قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن در میدان وردک: امیدواریم ۱۳۹۹ ه ش سال صلح باشد

خبرنگاران زن در میدان وردک: امیدواریم ۱۳۹۹ ه ش سال صلح باشد

میدان وردک

۷ اپریل/۱۹ حمل ۱۳۹۹

تعدادی از بانوان خبرنگار در میدان وردک می گویند که در این ولایت بعضی مشکلات ، ساحه فعالیت آنها را محدود ساخته است. آنها می خواهند که اداره محلی این ولایت به این مشکل توجه جدی نماید ، تا ۱۳۹۹ ه ش برای خبرنگاران سال صلح و پیشرفت باشد. آنها می گویند که زنان خبرنگار نمی توانند به ولسوالی ها بروند ومانند مردان گزارش تهیه کنند.

بانوی خبرنگار خالصه جلیلزی می گوید که بدون میدان شهر، جهت تهیه گزارش و ملاقات با مردم  به ساحات دیگر با خاطر آسوده و آرام رفته نمی توانم. 
به گفتۀ خانم جلیلزی ، از یک طرف در این ولایت نا امنی زیاد و ساحۀ امن کم است و از جانب دیگر در مناطق دور دست در ادارات دولتی فعالیت زنان کم است.

قرار گفته های خانم جلیلزی ، زمانی که در رابطه به کدام موضوع نیاز به صدا و نظر مردم باشد، برایش خیلی دشوار است که به قرا و قصبات برود و با مردم از نزدیک صحبت کند.
همچنان خبرنگار دیگر بانو شیلا نیز از همچو مشکلات یاد آوری نموده ، می افزاید که در میدان وردگ برخورد مردم عام خوب نبوده ، از همین سبب بانوان خبرنگار نمی توانند در مورد موضوعاتی که محتوای آن روی مسایل و مشکلات مردم قرا و قصبات می چرخد گزارش تهیه کنند. 

خانم شیلا می افزاید:” در این ولایت زندگی زنان خیلی محدود بوده و تعداد کم زنان حاضر می شوند که با رسانه ها صحبت کنند یا هم بر روی پردۀ تلویزیون ها ظاهر شوند و یا هم از آنها عکس گرفته شود.”
این بانوان خبرنگار می افزایند:” ما می خواهیم در سال ۱۳۹۹ ه ش در بخش ژورنالیزم تحقیقی کار کنیم، اما نا امنی ها، محدودیت های کلتوری و موجودیت جامعه مرد سالار از جمله مشکلاتی اند که فرا راه کار ما مانع ایجاد نموده است.”
آنها بر علاوۀ مشکلات یاد شده باز هم به علاقمندی بانوان خبرنگار خوشبین استند و می گویند که با وجود این همه مشکلات بانوان خبرنگار فعالیت های خود را افزایش می بخشند و در برابر مشکلات مبارزه می کنند.

خبرنگار آزاد شریفه هوتک می گوید که این هم نمونه ای از پیشرفت های ما در عرصۀ فعالیت های رسانه ای ما است که ما در بخش ژورنالیزم تحقیقی کار زیاد نموده ایم. ما به طور غیر مستقیم با زنان صحبت می کنیم ، به گونه انفرادی نیز مشکلات آنها را شنیده و ریکارد کرده ایم ، از طریق تلیفون و مجالس خصوصی نیز با زنان ارتباط داشته ایم تا مشکلات شان را بشنویم و از طریق گزارش ها و مقاله ها به گوش مسوولان برسانیم.

این در حالی است که فعلا  در میدان وردک 5 رسانه شنیداری فعالیت دارد و خبرنگاران زن نیز بعض برنامه های آن را پیش می برند.

از سویی هم مسوولان محلی این را می پزیرند که در بعضی ساحات فعالیت های افراد مسلح غیر مسوول وجود دارد،  اما این مسوولان فعالیت های خبرنگاران را ستایش نموده و در هر بخش آمادۀ همکاری با آنها استند. قرار گفتۀ این مسوولان ، اداره های محلی میدان وردگ به آزادی بیان متعهد استند و به فعالیت رسانه ها و مصوونیت جانی خبرنگاران اولویت خواهند داد.

سخنگوی مقام ولایت محب الله شریفزی ضمن ابراز خرسندی می گوید که در سال ۱۳۹۸ خورشیدی هیچ موردی خشونت علیه خبرنگاران ثبت نگردیده است و در این ولایت مشکل و چالشی در برابر کار رسانه ها و بانوان خبرنگار وجود نداشته و مقام ولایت و اداره های دولتی و محلی مکلف اند تا با خبرنگاران همکاری داشته و اطلاعات را به وقت وزمان به دسترس شان قرار دهند.
آقای شریفزی می گوید:” رسانه ها و خبرنگاران صدای واقعی جامعه اند. ما به آزادی بیان احترام داریم ، آنرا ارزش می دهیم و این مسوولیت ما است که به همه خبرنگاران شرایط مصوون کاری را مهیا سازیم.”
میدان وردگ یکی از ولایاتی است که در اکثریت ولسوالی های آن مشکلات امنیتی وجود دارد و در بسیاری مناطق آن طالبان فعالیت دارند. با مناطق دور دست آن ارتباط دولت کمتر بوده و به سبب نا امنی ها ساحه کار برای زنان محدود گردیده است و زنان تنها در بخش صحت می توانند با خاطر راحت کار کنند.

گزارش: آسیه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

آغاز نشست بین‌الافغانی دوحه و نگرانی‌های خبرنگاران زن از نتایج این مذاکرات

کابل ۱۴ سپتامبر/۲۴ سنبله ۱۳۹۹ تعدادی از خبرنگاران زن ضمن ابراز امیدواری در خصوص گفتگوهای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *