قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / برنامه آموزشی تحت عنوان راهکارها برای کاهش تبعیض و آزار و اذیت جنسیتی در رسانه ها از سوی مرکز برگزار شد

برنامه آموزشی تحت عنوان راهکارها برای کاهش تبعیض و آزار و اذیت جنسیتی در رسانه ها از سوی مرکز برگزار شد

کابل

۲۷ فبروری/ ۸ حوت ۱۳۹۸

برنامه آموزشی یک روزه تحت عنوان راهکارها برای کاهش تبعیض و آزار و اذیت جنسیتی در رسانه ها از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان به حمایت مالی سفارت کانادا در افغانستان برای بیش از ۳۰ تن از خبرنگاران رسانه های مختلف در کابل برگزار شد.

خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست هدف این برنامه آموزشی را چنین بیان نموده، گفت که بنابر شکایات که برای مرکز رسیده، یگانه چالش پس از ناامنی، موضوع تبعیض، آزار و اذیت جنسیتی در رسانه ها گزارش شده است.

وی افزود، ضرورت احساس شد تا  در این راستا جهت کاهش این چالش ها، برنامه های آگاهی دهی برای خبرنگاران(زن و مرد) تدویر گردد.

خانم عظیمه جلیل مدیرمسوول و ترینر مرکز، در این برنامه گفت که برای تشخیص، عوامل و اقدامات پیشگیرانه از این چالش ضرورت است تا برای خبرنگاران به وسیله همچو برنامه ها، رهنمایی های مفید و موثر ارایه گردد.

از سوی هم خانم جلیل افزود:” برای کاهش همچو مشکلات و موانع سد راه خبرنگاران، این که مسوولیت رسانه ها در قبال آن چه است و قانون در بارۀ آن چه صراحت دارد، به خبرنگاران آموزش های لازم نیاز است.”

در بخش دوم برنامه اشتراک کننده ها نظریات و پیشنهادات شان را روی این موضوع ابزار نموده گفتند که آزار و اذیت جنسیتی در رسانه ها یک پدیده شوم است که متاسفانه در برابر این چالش طوری که لازم است مبارزه صورت نگرفته است.

 در این بخش خالده رشید خبرنگار تلویزیون زن گفت که  برای حل چالش عدم دسترسی به اطلاعات از سوی منبع خوب است از امکانات پیشرفته امروزی مثل تلیفون ویا انترنت جهت تکمیل گزارش استفاده نماید.

همچنان مژگان نجیب خبرنگار معینیت نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ برای کاهش خشونت ها علیه زنان در رسانه ها، پیشنهاد نمود تا هنگام رفتن خبرنگاران به ساحۀ خطر برای شان از سوی رسانۀ مربوط حق الخطر تعین گردد.

از سوی هم امان الله نصرت مسوول رادیو غږ  در میدان وردک که در این برنامه اشتراک نموده بود گفت که خبرنگار قبل سفر به ساحه جهت اخذ معلومات باید تحلیل از محلی که برای تهیه گزارش می رود داشته باشد همچنان معلومات در مورد رسم و عنعنات، موجودیت زورمندان منطقه، مردم و شرایط محیطی خود را کاملا آگاه سازد.

در ادامۀ برنامه خانم زرقا یفتلی مسوول نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و اطفال ضمن اینکه تبعیض و آزار و اذیت جنسیتی را در اکثر ادارات چالش بزرگ عنوان کرد گفت که هیچگاه در برابر این چالش نباید خاموش ماند.

وی گفت:” خبرنگاران در هنگام مقابل شدن به اذیت و آزار و تبعیض جنسیتی باید از خود دفاع کرده و شکایات خود را به مراجع مربوده ثبت نمایند زیرا خاموش بودن در برابر این خشونت ها عامل افزایش آن در اجتماع و به خصوص در ادارات می گردد.”

در اخیر؛ این برنامه آموزشی مورد استقبال اشتراک کننده ها قرار گرفته آنها گفتند که برگزاری چنین برنامه ها، موثریت خاص خود را در کاهش خشونت ها خواهد داشت.

زهرا عطایی خبرنگار هشت صبح، برگزاری این چنین برنامه ها را برای خبرنگارانی که تازه کار در رسانه را آغاز کرده اند مفید دانسته گفت که باید در آینده خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن بیشتر از این از تدویر چنین برنامه ها مستفید شوند.

در ضمن اشتراک کننده ها در سه  گروپ، کارهای گروپی را  با ارایه نظریات و پیشنهادات شان برای فعالیت بهتر رسانه ای ابراز نمودند.

همچنان علی نوازش معاون روزنامه سرخط محتویات برنامه را پذیرفته، افزود که مسایل خوب و سودمندی را از این برنامه آموزشی آموخته است و نکات مهم این برنامه را در رسانۀ خود تطبیق خواهد کرد.

در بخش اخیر برنامه خانم روشن مشعل مسوول دادخواهی شبکه زنان افغان و عضو بورد مرکز گفت که نقش خبرنگاران در رساندن پیام ها و اخبار، خیلی ارزنده بوده و نیاز است تا خبرنگاران در فضای امن اخبار موثق و حقیقی را به همه برسانند .

او افزود:” در کنار حفظ مصوونیت شغلی شما مساله صلح نیز که برای کار خبرنگاری خیلی مهم است باید در برنامه های رسانه ای خود آن را جا بدهید.”

در اخیر تصدیق نامه های برنامه آموزشی تحت عنوان راهکارها برای کاهش تبعیض و آزار و اذیت جنسیتی در رسانه، توسط خانم عظیمه جلیل مدیرمسوول و ترینر مرکز، همچنان دو عضو بورد روشن مشعل و آسیه وردک به اشتراک کننده ها توزیع گردید.      

این در حال است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان از زمان تاسیس اش( ۷ مارچ ۲۰۱۷) تا اکنون برای بیش از ۲۰۰ تن  از خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن، آموزش های مسلکی خبرنگاری، مصوونیت، رهبریت، انتخابات، گزارشگری صلح، راهکارها برای کاهش تبعیض و آزار و اذیت جنسیتی را برگزار نموده  و راهکارهای مهمی را در این زمینه ها برای این خبرنگاران آموزش داده است.

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران زن در رسانه‌های غزنی را خانه‌نشین کرده است

غزنی ۲۸ اپریل/ ۹ ثور۱۲۹۹ افزایش بیماری کووید ۱۹ درغزنی تاثیرات منفی را بالای کار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *