قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نشست مدیران رسانه‌های کندهار در پیوند به گزارشگری صلح

نشست مدیران رسانه‌های کندهار در پیوند به گزارشگری صلح

کندهار

۱۲ مارچ و ۲۲ حوت ۱۳۹۸

نشست مسوولان رسانه‌ها در مورد مسوولیت رسانه‌ها و گزارشگری صلح به حمایت از اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان و مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، برای شماری از مسوولان رسانه‌ها، پنجشنبه ۲۲ حوت مطابق ۱۲ مارچ در کندهار برگزار گردید.

این سومین نشست بعد از ولایت هرات و کابل در کندهار است که در مورد ادبیات صلح و گزارشگری صلح‌ در رسانه‌ها تدویر می‌یابد.

خانم فریده نیکزاد، مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در این نشست ضمن خوش آمدید‌گویی به مهمانان، گفت که کندهار مرکز سیاست است و مردم این ولایت از آغاز گفتگوهای صلح تا اکنون نقش مهم و موثر را در این پروسه ایفا نموده‌اند.

در این نشست در مورد تاثیر رسانه‌ها در تسهیل و ارایه گزارش‌ها و اخبار صلح‌ همچنان استفاده از واژه‌های صلح‌آمیز در ادبیات رسانه‌ها که بتواند جاگزین کلمات خشن و خشونت‌‌بار در این نهادها گردد تا تغییری در ذهنیت افکار عمومی برای تقویت صلح به وجود آید، صحبت گردید.

خانم نیکزاد در مورد هدف این نشست، گفت:« چون رسانه‌ها نقش مهم را در ارایه دید مثبت برای عام مردم دارند، از اینرو اگر این نهادها به عوض ترویج خشونت، از طریق گزارش‌ها و اخبار مثبت به صلح و برابری بپردازند، آنجاست که افکار عامه به خودی خود تغییر مثبت می‌کند» .

در ادامه احمد لودین مسوول کمیته ژورنالیستان در مورد گفت که چنین برنامه‌ها می‌تواند برای آوردن صلح مفید واقع شود، زیرا رسانه‌ها در تغییر اذهان عامه دست بالا دارند و گزارش‌های تشویقی صلح می‌تواند مسیر جنگ در افغانستان را دگرگون کند.

از سوی هم رنگینه انوری نماینده مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در ولایت کندهار از برگزاری این برنامه ابراز خرسندی نموده، گفت که زنان و خبرنگاران زن در این پروسه نقش مهمی را ایفا کرده‌اند و در آینده نیز هر بحثی که در رابطه به صلح صورت گیرد، خبرنگاران زن به نمایندگی از دیگر زنان افغان، صدای خود را بلند خواهند کرد.

در اخیر حکمت افغان رییس اطلاعات و فرهنگ کندهار ضمن قدردانی از مرکز حمایت از زنان ژورنالیست و اتحادیه ژورنالیستان افغانستان گفت که چنین برنامه‌ها باید بیشتر در این ولایت برگزار گردد.

این در حالی است که با آغاز گفتگوهای صلح، مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان طی بیانیه مطبوعاتی به تاریخ ۲۴ جدی ۱۳۹۷حمایت خود را از این گفتگوها علام نمود و نگرانی‌های خویش را نیز مبنی بر خاموش بودن و نپرداختن به تامین ارزش‌های دیموکراسی از جمله تضمین آزادی رسانه‌ای، آزادی بیان و تامین و تضمین حقوق و امنیت روزنامه ‌نگاران به خصوص ژورنالیستان زن در مذاکرات صلح ابراز کرد که حدود ۳۰۰ تن از خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی با امضا به پای این بیانیه حمایت شان را اعلام کردند.

گزارش: رنگینه انوری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *