قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / تدویر برنامه‌های آموزشی، فرصت خوبی برای فعالیت بهتر خبرنگاران زن در هرات

تدویر برنامه‌های آموزشی، فرصت خوبی برای فعالیت بهتر خبرنگاران زن در هرات

هرات

۲۴ دسامبر / ۳ جدی ۱۳۹۸

شماری از خبرنگاران زن در ولایت هرات برگزاری برنامه‌های آموزشی برای زنان ژورنالیست در این ولایت را مؤثر خوانده و می‌گویند که تدویر این برنامه‌ها، فرصتی برای مسلکی شدن و کار و فعالیت بهتر خبرنگاران زن در هرات بوده است.

این زنان می‌افزایند، برگزاری این برنامه‌ها زمینه آموزش و دریافت تجربه کاری را برای زنانی که تحصیلات مسلکی خبرنگاری ندارند، ولی علاقمند کار در رسانه‌‌ها اند، فراهم می‌کند.

به گفته زنان رسانه‌ای که این برنامه‌های آموزشی برای حضور بیشتر زنان در عرصه کار خبرنگاری خیلی موثر است.

الهه ساحل خبرنگار محلی هرات، برگزاری برنامه‌های آموزشی  در این ولایت را برای خبرنگاران زن موثر دانسته و می‌گوید تعدادی از زنان با سپری نمودن دوره‌های آموزشی با موضوعات خبرنگاری، وارد کار رسانه‌ای شده‌اند و خوشبختانه فعالیت خوب خبرنگاری نیز دارند.

خانم ساحل بیان می‌دارد:« اگر این برنامه‌های آموزشی در بخش‌های رهبری رسانه و فعالیت‌های تخنیکی در داخل رسانه هم برای زنان برگزار شود، می‌تواند نقش و سهم زنان ژورنالیست را در میان دیگر خبرنگاران بارزتر تبارز دهد».

او می‌افزاید اگر در این برنامه‌ها در مورد قوانین رسانه‌های کشور از جمله قانون حق دسترسی به اطلاعات هم معلومات عملی و نظری ارایه گردد این فعالیت می‌تواند جهت کار و فعالیت با مسوولیت و مسلکی خبرنگاران زن مفید واقع گردد.

از سوی هم فرزانه محمدی، خبرنگار دیگر که بر موثریت این برنامه‌ها تا کید دارد، می‌گوید این ورکشاپ‌های آموزشی برای به روز شدن کار خبرنگاری زنان خیلی موثر است.

به گفته خانم محمدی که برگزاری این برنامه‌ها باعث حرفه‌ای شدن خبرنگاران زن در هرات شده و شرایط را برای فعالیت‌های بیشتر و خوب‌تر شان در رسانه‌ها فراهم کرده است.

فرزانه گفت:« اشتراک زنان ژورنالیست در این برنامه‌ها برای بهتر شدن کار رسانه‌ای آنان تاثیر مثبت داشته و خبرنگاران زن را برای تهیه گزارش‌های دقیق، مسلکی و مطابق قانون به شکل بهتر آن آماده می‌کند».

این زنان می‌گویند برگزاری برنامه‌های آموزشی برای ارتقای ظرفیت کاری زنان ژورنالیست نیز یک نیاز مبرم است، اما ستوری کریمی فعال مدنی در هرات می‌گوید که برنامه‌های آموزشی خبرنگاری برای زنان در این ولایت همیشه به گونه پروژه‌ای بوده و نتیجه هم آنچنانی که انتظار می‌رود، هرگز نمی‌باشد. او گفت:« نتیجه برگزاری برنامه‌های آموزشی به دلیلی خوب و موثر نیست، چون کدام نظارتی بر موثریت و یا عدم موثریت این برنامه‌ها صورت نمی‌گیرد».

وی در ادامه بیان داشت که اگر کمیسیونی ایجاد گردد تا بر کارکردهای این برنامه‌ها نظارت داشته باشد، آن‌گاه این برنامه‌های آموزشی می‌تواند برای خبرنگاران زن موثریت بیشتر داشته باشد.

در این حال مسوولان در دفتر« نی » یا نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان در هرات به مؤثر بودن این برنامه‌ها تاکید نموده، این ورکشاپ‌ها را برای ارتقای ظرفیت کاری خبرنگاران زن مفید می‌دانند.

حمیرا حبیب، ترینر برنامه‌های آموزشی دفتر« نی » می‌گوید که فعالیت‌های انجام شده این زنان در دوره آموزشی در همکاری با ترینران دفتر نی، نشان داد که برنامه‌های آموزشی برای معرفی و ظرفیت‌سازی توانایی‌های کاری اشتراک‌کنندگان بسیار مفید و کارساز بوده است.

خانم حبیب گفت که نیاز است، نهادهای حامی خبرنگاران به خصوص حمایت‌کنندهای زنان ژورنالیست برای زنانی که علاقه دارند کار و فعالیت‌های رسانه‌ای نمایند، تدویر همچو برنامه‌های آموزشی در تمامی بخش‌های فعالیت رسانه‌ای را غرض تهیه بهترین گزارش‌ها در نظر بگیرند.

او گفت:« در تمام ولایت‌ها به خصوص ولایاتی که خبرنگاران زن در آنجا فعالیت ندارند، برگزاری برنامه‌های آموزشی برای تعدادی از زنانی که علاقمند خبرنگاری هستند، می‌تواند راه را برای آغاز کار و فعالیت رسانه‌ای آنان مساعد سازد».

این در حالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان ورکشاپ دو روزه آموزشی را تحت نام « ارتقای ظرفیت گزارش‌دهی زنان خبرنگار در انتخابات ریاست جمهوری » به همکاری مرکز اروپایی برای حمایت از انتخابات به تاریخ ۱۱ و ۱۲ سنبله ۱۳۹۸ ه.ش برای ۲۰ تن از خبرنگاران زن در شهر هرات برگزار کرده بود.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کنفرانس مطبوعاتی مرکز مبنی بر ارایه‌ای گزارش تحقیقی از آمار و وضعیت خبرنگاران زن در افغانستان، در کابل برگزار گردید

کنفرانس مطبوعاتی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان به مناسبت سومین سالگرد تاسیس‌اش و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *