قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن در بلخ خواستار عید مصوون اند

خبرنگاران زن در بلخ خواستار عید مصوون اند

بلخ

۲۳ می/ ۳ جوزا ۱۳۹۹

خبرنگاران زن در بلخ و فعالان رسانه‌ای با فرارسیدن عید سعید فطر از حکومت افغانستان و طرف‌های درگیر در جنگ، خواهان برگزاری عید مصوون اند.

این خبرنگاران با اشاره به ناامنی و بحران کرونا در بخش‌های مختلف کشور به خصوص در ولایت بلخ، انتظار دارند که دستکم در روزهای عید سعید فطر گواه بدامنی نباشند.

رحیمه یزدانی، یکی از خبرنگاران در بلخ، می‌گوید:« اگر طالبان به صدای ما گوش کنند امیدواریم که این گروه به هموطنان خسته از جنگ، در ایام عید اجازه دهند که در فضای آرام زندگی کنند. از دولت هم خواست ما این است که یک طرح اساسی روی دست گیرد و کاری کند که طالبان دو باره به خشونت دست نزنند».

نوریه عطایی که سالهاست سرگرم فعالیت در رسانه‌های مختلف بوده از تأثیر کرونا بر تمام بخش‌های زندگی‌اش چنین سخن می‌زند:« این روزها با رعایت نکات صحی به محل کار می‌روم، تقاضا دارم که حکومت توجه بیشتر به خبرنگاران زن داشته باشد و امکانات بیشتر صحی را برای آنان مساعد سازد تا بحران کرونا را با مصوونیت سپری کنند».

این خبرنگار از مخالفان مسلح دولت می‌خواهد که به عید سعید فطر احترام گذاشته و دست از جنگ بردارند.

از جانب دیگر حمیده زیوری مسوول بخش زنان کمیته مصوونیت خبرنگاران در زون شمال از عدم حضور زنان به ویژه زنان رسانه‌ای در پروسه صلح ابراز نگرانی می‌کند.

خانم زیوری، می‌گوید:« تاکنون هیچگاه زنان در این روند نقش نداشته اند و باید روشن شود که این قشر در جریان مذاکرات و بعد از صلح چه جایگاهی خواهند داشت».

حمیده زیوری از بی توجهی نهادهای داخلی و بیرونی به وضعیت زنان خبرنگار در شرایط کرونایی در کشور انتقاد نموده، گفت:« خبرنگاران زن در خط مقدم اطلاع‌رسانی قرار دارند و نیاز است تا به مصوونیت جانی و شغلی آنان توجه جدی صورت گیرد».

با این حال او تصریح کرد که کمیته مصوونیت خبرنگاران با کمک برخی نهادها، پیام‌های آگاهی‌دهی را به خبرنگاران و سایر شهروندان ترتیب و از طریق صفحات مجازی نشر کرده است.

او افزود که کمیته مصوونیت خبرنگاران همچنان با راه اندازی برنامه‌ای، شماری از ژورنالیستان به شمول خبرنگاران زن را با یک داکتر روان درمان به صورت آنلاین وصل نمودند تا بر استرس ناشی از شیوع ویروس کرونا غلبه نموده و امور کاری شان را در شرایط کرونایی، به گونه بهتر پیش ببرند.

قابل یاددهانی است که در این اواخر افزایش ناامنی در  بیشتر نقاط کشور و گسترش بیماری کرونا، مایه نگرانی خبرنگاران زن در بلخ شده و این قشر انتظار دارند که حکومت با مدیریت درست و جدی، اوضاع را کنترول نماید تا از حضور زنان در رسانه‌ها کاسته نشود و زنان روزنامه‌نگار در کار اطلاع‌رسانی گام‌های استوارتر بردارند.

گزارش: انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

برگزاری برنامه رسانه‌ها و گزارشگری صلح در ننگرهار

ننگرهار ۱۸ جولای و ۲۸ سرطان ۱۳۹۹ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *