قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران در ولایت بغلان، خواهان ایجاد دفتر کمیسیون دسترسی به اطلاعات شدند

خبرنگاران در ولایت بغلان، خواهان ایجاد دفتر کمیسیون دسترسی به اطلاعات شدند

بغلان

۹ فبروری و ۲۰ دلو ۱۳۹۸

قانون حق دسترسی به اطلاعات از چندین سال به این سو بر روی میز اداره های حکومتی موجود است، ولی به جز کابل و چند شهر بزرگ دیگر در کشور در سایر ولایات دفتر و اعضای این  کمیسیون هیچ کاری را انجام نداده‌اند و معلوم نیست که چی زمانی در ولایت بغلان دفتر کمیسیون دسترسی به اطلاعات به فعالیت خویش آغاز می‌کند.

گزارشی که از سوی کمیته مصوونیت خبرنگاران به تاریخ ۱۹ جنوری سال ۲۰۲۰ طی یک کنفرانس مطبوعات در کابل منتشر گردید، نشان می‌دهد که دسترسی به اطلاعات همچنان یک چالش گسترده برای ژورنالیستان باقی است و محدودیت‌های مالی رسانه‌ها به طور قابل توجه در سال 2019 افزایش یافته است و این تهدید جدی علیه بقای بسیاری از رسانه‌ها به ویژه آن عده رسانه‌های که در حومه شهرها فعالیت دارند، می‌باشد.

از این میان حلیمه وردگ، مسوول انجمن زنان ژورنالیست افغان در بغلان گفت که با وجود عدم دسترسی به اطلاعات افراطیت، نبود امنیت و مشکلات اجتماعی نیز بالای زنان تاثیر سوء کرده و خبرنگاران زن نمی‌توانند به اثر ناامنی به ولسوالی‌های دور دست غرض تهیه گزارش بروند.

وی گفت اگر دفتر کمیسیون دسترسی به اطلاعات فعالیت خود را در ولایت بغلان آغاز نماید بیشترین چالش‌های خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن حل خواهد شد.

همچنان خانم وردگ گفت که نبود امتیازات و معاشات مساوی میان خبرنگاران زن و مرد همچنان عدم حمایت مسوولان رسانه‌ها از خبرنگاران زن، مشکل اساسی کار و فعالیت زنان رسانه‌ای می‌باشد.

در ضمن مژگان محمدی خبرنگار آزاد از ولایت بغلان گفت که موجودیت تبعیض‌ جنسیتی و قومی، مانع کار و فعالیت خبرنگاران زن در بغلان  شده است و در بیشتر موارد، ادارت معلومات را به زنان خبرنگار نمی‌دهند.

این در حالی است که درانی جاوید وزیری، معاون سخنگوی رییس جمهور طی کنفرانسی که چندی قبل تحت عنوان« فرصت‌ها و چالش‌ها» برای زنان خبرنگار در کابل برگزار شده بود گفت که جهت ایجاد روحیه همکاری، هماهنگی و پل ارتباطی میان دفتر سخنگو و خبرنگاران زن؛ شناسایی و رسیدگی به مشکلات خبرنگاران زن از طرف حکومت و درمیان گذاشتن این همه مشکلات با مسوولان رسانه‌ها و هم همکاری عام و تام نهادهای حکومتی با زنان خبرنگاران در هنگام تهیه گزارش بدون هیچ نوع تبعیضُ، دفتر معاونیت سخنگوی رییس جمهور جلسات هماهنگی را با ژورنالیستان زن به شکل ماهوار برگزار می‌نماید.

از سوی هم عین‌الدین بهادری رییس کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات طی کنفرانس مطبوعاتی گفت که برای حل مشکلات خبرنگاران به خصوص زنان روزنامه‌نگار در عرصه دسترسی به اطلاعات، عنقریب سیستم اطلاعات آنلاین را که قابلیت تحلیل و تقاضای اطلاعات را دارد از سوی این کمیسیون فعال خواهد شد.

گزارش: آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *