قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / اعلامیه / حدود ۱۱۴۰ خبرنگار مسلکی زن در رسانه‌های افغانستان مشغول کار اند

حدود ۱۱۴۰ خبرنگار مسلکی زن در رسانه‌های افغانستان مشغول کار اند

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در سومین سالگرد تاسیس خود، آمار تازه‌ای از زنان خبرنگار را منتشر کرد. آمار جدید و بروز شده این مرکز حاصل تحقیق ۳۲۹ رسانه سراسری و محلی در افغانستان است به شمول ۷۴ تلویزیون، ۱۶۳ رادیو،۷ آژانس خبری، ۸۵ نشریه چاپی به شمول ۱۷ روزنامه متباقی ماهنامه، فصل‌نامه و مجله، ویب سایت و سه نهاد حامی خبرنگاران و رسانه‌ها شامل کمیته مصوونیت خبرنگاران، دفتر « نی » حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان و انجمن زنان ژورنالیست افغان می‌باشد.

در رسانه‌های یاد شده ۷۵۷۷ کارمند مصروف فعالیت اند که ۱۷۴۱ تن آنها را زنان تشکیل می‌دهند و از این میان ۱۱۳۹ تن آنها مسلکی می باشند. این بررسی‌ها نشان می‌دهد که تمرکز اصلی خبرنگاران زن نخست کابل سپس بلخ و در ادامه هرات است. بیشترین تعداد زنان شاغل در موبی گروپ با ۱۵۰ کارمند، رادیو تلویزیون ملی با ۱۴۰ سپس شبکه رادیو و تلویزیون آریانا ۵۰ تن، رادیو تلویزیون بانو ۴۷، رادیو و تلویزیون میوند ۴۰، بعد تلویزیون خورشید ۴۰ و رادیو تلویزیون زن ۳۵ کارمند مصروف کار رسانه‌ای اند.

مرکز این همه بررسی‌ها را از راه گفتگوی مستقیم با مسوولان و مدیران خبر در رسانه‌ها، تماس تلیفونی و به وسیله انترنت ظرف شش ماه انجام داده است.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان به تاریخ ۱۹ حوت ۱۳۹۷ برای بار نخست آمار زنان ژورنالیست را منتشر کرد که حاصل گفتگو با ۳۲۳ رسانه بود. در آن گزارش ۱۶۹۶ زن مشغول کار در رسانه‌ ها بودند که ۷۶۴ تن آن‌ها مسلکی بودند، ولی بنابریافته های کنونی مرکز شمار خبرنگاران مسلکی زن در کشور از ۷۶۴ به ۱۱۳۹ تن افزایش یافته است.

وهمچنان بنابر آماری که ریاست نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ برای مرکز ارایه نموده است تا اکنون حدود ۳۶۳ رسانه به صورت قانونی در افغانستان فعالیت دارند.

مرکز از تحقیق جدیدش بیان می‌دارد که کابل دارای ۱۰۸ رسانه با ۴۹۴۰ کارمند و از این میان ۱۰۸۰ زن است که ۸۱۶ تن این زنان مسلکی اند.  بلخ با داشتن ۲۰۰ کارمند و ۷۹ زن و از این میان ۴۲ مسلکی به درجه دوم قرار دارد و پس از آن هرات با داشتن ۲۹۴ کارمند رسانه‌ای که از این میان ۷۴ زن و ۳۷ تن از این خانم‌ها مسلکی اند به درجه سوم قرار دارد.

همچنان در این بررسی مرکز پس از هرات، ننگرهار با داشتن ۳۵۶ کارمند رسانه‌ای که از این میان ۴۸ زن و ۱۸ تن از این زنان مسلکی به درجه چهارم قرار دارد. کندهار با داشتن ۲۲۹ کارمند رسانه‌ای و از این میان ۴۵ زن که ۱۸ تن آنان مسلکی اند به درجه پنجم می‌باشد که تعداد زنان در رسانه های این دو ولایت افزایش یافته است. یکی از علت‌های آن کاهش ناامنی است. در گزارش پیشین مرکز، ننگرهار ۱۵۳ کارمند رسانه‌ای داشت و از این میان ۲۹ زن که ۱۰ تن آنان مسلکی بودند و کندهار ۱۱۷ کارمند رسانه‌ای داشت که از آن میان ۱۹ زن بود که ۶ تن از این زنان مسلکی بودند.

در بررسی‌های قبلی پس از هرات، بدخشان با داشتن ۱۵۰ کارمند و از آن میان ۶۶ زن که ۳۱ تن شان مسلکی بودند قرار داشت و تخار با ۱۵۶ کارمند که دارای ۵۴ زن و ۶ تن آنان مسلکی بودند در درجه پنجم قرار داشت.

بررسی جدید مرکز در سال  ۱۳۹۸ ه.ش برابر با ۲۰۲۰ میلادی نشان می‌دهد که در مناطق جنوبی و جنوب شرقی جنگ و ناامنی کاهش و برعکس در مناطق شمالی مانند بغلان، کندز، بدخشان، قاریاب و تخار افزایش یافته است که به صورت مستقیم بالای رسانه‌ها و اقتصاد این نهاد‌ها تاثیر سو داشته است.

یافته‌های این بخش نشان می‌دهد که در ۵ ولایت لوگر، پکتیکا، نورستان، نیمروز و ارزگان خبرنگار زن به دلیل ناامنی و مشکلات اجتماعی فعالیت ندارد. بلکه تعداد محدود از زنان به حیث کارمند رسانه‌ای در بخش‌های اداری و یا دعوت مهمانان برنامه کار می‌کنند.

در مقابل بنابر بررسی‌های دو سال قبل مرکز، در ۶ ولایت نورستان، ارزگان، پکتیکا، میدان وردگ، کنر و زابل خبرنگار زن وجود نداشت، اما فعلا در میدان وردگ و زابل خبرنگاران زن فعالیت دارند.

از سوی هم ناامنی‌‌های اخیر که در کندز تاثیر بالای کار زنان ژورنالیست گذاشته بود. در سروی قبلی مرکز در سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۴۶ ژورنالیست و کارمند رسانه‌ای زن برای ۱۳ رسانه کار می‌کردند. اما بنا بر گزارش جدید ۴۸ زن در رسانه‌های کندز بنا بر بهتر شدن وضعیت نسبی امنیتی فعالیت می‌نمایند.

امروزه جنگ و ناامنی در اکثریت ولایات رو به افزایش است که ولایات هرات، بلخ، کندز، فاریاب و فراه در این دو سال اخیر برای خبرنگاران ناامن گردیده است. مسوولان این رسانه‌ها می گویند که طالبان بیشتر مانع فعالیت زنان در این رسانه‌ها شده است.

یافته‌های مرکز، روی شناسایی چالش‌ها سد راه خبرنگاران نیز تمرکز دارد که نشان می‌دهد مشکلات اقتصادی و کمبود بودجه مالی در رسانه‌ها پس از جنگ و ناامنی بیشترین چالش برای خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن گردیده است. بنابر این تحقیق؛ مشکلات اجتماعی، عدم دسرسی به اطلاعات نیز از جمله موانع است که سد راه این خبرنگاران قرار گرفته است.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان از جمله نهادهای فعال رسانه‌ای در راستای حقوق ژورنالیستان زن است که با همیاری سازمان گزارش‌گران بدون مرز(RSF)  سازمان جهانی دفاع از حقوق روزنامه ‌نگاران به تاریخ ۱۷ حوت ۱۳۹۷ برای دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران زن ایجاد شده است. دفتر مرکزی این نهاد در شهر کابل و نماینده های آن از جمله زنان فعال ژورنالیست در ۲۰ ولایت افغانستان به عنوان نخستین شبکه زنان خبرنگار انتخاب و به فعالیت آغاز نموده‌اند. مرکز تا کنون در راستای حمایت از خبرنگاران زن کارکردهای عملی و موثری را انجام داده است که میتوان از اعلام نتایج گزارش تحقیقی در مورد وضعیت و آمار ژورنالیستان زن در افغانستان، تهیه و نشر منشور منع آزار و اذیت و ارتقا زنان در رسانه‌ها، انجام کمپاین‌ها برای این منشور، نشر اطلاعیه در رابطه به روند گفتگوهای صلح و نقش خبرنگاران زن در این روند و در ضمن آغاز کمپاین‌ها در ۲۰ ولایت کشور برای این اطلاعیه نام برد.

مطلب پیشنهادی

پیام تسلیت هیات رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در رابطه به کشته شدن عزیزه ملک زاده

کابل ۲۶ حوت ۱۳۹۹ و ۱۶ مارچ ۲۰۲۱ با تاسف فراوان اطلاع حاصل نمودیم که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *