قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / نقش خبرنگاران زن برای کاهش خشونت علیه زنان در غور

نقش خبرنگاران زن برای کاهش خشونت علیه زنان در غور

غور

۲۲ دسامبر/ اول جدی ۱۳۹۸

فعالان حقوق زن در غور می‌گویند طی ۱۵ سال اخیر آزادی بیان و فعالیت رسانه‌ها توانسته است برای دادخواهی از حقوق مردم و زنان، نقش قابل ملاحظۀ را ایفا نمایند.

 به گفته آنان در این میان ۶ خبرنگار زن با کار و فعالیت در ۵ رسانه‌ای غور توانسته اند در این مدت برای دادخواهی از حقوق زنان و راه اندازی برنامه‌های رسانه‌ای و هم گزارش‌دهی در موارد خشونت علیه زنان و حقوق آنان، نقش خوبی را برای کاهش خشونت‌ها ایفا کنند.

نوریه احمدی، فعال حقوق زن در ولایت غور می‌گوید با آنکه تلاش‌های زیادی از سوی فعالان زن در غور برای دادخواهی از حقوق زنان صورت گرفته است، اما نقش زنان خبرنگار موثرتر از دیگر فعالیت‌ها بوده است.

به نظر او، زنان خبرنگار با برگزاری برنامه‌های رادیوی و تلویزیونی و همچنان بحث روی موارد مختلف حقوق زنان توانسته اند، معلومات مختلف را خانه به خانه شهروندان این ولایت برسانند.

خانم نوریه احمدی، افزود که تعداد زیادی از زنان در غور تلاش کرده‌اند تا مطابق به توانایی شان اگر اندک هم بوده، برای دیگر زنان کارهای مفیدی را انجام دهند و در این میان زنانی که به عنوان خبرنگار و یا گوینده در رسانه‌های تصویری و شنیداری کار کرده‌اند، نقش بهتری را جهت آگاهی‌دهی  زنان از حقوق شان داشته اند.

وی گفت:« از اینکه صدای گویند‌گان از طریق رادیو و تلویزیون به گوش همه مردم رسانده می‌شود این خود می‌تواند نقش مثبتی را برای آگاهی و انتقال معلومات مختلف در خصوص حقوق زنان داشته باشد».

نسرین جلیلی آمر جندر مقام ولایت غور در مورد می‌گوید:« زنان خبرنگار توانسته اند در غور برای همه و به طور اخص برای زنان غوری اطلاع‌رسانی خوبی نمایند».

او افزون بر این گفت که برگزاری برنامه‌های مختلف از سوی گویندگان زن که در آن فعالان حقوق زن و یا مسوولان صحبت می‌کنند، توانسته پیام‌های خوبی را برای مخاطبان برساند.

این در حالی است که مردم علاقمندی زیاد به شنیدن و دیدن برنامه‌های رادیو و تلویزیونی دختران در غور دارند، چون ارایه این چنین برنامه‌ها به عنوان مدافعان حقوق زن، نقشی خوبی را در جامعه بازی نموده است.

انجیلا شریفی خبرنگار محلی در این ولایت می‌گوید که او و همکارانش تلاش‌های زیاد را در این عرصه انجام داده اند، اما مشکل اساسی این است که به زحمات و نقش موثر خبرنگاران زن در این ولایت از سوی نهادهای مدافع حقوق زنان، توجهی صورت نمی‌گیرد.

خانم شریفی افزود:« برای من جای افتخار است که در همدستی با همکارانم جهت اعاده حقوق زنان صدا بلند می‌کنم، ولی تا اکنون هیچ نهاد حامی زنان و خبرنگاران، ما را حمایت مالی و یا ظرفیت‌سازی نکرده‌اند».

معروف سیدی که مسوولیت رادیو سرحد را دارد و نیز مسوول مرکز خبرنگار ولایت غور می‌باشد به این باور است که نقش زنان ژورنالیست نسبت به کار و فعالیت رسانه‌ای مردان جهت انعکاس موضوعات مربوط به زنان موثرتر است روی همین دلیل باید برای آموزش خبرنگاران زن در این ولایت توجه جدی صورت گیرد.

سیدی گفت:« نکته مهمی که می‌تواند نقش زنان را در پیام‌رسانی به دیگر زنان تبارز دهد این است که زنان کمتر با خبرنگار مرد گفتگو می‌کنند و مشکلات شان را بیان می‌دارند، اما این مشکل میان دو زن وجود ندارد».

او افزود که زنان خبرنگار در غور آموزش مسلکی ندیده‌اند. آنان محصل یا متعلم هستند که باید برای شان برنامه‌های آموزشی از سوی نهادهای حامی خبرنگار زن برگزار شود تا این رسالت خود را به شکل مسلکی و بهتر آن ادا کنند.

با این همه عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور نقش زنان خبرنگار را در جامعه سنتی غور خوب توصیف کرده، می‌گوید که وی بارها شاهد بوده که زنان در بخش‌های مختلف کاری و آگاهی‎‌دهی از خود فعالیت‌های شایسته‌ای نشان داده‌اند.

اما خطیبی افزود:« مشکلات اجتماعی و دیدگاه‌های ناپسند به زنان در غور تا هنوز از مشکلاتی است که خبرنگاران زن نمی‌توانند کار و فعالیت بهتر و بیشتر رسانه‌ای کنند».

سخنگوی والی غور بیان داشت که خوشبختانه خبرنگاران زن در غور با وجود مشکلات زیاد باز هم توانسته اند به وجه احسن، کارهای رسانه‌ای خود را انجام دهند، اما متاسفانه دیدگاه های بد مردم و حرکات ناپسند بعضی‌ها باعث تضعیف روحیه این زنان شده است. او گفت:« مشکلات اجتماعی سبب شده تا خبرنگاران زن در غور ترس و هراسی از کار رسانه‌ای شان داشته باشند، مگر این زنان قهرمان هیچ‌گاه خاموش نمانده و صدای دادخواهی و اطلاع‌دهی خود را استوار ادامه داده‌اند».

این گفته‌ها در مورد نقش موثر و خوب خبرنگاران زن در غور در حالی بیان می‌گردد که هم اکنون در این ولایت ۴ رادیوی خصوصی و یک تلویزیون دولتی فعالیت دارند و در این رسانه‌ها ۶ زن در بخش‌های خبرنگاری و گویندگی، مصروف کار و فعالیت اند.

گزارش: جمیله کریمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران زن در رسانه‌های غزنی را خانه‌نشین کرده است

غزنی ۲۸ اپریل/ ۹ ثور۱۲۹۹ افزایش بیماری کووید ۱۹ درغزنی تاثیرات منفی را بالای کار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *