قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نشست مدیران رسانه‌ها در پیوند به گزارشگری صلح در کابل

نشست مدیران رسانه‌ها در پیوند به گزارشگری صلح در کابل

کابل

۲۲ فبروری و ۳ حوت ۱۳۹۸

نشست مسوولان رسانه‌ها در مورد مسوولیت رسانه‌ها و گزارشگری صلح به حمایت از اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان و مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، برای شماری از مسوولان رسانه‌ها، امروز شنبه ۳ حوت مطابق ۲۲ فبروری در کابل برگزار گردید.

این دومین نشست بعد از ولایت هرات در کابل است که در مورد ادبیات صلح و گزارشگری صلح‌ در رسانه‌ها تدویر می‌یابد.

خانم فریده نیکزاد، مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان ضمن خوش آمدید‌گویی به مهمانان، در این نشست در مورد تاثیر رسانه‌ها در تسهیل و ارایه گزارش‌ها و اخبار صلح‌ همچنان استفاده از واژه‌های صلح‌آمیز در ادبیات رسانه‌ها که بتواند جاگزین کلمات خشن و خشونت‌‌بار در این نهادها گردد تا تغییری در ذهنیت افکار عمومی برای تقویت صلح به وجود آید، صحبت کرد.

او در مورد هدف این نشست، گفت:« چون رسانه‌ها نقش مهم را در ارایه دید مثبت برای عام مردم دارند، از اینرو اگر این نهادها به عوض ترویج خشونت، از طریق گزارش‌ها و اخبار مثبت به صلح و برابری بپردازند، آنجاست که افکار عامه به خودی خود تغییر مثبت می‌کند».

در ادامه شعیب فنا، مدیر پروژه در اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان در مورد گفت که برای ترویج ادبیات صلح در رسانه‌ها، این نهاد به همکاری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، کتاب گزارش‌گری صلح را تهیه و ترتیب نموده و در این اواخر برای تعداد کثیری از رسانه‌ها و خبرنگاران توزیع کرده است که این برنامه بعد از هرات و کابل قرار است در ۱۰ ولایت و ۳۷ رسانه‌ای دیگر نیز ارایه گردد.

فنا در ادامه گفت:« ممکن ۲۵۰ تا ۳۰۰ رسانه‌ای دیگر را نیز طی نشستی‌های جداگانه که محتوای آنها را نیز صلح تشکیل می‌دهد، ملاقات نماییم».   

در این میان زبیر شفیقی، مدیر مسوول روزنامه ویسا گفت، مسوولیت ملی رسانه‌ها است در مورد صلح که مساله ملت و وطن است با هم همگام و همصدا باشیم و مسوولیت انسانی و اسلامی ما نیز ایجاب می‌نماید تا در مورد صلح در کشور مثبت بیاندیشیم.

شفیقی بیان داشت:« هر چند جنگ چهل ساله، ذهنیت جنگ و خشونت را در روان خبرنگاران ترویج نموده است، اما در همکاری با مسوولان رسانه‌‌ها و تدویر برنامه‌های آموزشی در مورد صلح و ادبیات واژه‌های صلح‌آمیز در رسانه‌‌ها می‌توانیم ذهنیت خبرنگاران را به سوی گزارش‌گری صلح سوق بدهیم».

در ادامه نجیب‌الله شینواری رییس آژانس اطلاعاتی باختر اضافه نمود که برای عام مردم به وسیله رسانه‌ها باید تفاوت زندگی در جنگ و زندگی در صلح را به تصویر بکشیم تا مردم تفاوت جنگ و صلح را به خوبی درک کنند. 

همچنان دانش کروخیل مسوول آژانس خبری پژواک گفت که نیاز است در شرایط کنونی که هفته کاهش خشونت از سوی طالبان در مذاکرات صلح اعلام گردیده است، رسانه‌ها در مورد مزایایی صلح از طریق گزارش‌های صلح‌آمیز و اجتماعی آگاهی‌دهی لازم را به مردم بدهند و نهادهای حامی خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست نظارت شان را از این روند داشته باشند.

در ختم این نشست جمع‌بندی کلی از همه نظریات مسوولان رسانه‌ها جمع‌آوری گردید که به وسیله خانم فریده نیکزاد چنین بیان گردید:

برای ترویج ادبیات صلح در رسانه‌ها، نهادهای حامی خبرنگاران، طرح برنامه‌های آموزش‌دهی صلح را روی دست بگیرند.

همچنان ادبیات صلح که بعد مثبت خود را در جامعه دارد با ختم همین نشست در رسانه‌ها آغاز گردد به خصوص سرخط اخبار که جلب توجه عام مردم را در بر دارد. 

در کنار این نیاز است تا توزیع کتاب گزارشگری صلح را به همه رسانه‌ها و برای تعداد زیادی از خبرنگاران در نظر داشته باشیم.

این در حال است که با آغاز گفت وگوهای صلح مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان طی بیانیه مطبوعاتی به تاریخ ۲۴ جدی ۱۳۹۷حمایت خود را از این گفتگوها علام نمود و نگرانی های خویش را نیز مبنی بر خاموش بودن و نپرداختن به تامین ارزش های دموکراسی از جمله تضمین آزادی رسانه ای، آزادی بیان و تامین و تضمین حقوق و امنیت روزنامه ‌نگاران بخصوص ژورنالیستان زن در مذاکرات  صلح ابراز کرد که حدود ۳۰۰ تن از خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی با امضا به پای این بیانیه حمایت شان را اعلام کردند.

گزارش: محبوبه کریمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *