قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / در سال گذشته حدود ۳۰ خبرنگار زن رسانه‌های هرات را ترک نموده‌اند

در سال گذشته حدود ۳۰ خبرنگار زن رسانه‌های هرات را ترک نموده‌اند

هرات

۲ اپریل/۱۴ حمل ۱۳۹۹

بنا بر گفته‌های عدۀ از نهادهای حامی خبرنگاران و رسانه‌ها در هرات، حدود ۳۰ خبرنگار زن در سال ۱۳۹۸ خورشیدی به دلیل ناامنی، خشونت، عدم پرداخت معاش، نگاه‌های منفی، آزار و اذیت‌های خیابانی، نبود مصوونیت شغلی و عدم سهم دادن خبرنگاران زن در برنامه های مهم رسانه‌ای، از فعالیت در رسانه‌های هرات دست کشیده اند.

به گفته این نهادها سال ۱۳۹۸ خورشیدی سال خوش آیندی برای خبرنگاران زن در هرات نبوده است.

حامد مومن مسوول دفتر« نی » یا حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان در هرات طی مصاحبه اختصاصی به نماینده مرکز حمایت از زنان ژورنالیست گفت:” در گذشته ببیش از ۱۱۵ خبرنگار زن در رسانه‌های هرات مصروف کار بودند که اکنون حدود ۸۵ تن آنان مصروف کار در رسانه‌های این ولایت هستند “.

آقای مومن افزود که با وجود داشتن چالش‌های فراوان خبرنگاران زن در دو دهه اخیر تلاش‌ها و فعالیت‌های چشمگیری را در عرصه رسانه‌ها انجام داده اند.

از سوی هم عاطفه غفوری، نماینده کمیته مصوونیت خبرنگاران در هرات در این رابطه بیان داشت که عدم پرداخت معاش، اخراج اجباری از رسانه‌ها، سهم ندادن به خبرنگاران زن در برنامه‌های مهم از جمله شکایت هایی عمده‌ای است که از سوی خبرنگاران زن در طول سال 1398 به ثبت رسیده است.

بانو غفوری علاوه نمود، در صورتی که خود خبرنگاران زن شکایت‌های شان را ثبت کنند حتما به دوسیه‌های آنها رسیدگی صورت می‌گیرد، ولی بعضی از زنان رزونامه‌نگار به این عقیده اند که با ثبت شکایت شان آبروی آنها برباد می‌شود، نمی‌خواهند شکایت‌های شان پیگیری شود.

او گفت که در این اواخر در هرات بعضی خبرنگاران زن به دلیل مشکلات اقتصادی رسانه‌ها و عدم موجودیت قرارداد کاری با مسوولان، از رسانه‌ها اخراج و یا هم به خواست خود شان تغییر شغل داده اند.

خانم غفوری درادامه گفت که حکومت وظیفه خود را آن چنان که انتظار می‌رود در راستای امنیت خبرنگاران انجام نداده است.

اما مسوولان در پوهنتون هرات می‌گویند که سالانه شمار زیادی دختران محصل از رشته خبرنگاری پوهنتون این ولایت فارغ التحصیل می‌شوند که این خود نمایانگر علاقمندی دختران به این مسلک می‌باشد.

شفیقه خواجه‌زاده معاون فاکولته ژورنالیزم پوهنتون هرات گفت که سالانه بیشتر از 30 دختر از رشته خبرنگاری از دیپارتمنت ژورنالیزم این فاکولته فارغ التحصیل می‌شوند.

او در ادامه بیان داشت:« دختران فارغ شده علاقمند کار در رسانه‌ها را دارند، اما محدودیت‌های خانوادگی و عدم موجودیت کار در رسانه‌های هرات باعث شده که آنان خلاف رشته فعالیت کنند و یا هم بعد از تحصیل خانه نشین شوند».

در این حال مسوولان در اداره محلی هرات می‌گویند که این اداره مصمم است تا تمامی شکایت‌های روزنامه‌نگاران زن را به گونه جدی پیگیری نماید.

جیلانی فرهاد سخنگوی مقام ولایت هرات گفت، اداره محلی با تشکیل کمیته امنیت و مصوونیت خبرنگاران به همه شکایت‌های خبرنگاران به صورت جدی رسیدگی می‌کند.

آقای فرهاد می‌گوید:« تا حالا هیچ شکایت رسمی از سوی خبرنگاران زن به اداره محلی هرات نرسیده است و اگر شکایتی از سوی این خبرنگاران ثبت شود، اداره محلی هرات به گونه جدی و قاطع به آن رسیدگی خواهد کرد».

او در ادامه از خبرنگاران زن می‌خواهد که شکایت‌های خود را به اداره محلی هرات ثبت نموده و این اداره به صورت محرم به تمامی شکایت‌های آنان رسیدگی می‌نماید.

از سوی هم شماری از خبرنگاران زن درهرات با تاکید این چالش‌ها از حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران زن می‌خواهند تا در راستای حل مشکلات این زنان، کارکرد های عملی را انجام دهند از اینرور فرشته استوار که در یکی از رسانه های تصویری هرات مصروف کار است، می‌گوید آزار و اذیت زنان در محیط کار و بیرون از کار، یکی از مشکلات جدی زنان هرات به شمار می‌رود.

خانم استوار گفت:« من وقتی از خانه بیرون می‌شوم، اطمینان ندارم که دو باره به خانه برمی‌گردم یا نه، چون امنیت به طور کلی وجود ندارد و این خود یک تهدید بزرگ است».

در این حال فاطمه پروانه از دیگر دخترانی که در رسانه‌های تصویری هرات فعالیت دارد، می‌گوید:« با شرایط فعلی کار کردن در رسانه‌های تصویری جرات می‌خواهد، زیرا وقتی تصویر دختری از رسانه مشاهده شود بیشتر در معرض تهدیدات امنیتی قرار می‌گیرد.

فاطمه گفت:« خبرنگاران زن نباید تسلیم شرایط کنونی شده و دست از کار رسانه‌ای بردارند برعکس باید تمام تلاش خود را انجام دهند تا راه پیشرفت و تعالی را در این راستا به دست بیآورند».

او از دولت می‌خواهد که برای روزنامه‌نگاران زن، برنامه‌های تشویقی برگزار نماید تا دیگر زنان نیز علاقمند کار بیشتر در رسانه های تصویری شوند.

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که همواره خبرنگاران زن از مشکلات امنیتی در هرات شکایت داشته اند  و این مشکل در هرات سبب شده تا تعداد محدودی از زنان به عنوان خبرنگار و کارمند رسانهای در رسانه‌های هرات کار کنند.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

حمایت خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی از فرا خوان مرکز حمایت از زنان ژورنالیست

کابل ۶ سپتمبر/ ۱۶ سنبله ۱۳۹۹ به تعداد ده تن از خبرنگاران و اعضای جامعه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *