قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن در فراه از عدم حمایت نهادهای حامی ژورنالیستان شاکی اند

خبرنگاران زن در فراه از عدم حمایت نهادهای حامی ژورنالیستان شاکی اند

فراه

۳۱ دسامبر و ۱۰ جدی ۱۳۹۸

فراه یکی از ولایت‌های جنگ‌زده و دور افتاده کشور است که بر علاوه مشکلات امنیتی در بخش آزادی بیان، هیچ توجهی از سوی حکومت و نهادهای حامی رسانه‌ها برای بهبود کار و فعالیت خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست در این ولایت صورت نگرفته است.

مشکلات و موانع بی‌شماری در امر اطلاع‌رسانی سد راه خبرنگاران زن در این ولایت وجود دارد که تا هنوز برای حل این مشکلات هیچ اقدامی از سوی حکومت یا کدام نهادهای حامی خبرنگاران نشده است.

مینه خبرنگار در فراه می‌گوید که عدم حمایت حکومت و نهادهای حمایت‌کننده خبرنگاران به خصوص زنان خبرنگار، از عمده‌ترین عوامل کاهش حضور زنان در رسانه‌های این ولایت به شمار می‌رود.

به گفته خانم مینه:« خبرنگاران زن با اندک‌ترین امتیاز و در سخت‌ترین شرایط امنیتی در رسانه‌های این ولایت فعالیت می‌کنند ولی هیچ امتیاز و توجهی از سوی مسوولان رسانه‌ای و حکومت برای آنها در نظر گرفته نمی‌شود».

خانم مینه روی حمایت از زنان خبرنگار تاکید کرده، افزود:« اگر زنان خبرنگار مورد توجه و حمایت نهادهای حامی رسانه‌ها و حکومت قرار نگیرند به دلیل تادیه حقوق ناچیز به آنها و توجه نداشتن به فعالیت‌های آنها در آینده نزدیک هیچ زن خبرنگار حاضر به فعالیت در رسانه‌های این ولایت نخواهد شد».

از سوی هم مهسا محمدی، گوینده در یکی از رسانه‌های این ولایت، از نبود امنیت، امکانات مالی ناچیز و توجه نداشتن به فعالیت زنان ژورنالیست در این ولایت نگرانی خود را بیان مداشته، گفت:« متاسفانه خبرنگاران زن نه تنها با مشکلات جنسیتی و اجتماعی در این ولایت مواجه اند بلکه با کمبود نهادهای حمایت‌کننده نیز رو به رو هستند».

در این حال خانم محمدی افزود که در این اواخر حضور زنان در رسانه‌های این ولایت کاهش یافته است و علت آن را مشکلات مالی رسانه‌ها، نبود برنامه‌های آموزشی و امکانات تخنیکی برای خبرنگاران زن عنوان نمود. او از نهادهای حامی رسانه‌ها خواست تا به این چالش‌ها رسیدگی کنند. مهسا محمدی بیان داشت:« اگر به حل این مشکلات از سوی نهادهای مسوول پرداخته نشود، دیری نخواهد گذشت که همین خبرنگاران زن دست از کار رسانه‌ای شان بردارند».

از سوی هم در کنار مشکلات امنیتی و مالی، پایین بودن ظرفیت مسلکی خبرنگاران زن یکی دیگر از مشکلاتی است که خبرنگاران در فراه با آن مواجه اند.

قابل ذکر است که خبرنگاران زن در فراه نیاز مبرم به آموزش‌های مسلکی دارند تا بتوانند به شکل معیاری، فعالیت‌های خود را در بخش رسانه‌ای انجام دهند.

این در حالی است که فاضل فیاض امر ریاست اطلاعات و فرهنگ در فراه نیز این گفته‌ها را پذیرفته و می‌گوید:« با وجود مشکلات زیادی که سد راه خبرنگاران زن در فراه وجود دارد باز هم تعدادی از زنان ژورنالیست علاقمند دارند تا در رسانه‌های این ولایت فعالیت نمایند.

آقای فیاض افزود:« متاسفانه رسانه‌های این ولایت با مشکلات زیاد مالی مواجه هستند و نمی‌توانند معاش خوب به کارمندان خود به خصوص خبرنگاران زن بدهند».

او گفت که در ولایت فراه هیچ نهادی حمایت‌کننده خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست فعالیت ندارد تا زنانی را که در رسانه‌های این ولایت فعالیت می‌کند، حمایت مالی و آموزشی نمایند.

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شوند که مشکلات فرا راه خبرنگاران زن در این ولایت رو به افزایش است اما تا هنوز برای حل آنها هیچ توجهی از سوی کدام نهاد مسوول رسانه‌ای و یا حکومتی صورت نگرفته است.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کنفرانس مطبوعاتی مرکز مبنی بر ارایه‌ای گزارش تحقیقی از آمار و وضعیت خبرنگاران زن در افغانستان، در کابل برگزار گردید

کنفرانس مطبوعاتی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان به مناسبت سومین سالگرد تاسیس‌اش و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *