قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / کاهش امکانات مالی، فعالیت رسانه‌ها را با چالش رو به رو ساخته

کاهش امکانات مالی، فعالیت رسانه‌ها را با چالش رو به رو ساخته

میدان وردک

۳ فبروری/ ۱۴ دلو ۱۳۹۸

با وجود این که رسانه‌ها در کشور طی یک و نیم دهۀ اخیر به سرعت پیشرفت نموده است و در این مدت در بسیاری از ولایات هزاران رسانه تصویری، شنیداری، چاپی و الکترونیکی فعال شده اند، ولی در این اواخر بیشتری از این رسانه‌ها با مشکلات و نبود امکانات مالی رو به رو گردیده اند از جمله یکی هم ولایت میدان وردک است که فعالیت اکثریت رسانه‌ها بنا بر نبود امکانات مالی محدود و با مشکلات زیاد رو به رو شده اند.

در این ولایت نهادها و سر چشمه‌هایی که بتوانند رسانه‌ها را کمک مالی کنند، وجود ندارند از همین سبب فعالیت بعضی از این رسانه متوقف گردیده و بعضی از آن ها که کار و فعالیت هم دارند به کارکنان خود امکانات کافی آماده کرده نمی‌توانند.

همچنان در میدان وردک خبرنگار ان زن به خاطر امکانات کم مالی مجبور به ترک وظیفه نیز شده اند و این به دلیلی است که مسوولان رسانه‌ها در برابر کار شان امکانات مالی مناسب را به ژورنالیستان داده نمی‌توانند تا آنان به کار خود ادامه دهند.

بشیر محمدی رییس اطلاعات و فرهنگ میدان وردک نیز با تایید این مشکل در مصاحبۀ اختصاصی با مرکز حمایت از خبرنگاران زن گفت که کار و فعالیت رسانه‌ها در میدان وردک مانند دیگر ولایات فعال و با قوت نیستند.

او افزود که رسانه‌های خصوصی این ولایت با بحران اقتصادی جدی رو به رو اند که نه دولت و نه هم جامعۀ جهانی به کمک شان شتافته اند و این چالش بالاخره بالای کیفیت برنامه‌های شان تاثیر منفی نموده است.

آقای محمدی گفت:” رادیو ی خصوصی« تجلا » به خاطر یک عارضۀ کوچک تخنیکی چندین ماه برنامه نداشت چون رسانه نامبرده با مشکل مالی مواجه بود.”

محمدی گفت که در میدان وردک رسانه‌ها امکانات مالی مناسب ندارند تا بیشتر بانوان خبرنگار را استخدام کنند. از سویی هم  رسم و رواج های ناپسند جامعه نیز مانع کار بانوان در رسانه ها می‌گردد.

در همین حال خبرنگار آزاد، خالصه جلیل‌زی می‌گوید:” بسیاری از خبرنگاران به خصوص بانوان خبرنگار به خاطر کار و فعالیت زیاد و دستمزد کم مجبور به ترک وظیفه شده اند، چون در رسانه‌های محلی برای خبرنگاران زن امکانات مالی مناسب داده نمی‌شود.”

بانو جلیل‌زی در رسانه‌های محلی میدان وردک دادن امتیاز کم به خبرنگاران زن و پایین بودن سطح مسلکی بانوان را به عنوان عوامل یاد کرد که تعداد زیادی از خبرنگاران زن بنابر مشکلات اقتصادی و علاقمندی به مسلک ژورنالیزم به فعالیت‌های رسانه‌ای رو می‌آورند که بیشتر این فعالیت‌ها بر بنیاد مهارت های مسلکی نمی‌باشند.

فعال مدنی عبدالقیوم راستمن در مصاحبه‌ای با مرکز گفت:” در کنار نبود امکانات مالی، نبود امنیت و تهدید‌ها از سوی زورمندان محلی و مخالفین مسلح از عوامل اساسی مسدود شدن رسانه ها بوده که باید حکومت و نهادهای مسوول به خاطر حل این مشکلات هر چه زودتر گام های جدی و عملی بلند نموده ، جریان رسانه‌ای را از بحران نجات داده و به نکته‌های اساسی تقویت آزادی بیان توجه نمایند.

از سویی هم سخنگوی مقام ولایت میدان وردک و مسوول کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران، محب‌الله شریفی ، موجودیت بانوان خبرنگار در میدان وردک را مهم دانسته، افزود که اداره محلی این ولایت به فعالیت و پیشرفت بانوان خبرنگار متعهد بوده و در این مورد آمادۀ هر نوع همکاری است. او نیز این مشکلات را پذیرفته ،اما می‌گوید که در این مورد بارها در کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران بحث  و برایش راه حل جستجو گردیده است که در آینده این مشکل بهبود خواهد یافت.

گزارش: آسیه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *