قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / اعلامیه / بیانیه مطبوعاتی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست مبنی بر تاکید طرح آزادی بیان و رسانه‌ها و وضعیت روزنامه نگاران زن در مذاکرات بین الافغانی صلح

بیانیه مطبوعاتی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست مبنی بر تاکید طرح آزادی بیان و رسانه‌ها و وضعیت روزنامه نگاران زن در مذاکرات بین الافغانی صلح

کابل

۲۹ مارچ/۱۰ حمل ۱۳۹۹

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در حالیکه از هر نوع اقدام جهت آوردن صلح سراسری و دایمی استقبال می‌نماید، اما قابل یادآوری می‌داند که الزاما یک تن از نمایندهای با صلاحیت رسانه‌ها نیز شامل این هیات مذاکره کننده باید باشد تا مسایل مربوط به روزنامه‌نگاران طرح و از آن دفاع نماید.

به عقیده مرکز مهم این است، آنچه در رابطه به آزادی بیان و رسانه‌ها به عنوان مهم‌ترین دستآورد دو دهه اخیر، حکومت باید در این مذاکرات در مورد این دو اصل  تاکید و آن را مورد بحث قرار دهد.

بنا مرکز به تعقیب اطلاعیه قبلی تاکید می‌دارد هیاتی که جهت مذاکرات بین‌الافغانی از جانب حکومت افغانستان تعین و حضور می‌یابند در پهلوی سایر موضوعات مهم، مسایل روزنامه‌نگاری، آزادی بیان و وضعیت خبرنگاران زن را نیز مدنظر بگیرند.

به باور مرکز، ارزش‌های در خصوص آزادی بیان با مبارزات و فدارکاری‌های مبارزین راه اطلاع‌رسانی به دست آمده است و امروز به عنوان مهمترین دستآورد ۱۸ سال اخیر دولت جمهوری اسلامی افغانستان و جامعه جهانی محسوب می‌شود.

خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان ضمن استقبال از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی می‌افزاید که نادیده گرفتن جامعه رسانه‌ای در این مذاکرات، به حاشیه قرار دادن آزادی بیان و رسانه‌های می‌باشد.

وی می‌افزاید: « در این دور مذاکرات  قرار است روی آتش بس دائمی بحث شود، مهم این است از هر آدرسی که باشد باید بحث آزادی بیان و رسانه‌ها‌ به خصوص وضعیت روزنامه‌نگاران زن پس از مذاکرات باید طرح و حمایت شود».

این در حالی است که محمداشرف غنی رییس جمهور کشور روز چهارشنبه (۶ حمل ۱۳۹۹) فهرست ۲۱ نفری هیاتی از مذاکره کننده‌های صلح بین‌الافغانی را که در راس آن معصوم ستانکزی قرار دارد، معرفی نمود. این فهرست مشمول چهره‌های سیاسی و حکومتی کشور می‌باشد، ولی از آدرس جامعه مدنی و رسانه‌ها شامل این لیست نیست.

گفتنی است که با آغاز گفتگوهای صلح، مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان طی بیانیه مطبوعاتی و کمپاین، حمایت خود را از این گفتگوها اعلام نمود و نگرانی‌های روزنامه‌نگاران زن را نیز مبنی بر نپرداختن به تامین ارزش های دموکراسی از جمله تضمین آزادی بیان و رسانه‌ها، تضمین حقوق و امنیت روزنامه‌‌نگاران به خصوص ژورنالیستان زن در مذاکرات صلح ابراز کرد که حدود ۳۰۰ تن از خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی با امضا به پای این بیانیه، حمایت شان را از کمپاین راه اندازی شده مرکز اعلام کردند.

مطلب پیشنهادی

ملیحه خبرنگار محلی در ولایت سمنگان درباره موقف زنان خبرنگار در روند صلح چنین می گوید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *