قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / کنفرانس مطبوعاتی مرکز مبنی بر ارایه‌ای گزارش تحقیقی از آمار و وضعیت خبرنگاران زن در افغانستان، در کابل برگزار گردید

کنفرانس مطبوعاتی مرکز مبنی بر ارایه‌ای گزارش تحقیقی از آمار و وضعیت خبرنگاران زن در افغانستان، در کابل برگزار گردید

کنفرانس مطبوعاتی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان به مناسبت سومین سالگرد تاسیس‌اش و ارایه گزارش تحقیقی از آمار و وضعیت خبرنگاران زن در افغانستان، امروز ۱۸ حوت (۸ مارچ ۲۰۲۰) با اشتراک حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، زهره یوسف مشاور مطبوعاتی دفتر بانوی اول، عده از مسوولان رسانه‌ها و خبرنگاران در کابل برگزار شد.

در این کنفرانس نخست رولا غنی بانوی اول طی پیام تصویری گفت که اکنون زنان از حقوق شرعی خود برخوردار هستند و در مذاکرات صلح، علمای دینی با طالبان در مورد موقف زنان افغان بحث‌های خواهند داشت.

در ضمن بانوی اول افزود:” امروزه مردم افغانستان در مقطع اساس قرار دارند و زنان در عرصه‌‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی پیشرفت‌ای قابل ملاحظۀ نموده اند به خصوص در قسمت دسترسی اطلاعات و آزادی بیان “.

همچنان فریده نیکزاد مسوول مرکزحمایت اززنان ژورنالیست ضمن قدردانی از حمایت سازمان گزارشگران بدون مرز در دفاع از حقوق خبرنگاران و آزادی بیان، گفت که گزارش تحقیقی مرکز مبنی برآمارو وضعیت خبرنگاران زن به همکاری این سازمان به هدف دریافت ارقام و شناسایی چالش‌های جدید سد راه خبرنگاران زن در کشور، به روز شده است.

او افزود:” آمار به روز شده مرکز حاصل تحقیق و بررسی از۳۲۹  رسانه سراسری و محلی از ۳۴ ولایت افغانستان است به شمول ۷۴ تلویزیون، ۱۶۳ رادیو،۷ آژانس خبری ۸۵ نشریه چاپی به شمول ۱۷ روزنامه متباقی دیگر نشریه ها می باشد.”

خانم نیکزاد افزود که در این رسانه‌ها ۷۵۷۷ کارمند وجود دارد که از این میان۱۷۴۱ تن آنان زنان هستند که ۱۱۳۹ تن شان ژورنالیست مسلکی اند.

از سوی هم حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ دراین کنفرانس ضمن قدردانی ازفعالیت های مرکز در عرصه حمایت و دفاع ازحقوق خبرنگاران زن، گفت:” من شناختی که از مرکز دارم فعالیت های این نهاد سمبولیک نبوده بلکه همیشه داشته های را در عرصه آزادی بیان وفعالیت زنان در رسانه هاا رایه نموده است.”

همچنان زهره یوسف مشاور مطبوعاتی دفتر بانوی اول طی سخنانش در کنفرانس مطبوعاتی مرکز گفت که آزادی بیان و کار و فعالیت زنان در رسانه‌ها یک پیشرفت حقیقی است. همچنان وی افزود نقش زنان در پروسه صلح مهم است پس نیاز است که زنان در این راستا به مبارزۀ خود ادامه بدهند.

در ضمن دانش کروخیل مسوول آژانس خبری پژواک در این برنامه گفت که مرکز توسط گزارش های تحقیقی، منشور منع آزار و اذیت و کمپاین صلح‌اش رسانه‌ها را متوجه نموده تا راه حل های موثر را برای حل مشکلات زنان در رسانه ها پیدا کنند.

در اخیر کنفرانس، مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با همکاری سازمان گزارشگران بدون مرز، گلالی کریمی خبرنگار در ولایت زابل را به پاس تلاش‌هایش در راستای اطلاع رسانی و آزادی بیان با اهدای تندیس مورد تقدیر قرار داد.

گلالی کریمی ضمن سپاس گزاری از مرکز و سازمانگرازشگران بدون مرز، گفت:” تقدیر از کار و فعالیت رسانه ای من سبب تشویق دیگر زنان در ولایت زابل خواهد شد تا در عرصه خبرنگاری فعایت کنند.”

این در حالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان برای نخستین بار در ۴۰ سال گذشته در کنفرانس مطبوعاتی در باره وضعیت و شمار زنان خبرنگار در افغانستان به تاریخ ۱۰ مارچ ۲۰۱۸ ، آمار زنان شاغل در رسانه‌ها را منتشر کرد که حاصل گفتگو با ۳۲۵ رسانه بود در آن گزارش ۱۶۹۶ زن مشغول کار در رسانه‌‌ها بودند که ۷۶۴ تن آن‌ها مسلکی بودند یعنی بنا بریافته های کنونی مرکز با آن که تعداد زنان در رسانه‌ها افزایش چندانی نکرده است، ولی شمار خبرنگاران مسلکی زن در کشور از ۷۶۴ به ۱۱۳۹ تن افزود شده است.

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *