قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / کنفرانس دو روزۀ زنان در رسانه ها (فرصت ها و چالش ها) در کابل برگزار گردید

کنفرانس دو روزۀ زنان در رسانه ها (فرصت ها و چالش ها) در کابل برگزار گردید

کابل

۱۶ جنوری/ ۲۶ جدی ۱۳۹۸

کنفرانس دو روزۀ  زنان در رسانه ها (فرصت ها و چالش ها برای خبرنگاران زن در رسانه های افغانستان) که به همکاری سه نهاد رسانه ای مرکز حمایت از خبرنگاران زن در افغانستان، انجمن اجتماعی زنان ژورنالیست افغان و انجمن زنان در رادیو و تلویزیون به حمایت انترنیوز، در روزهای چهار شنبه و پنجشنبه ۱۵ و ۱۶ جنوری ۲۰۲۰ در کابل برگزار گردید.

 کنفرانس با حضور آقای سرور دانش معاون دوم رییس جمهور، خانم حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، انور سادات وزیر کار و امور اجتماعی همچنان به اشتراک بیشتر از ۱۰۰ تن از خبرنگاران زن از مرکز و ولایات و نیز مهمانان نهاد های دولتی و غیر دولتی، روز چهارشنبه ( ۱۵ جنوری ۲۰۲۰) و روز دوم آن (۱۶ جنوری ۲۰۲۰) در کابل ندویر یافت.

در روز نخست این کنفرانس، خانم نجیبه ایوبی رییس انجمن زنان در رادیو و تلویزیون ضمن سخنرانی در کنفرانس دو روزۀ زنان در رسانه ها گفت که حضور بیشتر زنان در رسانه ها حاصل فعالیت های فدراسیون ژورنالیستان افغانستان و نهاد های حامی رسانه ها به خصوص نهاد های حامی خبرنگاران زن می باشد.

وی همچنان افزود:” تلاش خبرنگاران زن برای آزادی بیان و رسانه ها بیانگر این است که ما دیگر به عقب بر نمی گردیم.”

همچنان خانم فریده نیکزاد رییس مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان ضمن خرسندی از نهاد های حامی خبرنگاران گفت که برای نخستین بار نهاد های حامی خبرنگاران زن ( مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، انجمن زنان ژورنالیستان افغانستان و انجمن زنان در رادیو و تلویزیون) کنفرانس دو روزۀ را تحت عنوان فرصت ها و چالش های خبرنگاران زن با همکاری انترنیوز با اشتراک بیش از ۱۰۰ خبرنگار زن از مرکز و ولایات کشور، برگزار کردند.
خانم نیکزاد افزود که این کنفرانس باید همه ساله برای خبرنگاران زن جهت شریک ساختن چالش ها و مشکلات شان، برگزار گردد تا خبرنگاران زن در ساحه فعالیت های رسانه ای حضور پررنگ پیدا کرده و گزارش دهی بهتر کنند.

از سوی هم سرور دانش معاون دوم رییس جمهور که درکنفرانس دو روزۀ زنان در رسانه ها اشتراک نموده بود، گفت:” ما در این اواخر شاهد پیشرفت های خوبی از زنان در رسانه ها بوده ایم، اما از موجودیت تخطی ها و خشونت ها علیه خبرنگاران زن نمی توان چشم پوشی کرد.”

وی همچنان افزود که از سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۹ به تعداد ۱۰۲ خبرنگار کشته شده اند که ۱۱ تن آنان زنان هستند.

در ضمن خانم حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در این کنفرانس گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ برای همکاری بیشتر با خبرنگاران زن نیاز دارد تا روابط منسجم تر و نزدیک تر را با این خبرنگاران تامین کند.
همچنان فهیم دشتی مسوول اتحادیه ژورنالیستان افغانستان و عضو سکرتریت فدراسیون و نهاد های ژورنالیستان افغانستان بیان داشت که امروزه چالش ها، مشکلات و خشونت ها علیه خبرنگاران زن وجود دارد. وی همچنان افزود:” این خبرنگاران باید با قوت محکم در مقابل مشکلات ایستاده شوند و حق خود را بخواهند.”

در ادامه کنفرانس دو روزۀ زنان در رسانه ها، اولین پنیل در رابطه به عدم دسترسی به اطلاعات به گردانندگی آمنه وردگ نماینده و خبرنگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان از ولایت بغلان و با اشتراک عین الدین بهادری رییس کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات، درانی وزیری معاون سخنگوی رییس جمهور، لینا شیرزاد مسوول رادیو صدای بانوان در بدخشان، آسیه وردگ خبرنگار از ولایت میدان وردگ و صمصامه سیرت خبرنگار صدای امریکا از کابل، انجام شد.اعضای پنیل هر یک مشکلات و چالش های خبرنگاران از ولایات شان را بیان نموده و پیشنهاداتی را نیز ارایه نمودند.
دومین پینل روی موضوع مصوونیت شغلی و محیط مناسب کاری که اعضای پنیل سعیده مژگان مصطفوی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ، لطف الله نجفی زاده رییس تلویزیون طلوع، ویدا ساغری کارمند رسانه ای از کابل و سمیه ولی زاده خبرنگار از هرات روی این موضوع بحث نموده و راه حل های را نیز پیشنهاد کردند.

درادامه پینل سوم تحت عنوان تساوی جنسیتی در رسانه ها که از سوی بهشته محمدی خبرنگار و عضو انجمن زنان ژورنالیست افغانستان گردانندگی گردید و اعضای این پینل وحیده فیضی مسوول جندر در کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان، وحیده شهکار خبرنگار از پروان، نجیب الله شینواری مسوول آژانس باختر و عزیز احمد تسل عضو فدراسیون ژورنالیستان و نهاد های رسانه ای روی مشکلات خبرنگاران زن بحث نموده و به سوالات خبرنگار حاضر در این کنفرانس جواب ارایه کردند.

در ادامۀ کنفرانس، خبرنگاران کار گروپی را در رابطه به شناسایی مشکلات و چالش های سد راه کار خبرنگاری زنان راه اندازی کردند و آنها این چالش ها را با سه نهاد حامی خبرنگاران زن و مسوولان رسانه ها شریک نمودند.

گفتنی است در اخیر این کنفرانس قطعنامه که از سوی این نهاد ها و خبرنگاران حاضر در این کنفرانس شرکت داشتند، تهیه و با رسانه ها شریک گردید.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

حمایت خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی از فرا خوان مرکز حمایت از زنان ژورنالیست

کابل ۶ سپتمبر/ ۱۶ سنبله ۱۳۹۹ به تعداد ده تن از خبرنگاران و اعضای جامعه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *