قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ادامه قرنطین و نگرانی خبرنگاران زن در جریان کار وفعالیت رسانه‌ای شان در فراه

ادامه قرنطین و نگرانی خبرنگاران زن در جریان کار وفعالیت رسانه‌ای شان در فراه

فراه

۳۱ می و ۱۱ جوزا ۱۳۹۹

با ثبت روزافزون ویروس کرونا در ولایت فراه و رعایت نشدن قیود بر گشت و گذار از طرف شهروندان این ولایت، کارمندان رسانه‌ای به خصوص خبرنگاران زن را در این ولایت نگران نموده است.

خبرنگاران در این ولایت از بی توجهی شهروندان به توصیه‌های صحی نگران بوده، می‌گویند با آن که در شهر محدودیت‌ها بر گشت و گذار وضع شده است، اما مردم با رفتن به مکان‌های پر ازدحام قرنطین را مراعات نکرده و توصیه‌های صحی را نادیده می‌گیرند، در مقابل خبرنگاران به خصوص روزنامه‌نگاران زن با وجود این همه مشکلات باز هم به کار اطلاع‌رسانی خود از واقعات بیماری کووید ۱۹ و نیز آگاهی‌دهی از خطرات این بیماری در ضمن مسایل مهم کشوری به مردم، جان‌های شان را به خطر انداخته، کار و فعالیت گزارش‌دهی شان را ادامه می‌دهند.

مهسا محمدی، خبرنگار در این ولایت با وجود چالش‌های ناشی از ویروس کرونا، این روزها به محل کارش در یکی از رسانه‌ها که در فاصله دورتر از منزلش قرار دارد، رفته و طبق معمول به کار گزارشگری خود ادامه می‌دهد.

خانم محمدی از بی‌توجهی مردم به توصیه‌های صحی نگران بوده، می گوید:” ممکن جان خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای که در این شرایط  دشوار به کار خود ادامه می‌دهند با خطر مواجه گردد».

فرزانه سادات، جوانی که تازه در یکی از رسانه‌های این ولایت به فعالیت خبرنگاری آغاز نموده، می‌گوید:« در کنار اینکه ذهن ما خالی از تشویش‌های جسمی و روانی در مورد این بیماری نیست و بیم مبتلا شدن به این ویروس خطرناک را داریم، باز هم با معاش اندک کار اطلاع‌دهی را در این ولایت انجام می‌دهیم تا مردم از خطرات این بیماری آگاه شوند و هم کار و فعالیت خبرنگاران زن با متحمل شدن حدود دو دهه مشکلات متوقف نگردد».

با این حال عبدالجبار شایق، رییس صحت عامه ولایت فراه، گفت:« تا کنون تعداد واقعات مثبت ویروس کرونا درفراه به 731 مورد رسیده که از آن جمله وضعیت 91 تن شان بهبود یافته و 2  تن فوت نموده است که این وضعیت قابل تشویش برای همه باشنده‌های ولایت فراه و برای جامعه خبرنگاران نیز می‌باشد».

به گفته آقای شایق که مردم به توصیه‌های صحی عمل نمی‌کنند و با گذشت هر روز تعداد واقعات مثبت در این ولایت بیشتر می‌شود.

وی از خبرنگاران نیز خواست در هنگام تهیه گزارش موارد ایمنی را در برابر موجودیت ویروس کرونا در نظر داشته باشند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می گردد از زمانیکه ویروس کرونا در همه جا و به خصوص در افغانستان همه‌گیر شده است، خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن از سوی هیچ نهادی حمایت نشده اند.

وحید سکوت، مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در فراه می‌گوید در شرایط کنونی که اوج گسترش ویروس کرونا در کشور و به خصوص در فراه است، بیشتر از همه خبرنگاران و به طور خاص زنان روزنامه‌نگار از این بابت آسیب‌پذیر هستند.

او افزود:« نیاز مبرم است تا نهادهای حامی خبرنگاران برای روزنامه‌نگاران زن تدابیر وقایوی را در هنگام کار و فعالیت آنان تدارک ببینند.

به گفته آقای سکوت که تا هنوز از طرف هیچ نهاد دولتی و غیر دولتی برای خبرنگاران(مرد و زن) همکاری صورت نگرفته است تا ما به خاطر محافظت آنها از این ویروس کمکی بکنیم.

وی گفت:« ادارات و مسوولان رسانه‌ها صرف مواد اولیه محافظتی مثل دستکش و ماسک را برای خبرنگاران به خصوص برای گزارشگران زن توانسته آماده کنند و بس».

این در حالی است که با وجود گسترش ویروس کرونا و تعطیل شدن کار و بار در ادارات دولتی و غیر دولتی  باز هم حضور خبرنگاران زن در ولایت فراه بیشتر شده است و آنان بدون دسترسی به وسایل محافظتی و سهولت ترانسپورت از سوی ادارات مربوط شان، گزارش تهیه می‌کنند و به نقاط مختلف شهری و شفاخانه‌ها غرض ارایه معلومات به مردم، مراجعه می‌نمایند.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر نخستین ورکشاپ آموزشی« همه گیری کرونا، چالش ها و نگرانی های خبرنگاران زن» از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 کابل ۱۱ جدی ۱۳۹۹ و ۳۱ دسمبر ۲۰۲۰ ورکشاپ آموزشی« همه گیری کرونا، چالش ها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *