قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ارایه نظریات فعالان مدنی و اجتماعی زن در مورد صلح به رییس جمهور کشور

ارایه نظریات فعالان مدنی و اجتماعی زن در مورد صلح به رییس جمهور کشور

کابل

۲۴ فبروری و ۵ حوت ۱۳۹۸

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور، امروز دوشنبه ۵ حوت مطابق به ۲۴ فبروری با بیش از ۳۰۰ تن از زنان فعال جامعه مدنی و اجتماعی در مورد هفته کاهش خشونت و روند صلح، در ارگ ریاست جمهوری دیدار نمود.

در این نشست به شمول رییس جمهور، خانم رولا غنی بانوی اول کشور، امرالله صالح معاون نخست رییس جمهور، سلام رحیمی وزیر دولت در امور صلح، حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و مسوولان نهادهای اجتماعی و مدافع حقوق زن همچنان تعداد کثیری از زنان از نهادهای مختلف دولتی و غیر دولتی نیز حضور داشتند.     

در آغاز خانم حسینه  صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ از رییس جمهور کشور خواست تا در پروسه صلح همگام و همصدا با زنان افغانستان بوده و آنان را در تامین حقوق، کار و زندگی شان با امضای تفاهمنامه صلح، حمایت جدی نمایند.

همچنان در این دیدار نخست چهار کمیته زنان که نظریات و پیشنهادات مجموعی زنان را در پیوند به روند صلح در بخش‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، حقوق و فقه و اقتصادی یک روز قبل جمع‌بندی نموده بودند، به وسیله نماینده‌های هر کمیته در حضور رییس جمهور بیان کردند.

متعاقبا رییس جمهور بعد از سمع نظریات زنان گفت که دولت حافظ حقوق زنان بوده و در آینده نیز خواهد بود. او افزود:« زن امروز افغانستان از خود در همه مجالس صلح، نمایندگی خواهد کرد که اعاده حقوق زنان روی کاغذ نه بلکه در عمل پیاده می‌شود».

آقای غنی کاهش خشونت در کشور را یک گام نیک عنوان نموده در ادامه گفت که ختم پروسه کاهش خشونت در کشور به سوی یک آتش بس دایمی و صلح سرتاسری در افغانستان خواهد ‌انجامید.

همچنان رییس جمهور بیان داشت هیچکس حق تغییر قانون اساسی را ندارد و حفاظت از قانون اساسی که در مورد حقوق زنان نیز در آن ذکر است، نقطه اول و آخر دولت در پروسه صلح می‌باشد.

محمد اشرف غنی در اخیر سخنانش وعده سپرد که در تمام مراحل روند صلح که نخست مسوده پیمان صلح امضا می‌گردد و سپس لویه جرگه دایر خواهد شد، زنان افغان حضور فعال و پررنگ خواهند داشت و مردان اشتراک‌کننده در این مجالس حق معامله بر حضور زنان را نخواهند داشت، بلکه مردان و زنان در همکاری و همصدایی باهم در کنار دیگر مسایل از حقوق اجتماعی، سیاسی، فرهنگی…زنان دفاع خواهند کرد.

قابل یادآوری است که به تاریخ ۴ حوت مطابق به ۲۳ فبروری، بیش از۳۰۰ زن به هدف مشوره و ارایه نظریات و پیشنهادات در باره رول موثر زنان در پروسه صلح گردهم آمده و با جمع‌بندی پیشنهادات مشخص شان در پیوند به پروسه صلح و موقف زنان در این روند، کمیته‌های مشورتی را ایجاد و سرانجام در دیدار امروز نظریات خود را با رییس جمهور شریک ساختند.

گزارش: محبوبه کریمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کاهش امتیازات خبرنگاران زن با شیوع ویروس کرونا در میدان وردک

میدان وردک ۲ می/۱۳ ثور ۱۳۹۹ شماری از ژورنالیستان به شمول دو تن از خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *