قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / اعلامیه / اعلامیۀ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان مبنی بر حمایت ژورنالیستان از خبرنگاران زن در هرات

اعلامیۀ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان مبنی بر حمایت ژورنالیستان از خبرنگاران زن در هرات

کابل

۳۰ جنوری/ ۱۰ دلو ۱۳۹۸

حدود ۴۰۰ تن از خبرنگاران، کارمندان رسانه‌ای و فعالان جامعه مدنی اعم از زن و مرد از اطلاعیه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان مبنی بر تقبیح نمودن عملکرد مجیب‌الرحمن انصاری، خطیب مسجد گازرگاه در شهر هرات، حمایت نموده و  با امضا به پای این اطلاعیه و به صورت آنلاین( سروی که از سوی مرکز توسط شبکه‌های اجتماعی راه اندازی شده بود) از نهادهای ذیربط دولتی خواستند تا قوانین را اجرا و عملی نمایند.

پنجشنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۸ مطابق به ۱۶ جنوری ۲۰۲۰ کنفرانس مطبوعاتی از جانب مولوی مجیب‌الرحمن انصاری، برگزار شد که در یک امر عمومی باید همه اشتراک می‌کردند، اما به روزنامه‌‌نگاران زن اجازه ورود جهت پوشش خبری داده نشد.

همچنان مولوی نامبرده مدتی است که کمیته غیر قانونی‌ای را برای توهین و تحت فشار قرار دادن زنان به نام امر به معروف خودسرانه تشکیل داده و از این طریق اقداماتی را علیه حجاب زنان نیز آغاز کرده است.

راه ندادن به روزنامه‌نگاران زن در کنفرانس و ترویج خشونت در رابطه به مسایل پوشش، یک امر غیر قانونی بوده و ممانعت آن یک امر فردی و سلیقه‌ای است که این همه برخواسته از مسایل دینی نمی‌باشد.

مرکز با حمایت روزنامه‌نگاران و کارمندان رسانه‌ای از ۱۹ ولایت به شمول کابل، اقدامی را که مانع ورود همکاران رسانه‌ای زن در این کنفرانس مطبوعاتی شده است و حامیان مولوی مجیب‌الرحمن اجازه نداده اند تا خبرنگاران زن در کنار مردان ژورنالیست زیر یک سقف خبری قرار بگیرند، غیر قانونی خوانده و آن را جدا تقبیح می‌کنند و همچنان بیان می دارند که خبرنگاران زن در هرات تنها نیستند.

بنا مرکز از دولت جمهوری اسلامی افغانستان به خصوص از نیروهای امنیتی می‌خواهد تا امنیت و مصوونیت جسمی، روحی و شغلی خبرنگاران به طور خاص خبرنگاران زن را تضمین نمایند.

تا اکنون ۸ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای از پنجشیر، ۲۲ تن از بامیان،۴۴ تن از بغلان، ۱۰ تن از بلخ، ۳۰ تن از دایکندی، ۲۵ تن از غزنی، ۱۳ تن از هلمند، ۹ تن از غور، ۶ تن از فراه، ۱۸ تن از کندز، ۲۰ تن از کندهار ۶ تن میدان وردک، ۲۷ تن از هرات، ۱۵ تن از کاپیسا، ۶ تن از بدخشان، ۱۵ تن از پروان، ۷ تن از سمنگان، ۱۷ تن از ننگرهار و ۱۹ تن از کابل به شمول مسوولان رسانه‌ها و اعضای فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه‌ای افغانستان با امضا به پای این اطلاعیه حمایت شان را از خبرنگاران زن در هرات اعلام نموده اند.

در حالیکه سلسله پیوستن ژورنالیستان هنوز هم از مرکز و ولایات به این اطلاعیه ادامه دارد، هیات رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، از حمایت و دفاع این خبرنگاران محترم که به ارزش‌های دیموکراسی، حقوق زنان و آزادی بیان مبنی بر دفاع و حمایت شان به خصوص برای خبرنگاران زن تعهد شان را اعلام کرده اند، ابراز امتنان نموده از نهادهای ذیربط حکومتی و جامعه مدنی یک بار دیگر می‌خواهد تا جلو همچو افراد که مانع آزادی بیان و حقوق زنان به خصوص مانع حق خبرنگاران زن می‌شوند را بگیرند.

مطلب پیشنهادی

پیام تسلیت هیات رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در رابطه به کشته شدن عزیزه ملک زاده

کابل ۲۶ حوت ۱۳۹۹ و ۱۶ مارچ ۲۰۲۱ با تاسف فراوان اطلاع حاصل نمودیم که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *