قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / عدم دسترسی به اطلاعات، عمده‌ترین چالش اطلاع‌رسانی خبرنگاران زن در هرات

عدم دسترسی به اطلاعات، عمده‌ترین چالش اطلاع‌رسانی خبرنگاران زن در هرات

هرات

۱۱ جنوری/ ۲۱ جدی ۱۳۹۸

شماری از خبرنگاران زن در ولایت هرات که در بخش تهیه گزارش‌های تحقیقی فعالیت دارند،  از عدم آگاهی مسوولان ادارات دولتی در مورد قانون حق دسترسی به اطلاعات، برخورد نامناسب کارمندان این ادارات و عدم آگاهی کارمندان این نهادها از اطلاعات محرم و غیرمحرم، شاکی بوده این مشکل را عمده‌ترین چالش سد راه اطلا‌ع‌رسانی خبرنگاران عنوان می‌کنند.

این زنان عدم پاسخگویی منابع دولتی را از دیگر مشکلات پیش‌ روی شان دانسته و می‌گویند که برخورد غیر مسوولانه و غیر رسمی مسوولان ادارت دولتی باعث دل‌زدگی آنها از کار رسانه‌ای می‌شود.

سمیه ولی‌زاده، خبرنگار تحقیقی رادیو کلید هرات، گفت:«از مهمترین چالش‌های پیش راه کار و فعالیت خبرنگاری من، عدم دسترسی به اطلاعات است».

به بیان وی:«عدم آگاهی مسوولان ادارات دولتی از قانون حق دسترسی به اطلاعات و عدم تشخیص اطلاعات محرم و غیرمحرم از سوی این مسوولان باعث شده که اطلاعات کمتری به خبرنگاران داده شود. او می‌افزاید:«اداراتی هم هستند که حتا از قانون حق دسترسی به اطلاعات هیچ آگاهی ندارند».

او می‌گوید، عدم باورمندی مسوولان رسانه‌ها نسبت به کار و فعالیت خبرنگاران تحقیقی زن در مقابل خبرنگاران مرد نیز از دیگر چالش‌های است که مانع کار رسانه‌ای خبرنگاران زن در تهیه گزارش‌های جدی و مهم واقع گردیده است.

این خبرنگار، برخورد غیر رسمی و غیر مسوولانه ادارات دولتی را نیز از دیگر چالش‌های پیش روی کار خبرنگاری شان عنوان می‌کند.

در همین حال زینب رها سپهری، از دیگر گزارشگران تحقیقی در این ولایت نیز تاکید نموده، می‌گوید که مهمترین چالش پیش روی خبرنگاران زن، عدم دسترسی به اطلاعات است، زیرا هنوز مسوولان ادارات دولتی از قانون حق دسترسی به اطلاعات هیچ آگاهی ندارند.

او افزود:« برخورد نامناسب مسوولان ادارات دولتی در برابر پرسش‌های خبرنگاران جهت تهیه گزارش، مانع جدی برای اطلاع‌دهی ما شده است».

زینب بیان داشت، هرگاه خبرنگاران زن به خاطر کسب اطلاعات به این ادارات مراجعه می‌کنند از آنها حتا در خواست‌های نامشروع می‌شود که این عمل ناشایسته، زنان ژورنالیست را از حرفه‌ای شان دل‌زده می‌کند».

او در ادامه می‌گوید که رفتار نامناسب مردم در مقابل خبرنگاران زن نیز از دیگر چالش‌های پیش روی آنان است، زیرا هنوز جامعه افغانی ما در هرات یک خانم را به عنوان خبرنگار که در ساحه و بیرون از منزل مصروف تهیه گزارش ‌باشد، نمی‌پذیرد، وی گفت:« زن بودن در فعالیت رسانه‌ای از نظر جامعه سنتی ما یک مشکل بزرگ است».
مسوولان در اداره جندر مقام ولایت هرات نیز چالش‌های که خبرنگاران زن از آن شاکی اند، تایید نموده و خواهان همکاری زنان ژورنالیست در این زمینه می‌باشند.

وحیده عزیزی، مسوول جندر مقام ولایت هرات نیز با تاکید بر گفته‌های خبرنگاران زن افزود که عدم آگاهی مسوولان ادارات دولتی از قانون حق دسترسی به اطلاعات از چالش‌های جدی سد راه خبرنگاران است.

او پذیرفت که مسوولان ادارت دولتی به آسانی حاضر نیستند به سوالات خبرنگاران به طور اخص زنان روزنامه‌نگار پاسخگو باشند. خانم عزیز افزود:« حتا باور کنید تعدادی از مسوولان ادارات دولتی، خبرنگار را مزاحم می‌پندارند و این درک درست نیست».

وحیده عزیزی افزود که خبرنگاران نیز باید اصل بی‌طرفی را حفظ نموده و معیارهای کار خبرنگاری را در هنگام مصاحبه با مسوولان، در نظر بگیرند. موصوف گفت:« حمایت اداره محلی هرات می‌تواند در دسترسی درست خبرنگاران به اطلاعات موثر واقع گردد». 

وی در ادامه گفت که رفتارهای غیر مناسب مسوولان ادارات دولتی که از چالش‌های پیش روی خبرنگاران محسوب می‌شود و بارها ژورنالیستان زن از این مساله شکایت داشته اند باید به طور جدی و مسوولانه مورد بررسی مقام‌های مسوول قرار گیرد.

این در حالی است که مسوولان در اداره محلی هرات، عدم آگاهی ادارات دولتی از قانون حق دسترسی به اطلاعات را نمی‌پذیرند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی مقام ولایت هرات، گفت:«در راستای دسترسی خبرنگاران به اطلاعات یک سلسله مشکلات وجود دارد، اما اداره محلی هرات تمام تلاش خود را انجام داده تا بتواند زمینه سهولت دسترسی به اطلاعات را برای خبرنگاران فراهم نماید».  

به گفته او عدم آگاهی مسوولان ادارت دولتی در این ولایت از قانون حق دسترسی به اطلاعات با واقعیت همخوانی ندارد، زیرا تمامی روسای ادارت دولتی حداقل لیسانس اند و از حق دسترسی خبرنگاران و شهروندان به اطلاعات، آگاهی کامل دارند.

فرهاد افزود، اگر فردی با خبرنگاران زن برخورد غیراخلاقی و نامناسب انجام  دهد به صورت جدی با وی برخورد صورت می‌گیرد و هر شکایتی در این باره از سوی اداره محلی این ولایت جدی گرفته شده با افراد متخلف طبق قانون برخورد خواهد شد.

باید گفت که هم اکنون در ولایت هرات تعداد محدودی از خبرنگاران زن به تهیه گزارش‌های تحقیقی می‌پردازند، چون مشکلات ذکر شده بیشتر مانع نوشتن گزارش‌های مهم و جدی آنان شده و کار خبرنگاری زنان رسانه‌ای را با جنجال و کندی مقابل می‌سازد. مشکلی که تا هنوز حل ناشده باقی است.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کنفرانس مطبوعاتی مرکز مبنی بر ارایه‌ای گزارش تحقیقی از آمار و وضعیت خبرنگاران زن در افغانستان، در کابل برگزار گردید

کنفرانس مطبوعاتی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان به مناسبت سومین سالگرد تاسیس‌اش و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *