قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / رونمایی گزارش آواز مردم در فرآیند صلح

رونمایی گزارش آواز مردم در فرآیند صلح

کابل

۲۲ جنوری و ۲ دلو ۱۳۸۹

مقام های وزارت دولت در امور صلح می‌گویند که عدم تامین عدالت در کشور سبب طولانی شدن جنگ در افغانستان شده است .

سیما ثمر وزیر دولت در امور حقوق بشر می‌گوید، هر چند مردم افغانستان امیدوار برای تامین صلح در کشور هستند، اما کسانی که منافع آنان در تداوم جنگ می‌باشد هیچگاه صلح نمی‌خواهند .

وزیر دولت در امور حقوق بشر به روز چهارشنبه ۲ دلو در رونمایی گزارش آواز مردم در روند صلح، گفت:« صلحی که در آن عدالت نباشد پایدار نبوده و سبب تداوم جنگ در کشور می‌شود.»

در همین حال محمد فهیم دشتی همآهنگ کننده گروه پالیسی افغانستان و رییس اتحادیه ملی ژورنالیستان می‌گوید، یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که ۶۰ درصد مردم افغانستان برای تامین صلح در کشور خوشبین هستند .

فهیم دشتی در این نشست افزود که گروه پالیسی افغانستان زمانی که گفتگو‌های صلح آغاز گردید، ما درک کردیم که در این گفتگوها حکومت افغانستان، سیاسیون، نیروهای نظامی، جامعه ملل، کشورهای منطقه و طالبان نقش دارند، ولی مردم افغانستان هیچ نقشی ندارند به همین اساس خواستیم زمینه‌ای را فراهم نماییم تا بتوانیم آواز مردم را نیز در این مورد داشته باشیم بعد خواست و صدای آنان را به تصمیم‌گیرنده‌های این روند انتقال بدهیم.

او افزود:« گروه پالیسی افغانستان نشست‌های را در شش ولایت کشور و در طول چهار ماه با اقشار مختلف ( جوانان، زنان، موسفیدان، محصلان، کارمندان دولت و عالمان دین ) در شش محور اقتصادی، امنیتی، معارف، همسایه‌ها، همدیگر پذیری و عدالت بحث‌های را انجام داده و این نظرخواهی با ۶۰۰ تن انجام شده است».

به گفته آقای دشتی که گروه پالیسی افغانستان، صدای مردم را در رابطه به صلح در این گزارش جا داده است و از آنانی که در پروسه صلح نقش دارند، خواسته شده تا صدای مردم را به اعضای کلیدی پروسه صلح برسانند. او افزود:« ما این گزارش را با سفارتخانه‌ها، حکومت، جامعه مدنی، جامعه بین‌المللی حتا با طالبان نیز شریک می‌کنیم تا خواست مردم را در این روند در نظر بگیرند.

از سوی هم لیلا جعفری رییس انسجام جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح گفت که دولت افغانستان برای تمام مراحل مذاکرات که نتیجه مثبت داشته باشد، آماده است. وی می‌گوید:« توافق صلح باید همه شمول و همه محور باشد».

امیدواری‌ها برای تامین صلح درکشور در حالی ابراز می شود که حکومت افغانستان همواره تاکید بر آتش بس دایمی دارد و آن را پیش‌شرطی برای آغاز گفتگوهای بین الافغانی می‌خواند، اما این در حالی است که تا هنوز گروه طالبان با امریکا روی کاهش خشونت‌ها بحث و گفتگوهایی داشته، مگر در پیوند به آتش بس چیزی اظهار ننموده اند.

گزارش: محبوبه کریمی

مطلب پیشنهادی

حمایت خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی از فرا خوان مرکز حمایت از زنان ژورنالیست

کابل ۶ سپتمبر/ ۱۶ سنبله ۱۳۹۹ به تعداد ده تن از خبرنگاران و اعضای جامعه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *