قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / سنتی بودن جامعه، بزرگترین چالش سد راه خبرنگاران زن در فراه

سنتی بودن جامعه، بزرگترین چالش سد راه خبرنگاران زن در فراه

فراه

۲۶ جنوری و ۶ دلو ۱۳۹۸

بعد از سقوط حکومت طالبان و روی کار آمدن حکومت جدید، ازدیاد رسانه‌ها در افغانستان موجب ترویج بهتر و بیشتر دیموکراسی شد که ولایت فراه نیز مانند دیگر ولایات از این امر مستثنا نبوده است، اما متاسفانه آنگونه که انتظار می‌رود حضور زنان در رسانه‌های این ولایت پررنگ نیست.

در کنار ناامنی، مشکلات اقتصادی، عدم حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران، عدم دسترسی به اطلاعات، نبود برنامه‌های آموزشی خبرنگاری و بیشتر حاکم بودن فضای سنتی در این ولایت از جمله چالش‌های است که سد راه فعالیت بهتر خبرنگاران زن به شمار می‌روند.

خبرنگاران زن در فراه می‌گویند که هر چند آنان سخت علاقمند کار در رسانه‌ها هستند، ولی شدیدا تحت تاثیر عرف و عنعنات ناپسند جامعه قرار گرفته‌اند.

از سوی هم چون در ولایت فراه مردم عقاید و افکار شان بیشتر با مذهب گره خورده است که دید بسته مردم در این ولایت نسبت به خبرنگاران زن سبب شده تا زنان کمتر در رسانه‌ها حضور داشته باشند.

فرحناز اعظمی مدیر آژانس باختر در فراه می‌گوید:« ناهنجاری‌های اجتماعی، طرز تفکر منفی و موجودیت فرهنگ مرد سالاری در جامعه سبب شده تا با وجود علاقمندی زیاد زنان به فعالیت‌های رسانه‌ای باز هم تعداد کمی از آنان حاضر شوند تا در رسانه‌های این ولایت کار نمایند.

به گفته خانم فرحناز:« متاسفانه در ولایت فراه بر اساس کم سوادی و فقر فرهنگی، مردم کار رسانه‌ای زنان را ناپسند می‌دانند و خیلی از خانواده‌ها حضور زنان را در رسانه‌ها ننگ اجتماعی توصیف می‌کند».

از جانبی هم کبرا عظیمی رییس امور زنان در ولایت فراه می‌گوید که ولایتی دور افتاد و جنگ‌زده مانند فراه نیاز مبرم به کار و فعالیت زنان در بخش رسانه دارد. وی افزود:

« حضور خبرنگاران زن در رسانه‌ها می‌تواند نقش موثری در از بین بردن خشونت‌ها علیه زنان و کودکان داشته باشد، اما متاسفانه دیدگاه‌های بد مردم و حرکات ناپسند بعضی افراد باعث تضعیف روحیه این زنان شده است».

فاضل فیاض آمر ریاست اطلاعات و فرهنگ در این ولایت بیان داشت، فراه از جمله ولایت‌های است که به دلیل سنتی بودن جامعه و فرهنگ مرد سالاری، در آن تعدادی رسانه‌ها کم و فعالیت خبرنگاران اعم از زن و مرد محدود می‌باشد.

به گفته آقای فیاض:”مشکلات اجتماعی و دیدگاه‌های ناپسند به زنان در فراه از مشکلاتی است که تا هنوز خبرنگاران زن نمی‌توانند کار و فعالیت بهتر و بیشتر رسانه‌ای داشته باشند».

همچنان آقای فیاض برای عملی شدن راهکارهایی مفید و سودمند از جانب حکومت و جامعه مدنی به منظور حل این چالش‌ها تاکید می‌کند.

او در ادامه گفت؛ فراهم سازی زمینه‌های اشتغال زنان، شکستاندن بافت‌های سنتی خانواده‌ها، ایجاد فضای باز و آگاهی‌دهی به مردم در مورد حقوق شان از جانب نهادهای مدنی می‌تواند از راهکارهای مفید برای کار و فعالیت بهتر خبرنگاران زن در فراه باشد.

نگرانی خبرنگاران زن در ولایت فراه در حالی بیان می‌شود که در این اواخر مروج شدن بیشتر عرف و عنعنات ناپسند جامعه و نیز دید منفی مردم در مقابل کار و فعالیت رسانه‌ای زنان در این ولایت سد راه کار و فعالیت‌های رسانه‌ای آنها شده است، مشکلی که ممکن ادامه آن سبب کاهش نقش خبرنگاران زن در فراه گردد.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

حمایت خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی از فرا خوان مرکز حمایت از زنان ژورنالیست

کابل ۶ سپتمبر/ ۱۶ سنبله ۱۳۹۹ به تعداد ده تن از خبرنگاران و اعضای جامعه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *