قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / دیدار بانوی اول با خبرنگاران زن در ارگ

دیدار بانوی اول با خبرنگاران زن در ارگ

کابل

۱۹ جنوری و ۲۹ جدی ۱۳۹۸

خانم رولا غنی بانوی اول کشور، با عده‌ای از خبرنگاران زن دیدار و گفتگو نموده و وعده هرنوع همکاری را برای این خبرنگاران سپرد.

این دیدار که شام روز پنجشنبه ٢۶ جدی در ارگ ریاست جمهوری صورت گرفت، خانم حسینه صافی نامزد وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ و تانیا مهنا خبرنگار اسبق تلویزیون سی ان ان و همسر سفیر ایتالیا در افغانستان نیز حضور داشتند که فرصت صحبت و شریک ساختن نگرانی‌های شان رو در رو با خانم اول مساعد گردید.

این ملاقات در پایان کنفرانس دو روزه زنان در رسانه‌ها( فرصت‌ها و چالش‌ها) با هماهنگی خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان جهت شریک سازی چالش‌ها و نگرانی‌های فرا راه خبرنگاران زن رو در رو زمینه سازی گردیده بود.

رولا غنی بانوی نخست کشور ضمن خوش آمدید گویی خبرنگاران زن گفت که کنفرانس دو روزه زنان در رسانه ها یک برنامه موفق در راستای کاهش مشکلات و بلند بردن ظرفیت‌های مسلکی ژورنالیستان زن بوده می‌تواند.

وی از خبرنگاران زن خواست تا در کاهش چالش‌ها و مشکلاتی که سد راه آنها قرار دارد حکومت را همکاری نموده و خود شان جهت تامین حقوق خویش مبارزه جدی نمایند.

بانوی اول نیز طی سخنانش در این جلسه بیان داشت که نقش خبرنگاران زن در آوردن صلح بارز است، زیرا این خبرنگاران صدای تمام زنان کشور اند.

به گفته خانم رولا غنی، صلح بدون رضایت مردم صورت نمی‌گیرد و نقش زنان به خصوص خبرنگاران زن در صلح حتمی است، چون خبرنگاران زن با نشر حقایق می‌توانند در این پروسه نقش زنان را حفظ کنند.

بانوی نخست در دیدار با این خبرنگاران تعهد نمود تا در راستای ظرفیت‌ سازی این بانوان، بورسیه‌های مسلکی در عرصه ژورنالیزم را در مرکز و ولایات فراهم نماید.

از سوی هم خانم حسینه صافی نامزد وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ که در این جلسه حضور داشت، ضمن شنیدن مشکلات خبرنگاران زن از برگزاری این نشست ابراز خرسندی کرده گفت که خانم فریده نیکزاد همواره در دادخواهی برای خبرنگاران زن

پیشتاز بوده است.

خانم صافی طی سخنانش در رابطه به فعالیت‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ در بهبود وضعیت ژورنالیستان زن گفت که این وزارت سال قبل در ٣۴ ولایت کشور جلسات هماهنگی را جهت تحلیل و شناسایی چالش‌ها با خبرنگاران زن انجام داده است.

به گفته وی امروزه که مشکلات سد راه کار و فعالیت خبرنگاران زن شناسایی گردیده ضرورت است تا برای حل آنها طبق پلان‌های که از سوی نهادهای مسوول در نظر گرفته شده است، عمل صورت گیرد.

خانم صافی، گفت:« در نتیجه تحلیل عمومی و دیدارها با خبرنگاران زن، ۴ چالش عمده شناسایی گردیده است و برای کاهش آنها برنامه‌های نیز روی دست گرفته شده است».

وی در ادامه از چالش‌ها علیه خبرنگاران زن چنین گفت:« مساوی نبودن امتیازات زنان در برابر مردان، نبود امکانات مناسب در دفترهای کاری، عدم مصوونیت و نبود برنامه‌های ظرفیت‌سازی مسلکی برای خبرنگاران زن می‌باشد».

از سوی هم خانم فریده نیکزاد ضمن سپاسگزاری از تدویر جلسه از سوی خانم اول گفت که هدف از کنفرانس دو روزه زنان در رسانه‌ها شناسایی چالش‌ها و مشکلات خبرنگاران زن بود.

خانم نیکزاد افزود که این کنفرانس از سوی سه نهاد حامی خبرنگاران زن ( مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، انجمن اجتماعی زنان ژورنالیست افغان و انجمن زنان در رادیو و تلویزیون ) به همکاری انترنیوز برگزار گردید.

به گفته خانم نیکزاد، این کنفرانس به صورت مشترک با نهادهای حامی خبرنگاران زن ترتیب گردید، زیرا تک صدایی، جای را نمی‌گیرد روی این دلیل همه نهادهای حامی خبرنگاران زن متحد شده و برای داد‌خواهی، صدا بلند کردند.

خانم نیکزاد همچنان افزود:« هر اقدامی که به سوی صلح برود ما از آن حمایت می‌کنیم اما در پروسه صلح دست‌آورد های مردم افغانستان و قربانی‌های خبرنگاران زن که آزادی بیان نیز شامل آن است نباید نادیده گرفته شود».

در دیدار خانم تانیا مهنا سابق خبرنگار تلویزیون سی ان ان گفت که چالش‌ها و موانع سد راه خبرنگاران زن در جهان یکسان است.

وی افزود: « با چنین دیدگاه‌های منفی که خبرنگاران زن در افغانستان مواجه اند، ما سال‌ها قبل در لبنان آن همه مشکلات را تجربه کرده‌ایم، ولی کار خبرنگاری را متوقف نکردیم».

از سوی هم خبرنگارانی که در این نشست حضور داشتند ضمن خرسندی از برگزاری این نشست، از حکومت و نهادهای خامی خبرنگاران خواستار همکاری‌ بیشتر در عرصه های مختلف کاری و مصوونیتی شدند. از این میان سمیه ولی‌زاده خبرنگار رادیو کلید در هرات طی سخنانش گفت که در این اواخر خبرنگاران زن در هرات با مشکلات مختلف از جمله اندیشه‌های افراطی مواجه اند.‌

به گفته بانو ولی‌زاده:« دغدغه‌های ما خبرنگاران زن در هرات این است که مبادا حکومت در برابر این ذهنیت‌های افراطی خاموش بماند و ما مجبور شویم از فعالیت‌های رسانه‌ای خود کنار برویم».

بانو ولی‌زاده افزود که دیدگاه طالبان در پروسه صلح در برابر زنان واضح نیست و باید در این گفتگوها برای خبرنگاران زن نیز فرصت ابراز نظر داده شود.

در این حال خدیجه اشرفی نماینده مرکز حمایت از خبرنگاران زن در افغانستان در غزنی گفت که در ولایت غزنی، برای خبرنگاران زن قرارداد های رسمی وجود ندارد. وی از خانم حسینه صافی نامزد وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ خواست تا در این عرصه توجه جدی نماید.

در ضمن اصیله احمدزی خبرنگار محلی ولایت فاریاب گفت که وی یگانه خبرنگار زن در ولایت فاریاب است و خواهان فراهم سازی محیط کاری مناسب جهت تشویق بهتر زنان به کار رسانه‌ای در این ولایت می‌باشد.

به گفته خانم احمدزی:« همه ساله حدود ١٠ الی ١۵ دختر از پوهنحی ژورنالیزم ولایت فاریاب فارغ می‌شوند، ولی بنا بر مساعد نبودن زمینه کاری در رسانه‌ها، آنها مجبور می‌شوند تا در دیگر عرصه‌های کار، فعالیت کنند».

جمیله کریمی خبرنگار و نماینده مرکز در غور از کارکرد‌های حکومت وحدت ملی به خصوص فعالیت‌های بانوی اول برای زنان افغان تمجید نموده گفت که خبرنگاران زن در این ولایت نیز با دیدگاه‌های منفی در جامعه، عدم دسترسی به اطلاعات، مشکلات اقتصادی و ناامنی مواجه اند.

به گفته وی:« مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان برای تمام نماینده‌هایش این صلاحیت را داده است تا در موقع لازم از این مرکز نمایندگی کرده و مشکلات آنها را حل نمایند تا به شکایات آنها رسیدگی صورت گیرد ».

همچنان رنگینه خبرنگار مرکز در کندهار گفت که در این ولایت وضعیت خبرنگاران زن رو به بهبود است، ولی به مشکلات همچو عدم دسترسی به اطلاعات، قرادادهای غیر معیاری، معاشات کم و ناامنی مواجه اند.

گفتنی است، مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با عمر کوتاهی که دارد همواره کوشیده با نشر گزارشات، برگزاری ورکشاپ‌ها و راه اندازی کمپاین‌ها برای خبرنگاران زن، داد‌خواهی نموده و نقش موثر را در کاهش خشونت‌ها علیه این

خبرنگاران ایفا نماید.

خبرنگار: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

حمایت خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی از فرا خوان مرکز حمایت از زنان ژورنالیست

کابل ۶ سپتمبر/ ۱۶ سنبله ۱۳۹۹ به تعداد ده تن از خبرنگاران و اعضای جامعه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *