قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / نگرانی خبرنگاران زن از استخدام کارمندان غیر مسلکی در رسانه‌های هرات

نگرانی خبرنگاران زن از استخدام کارمندان غیر مسلکی در رسانه‌های هرات

هرات

۲۵ جنوری و ۵ دلو ۱۳۹۸

شماری از خبرنگاران زن در هرات از استخدام کارمندان غیر مسلکی از سوی مدیران رسانه‌ها شکایت دارند.

این خبرنگاران زن می‌گویند، رسانه‌های محلی هرات با جذب خانم‌هایی که دانش روزنامه‌نگاری ندارند باعث عدم پیشرفت کار رسانه‌ای در هرات شده که همین دلیل، توانایی خبرنگاران زن را از سوی مردم زیر سوال می‌برد، زیرا کسانی که دانش روزنامه‌نگاری ندارند و به دلایل مختلف از سوی رسانه‌های محلی هرات جذب می‌شوند، حرفه‌ای نبوده و ظرفیت کافی برای انجام کارهای بهتر و سلکی رسانه‌ای را ندارند.

سکینه ثاقب خبرنگار در هرات می‌گوید که رسانه‌های محلی به دلیل مشکلات اقتصادی افراد غیر مسلکی را جذب نموده و این افراد هم با امتیاز کمتر یا هم بدون امتیاز در رسانه‌ها فعالیت می‌کنند.

به گفته خانم ثاقب:« جذب افراد غیر مسلکی از سوی رسانه‌ها باعث صدمه رسیدن به کار و فعالیت خبرنگاری شده و فرصت‌های شغلی برای کسانی که دانش روزنامه‌نگاری را دارند نیز از بین می‌برد».

او در ادامه می‌افزاید، نهادهای حامی رسانه‌ها در روند استخدام افراد غیر مسلکی نقش جدی دارند، زیرا با برگزاری سمینارهای کوتاه مدت برای افراد غیر مسلکی، آنها را به رسانه‌ها به عنوان خبرنگار معرفی می‌کنند که این خود یک ضربه مهلک به روزنامه‌نگاران است. او گفت:« استخدام افراد غیر مسلکی در رسانه‌ها باعث از بین رفتن فرصت‌های شغلی برای خبرنگاران مسلکی می‌شود و این پیشآمد سبب تهیه گزارش‌های

غیرمسلکی و ناقص نیز می‌گردد».

فریبا آرام یکی دیگر از خبرنگاران محلی در هرات، گفت:« به دلیل این که خبرنگاران غیر مسلکی زن از رسانه‌ها امتیازی دریافت نمی‌کنند و اگر امتیازی هم بگیرند، خیلی اندک است، مدیران رسانه‌ها این افراد را زودتر جذب رسانه‌های شان می‌کنند».

فریبا می‌گوید:« در این اواخر استخدام افراد غیر مسلکی از سوی رسانه‌ها باعث وارد شدن لطمه‌ای بزرگ به جامعه خبرنگاری هرات شده است. او بیان داشت:« باید کار به اهل آن سپرده شود و رسانه‌های محلی هرات افراد مسلکی را جذب کنند تا پیشرفتی در کار رسانه‌ای دیده شود».

وی می‌افزاید هر چند تمام کسانی که دانش روزنامه‌نگاری ندارند غیر مسلکی نمی‌نویسند و حتا تعدادی از آنها توانایی فعالیت‌های رسانه‌ای را به صورت حرفه‌ای آن هم دارند، ولی گزارش و فعالیت رسانه‌ای به شکل مسلکی آن نکات خوب و مزایایی یک گزارش مسلکی را به نحوی دارا می‌باشد.

این در حالی است که مسوولان رسانه‌های محلی در هرات می‌گویند افرادی که دانش روزنامه‌نگاری ندارند برای اجرای برنامه‌هایی استخدام می‌شوند که این برنامه‌ها مشخص ایجاب کار مسلکی را می‌کند که با تاسف آنها نمی‌توانند.

خلیل امیری مدیرمسوول رادیو و تلویزیون فریاد در هرات، گفت که تعداد زیادی از خبرنگاران زن بعد از فراغت از فاکولته ژورنالیزم به دلیل مشکلات خانوادگی و سنتی جامعه نمی‌خواهند فعالیت رسانه‌ای داشته باشند، روی همین کمبودی رسانه‌ها هم مجبور اند برای اجرای برنامه‌های شان از افرادی که دانش روزنامه‌نگاری ندارند، استفاده کنند.

به بیان امیری:« افرادی که دانش روزنامه‌نگاری ندارند برای اجرای برنامه‌هایی استخدام می‌شوند که خبرنگاران مسلکی، آن برنامه‌ها را اجرا نمی‌کنند و افرادی که دانش روزنامه‌نگاری ندارند بعد از سپری کردن سیمینارهای آموزشی حرفه‌ای روز نامه‌نگاری، وارد رسانه‌ها می‌شوند».

خلیل امیری مدیرمسوول رادیو و تلویزیون فریاد در هرات، افزود که وضعیت بعد اقتصادی رسانه‌های محلی و پرداخت امتیاز اندک از سوی رسانه‌ها به افرادی که دانش روزنامه‌نگاری ندارند نیز از دیگر دلایل استخدام این افراد در رسانه‌ها می‌باشد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌گردد که مسوولان در نهادهای حامی رسانه‌ها و خبرنگاران می‌گویند تمام برنامه‌های آموزشی شان برای خبرنگاران بوده و کسانی که دانش روزنامه‌نگاری نداشته باشند شامل این دوره‌های آموزشی نمی‌شوند.

محسن کریمی آموزگار دفتر« نی » یا حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد در ولایت هرات می‌گوید:« نهاد نی، حمایت‌کننده رسانه‌ها و خبرنگاران است و هیچ‌گاه فعالیتی را انجام نمی‌دهد که باعث از بین رفتن فرصت‌های شغلی برای خبرنگاران زن شود.

کریمی گفت:« رسانه‌ها بنا بر مشکلات اقتصادی، افرادی را که دانش روزنامه‌نگاری ندارند استخدام و بعدا جهت آموزش و فعالیت‌های مسلکی خبرنگاری به نهاد‌های که زمینه آموزش را فراهم می‌کنند، معرفی می‌نمایند تا برای ارایه برنامه‌های رسانه‌ای و تهیه گزارش‌ها آماده کار و فعالیت بهتر شوند».

قابل یادآوری است که سالانه ده‌ها دختر محصل از رشته ژورنالیزم پوهنتون‌های دولتی و خصوصی ولایت هرات فارغ التحصیل می‌شوند، لیکن تا هنوز مشکل کار و فعالیت خبرنگاران غیر مسلکی زن در رسانه‌های هرات همچنان دیده می‌شود.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

حمایت خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی از فرا خوان مرکز حمایت از زنان ژورنالیست

کابل ۶ سپتمبر/ ۱۶ سنبله ۱۳۹۹ به تعداد ده تن از خبرنگاران و اعضای جامعه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *