قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / روز نخست کنفرانس دو روزۀ زنان در رسانه ها، به پایان رسید

روز نخست کنفرانس دو روزۀ زنان در رسانه ها، به پایان رسید

کابل

۱۵ جنوری/ ۲۵ جدی ۱۳۹۸

روز نخست کنفرانس دو روزه  زنان در رسانه ها(فرصت ها و چالش ها برای خبرنگاران زن در رسانه های افغانستان) که به همکاری سه نهاد رسانه ای مرکز حمایت از خبرنگاران زن در افغانستان، انجمن اجتماعی زنان ژورنالیست افغان و انجمن زنان در رادیو و تلویزیون به حمایت انترنیوز، برگزار گردیده است، به پایان رسید.

روز نخست این کنفرانس با حضور آقای سرور دانش معاون رییس جمهور، خانم حسینه صافی، انور سادات وزیر کار و امور اجتماعی همچنان به اشتراک بیشتر از ۱۰۰ تن از خبرنگاران زن از مرکز و ولایات و نیز مهمانان نهاد های دولتی و غیر دولتی، امروز چهارشنبه ( ۱۵ جنوری ۲۰۲۰) در کابل به پایان رسید.

در روز نخست این کنفرانس، خانم نجیبه ایوبی رییس انجمن زنان در رادیو و تلویزیون ضمن سخنرانی در کنفرانس دو روزۀ زنان در رسانه ها گفت که حضور بیشتر زنان در رسانه ها حاصل فعالیت های فدراسیون ژورنالیستان افغانستان و نهاد های حامی رسانه ها به خصوص نهاد های حامی خبرنگاران زن می باشد.

وی همچنان افزود:” تلاش خبرنگاران زن برای آزادی بیان و رسانه ها بیانگر این است که ما دیگر به عقب برنمی گردیم.”

همچنان خانم فریده نیکزاد رییس مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان ضمن خورسندی از نهاد های حامی خبرنگاران گفت که برای نخستین بار نهاد های حامی خبرنگاران زن ( مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، انجمن زنان ژورنالیستان افغانستان و انجمن زنان در رادیو و تلویزیون) کنفرانس دو روزۀ را تحت عنوان فرصت ها و چالش های خبرنگاران زن با همکاری انترنیوز با اشتراک بیش از ۱۰۰ خبرنگار زن از مرکز و ولایات کشور، برگزار کردند.
خانم نیکزاد افزود که این کنفرانس باید همه ساله برای خبرنگاران زن جهت شریک ساختن چالش ها و مشکلات شان، برگزار گردد تا خبرنگاران زن حضور پررنگ پیدا کرده و گزارش دهی بهتر کنند.

از سوی هم سرور دانش معاون دوم رییس جمهور که درکنفرانس دو روزۀ زنان در رسانه ها اشتراک نموده، گفت:” ما در این اواخر شاهد پیشرفت زنان در رسانه ها بوده ایم، اما از موجودیت تخطی ها و خشونت ها علیه خبرنگاران زن نمی توان چشم پوشی کرد.”

وی همچنان افزود که از سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۹ به تعداد ۱۰۲ خبرنگار کشته شده اند که ۱۱ تن آنان زنان هستند.

در ضمن خانم حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در این کنفرانس گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ برای همکاری بیشتر با خبرنگاران زن نیاز دارد تا روابط منسجم تر و نزدیک تر را با این خبرنگاران تامین کند.
همچنان فهیم دشتی مسوول اتحادیه ژورنالیستان افغانستان و عضو سکرتریت فدراسیون و نهاد های ژورنالیستان افغانستان بیان داشت که امروزه چالش ها، مشکلات و خشونت ها علیه خبرنگاران زن وجود دارد. وی همچنان افزود:” این خبرنگاران باید با قوت محکم در مقابل مشکلات ایستاده شوند و حق خود را بخواهند.”

در ادامه کنفرانس دو روزۀ زنان در رسانه ها، اولین پنیل در رابطه به عدم دسترسی به اطلاعات به گردانندگی آمنه وردگ نماینده و خبرنگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان از ولایت بغلان و با اشتراک عین الدین بهادری رییس کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات، درانی وزیری معاون سخنگوی رییس جمهور، لینا شیرزاد مسوول رادیو صدای بانوان در بدخشان، آسیه وردگ خبرنگار از ولایت میدان وردگ و صمصامه سیرت خبرنگار صدای امریکا از کابل، انجام شد.

اعضای پنیل هر یک مشکلات و چالش های خبرنگاران از ولایات شان را بیان نموده و پیشنهاداتی را نیز ارایه نمودند.
از این میان لینا شیرزاد مسوول رادیو صدای بانوان در بدخشان گفت که با وجود عدم دسترسی به اطلاعات؛ افراطیت، نبود امنیت و مشکلات اجتماعی نیز بالای زنان تاثیر سوء کرده که خبرنگاران زن نمی توانند به اثر نا امنی ها به ولسوالی های دور دست غرض تهیه گزارش بروند.
همچنان صمصامه سیرت خبرنگار صدای امریکا در این پنیل گفت که نبود امتیازات و معاشات مساوی میان خبرنگاران زن و مرد و همچنان عدم حمایت مسوولان رسانه ها از خبرنگاران زن مشکل اساسی کار و فعالیت زنان رسانه ای می باشد.
از سوی هم آسیه وردک خبرنگار مرکز، از میدان وردگ گفت که تبعیض های جنسیتی و قومی مانع کار و فعالیت خبرنگاران زن در میدان وردگ شده است.
از اینرو درانی وزیری معاون سخنگوی رییس جمهور در پاسخ به سوالی در رابطه به فعالیت حکومت در مورد عدم دسترسی به اطلاعات گفت که در ارگ کمیته برای حل چالش های خبرنگاران ایجاد شده است که این کمیته ماهانه شکایات خبرنگاران را بررسی نموده و کوشش می نماید تا مشکلات موجود را حل نماید.
در اخیر عین الدین بهادری رییس کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات گفت که برای حل مشکلات خبرنگاران در عرصه دسترسی به اطلاعات عنقریب سیستم اطلاعات آنلاین را که قابلیت تحلیل و تقاضای اطلاعات را دارد این کمیسیون فعال می کند.

گفتنی است که روز دوم این کنفرانس توسط خبرنگاران زن با کارهای عملی و گروپی انجام می شود و مشکلات و چالش های شان به وسیله قطع نامه ای با رسانه ها و مسوولان ذیربط برای کاهش این مشکلات، شریک می گردد.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *