قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خشونت، عامل حضور کم‌رنگ خبرنگاران زن در هرات

خشونت، عامل حضور کم‌رنگ خبرنگاران زن در هرات

هرات

۱۸ دسامبر و ۲۷ قوس ۱۳۹۸

شماری از خبرنگاران زن در ولایت هرات از اینکه در محیط کار و بیرون از آن با انواع خشونت و آزار و اذیت مردان مواجه اند، شکایت نموده و می‌گویند این خشونت‌ها از سوی همکاران، مردم و منابع در برابر آنان صورت می‌گیرد و نیز مانع کار و فعالیت رسانه‌ای آنان واقع می‌شود.

فریبا اکبری، یکی از خبرنگاران در هرات، ضمن تایید این مورد می افزاید:« زنان به خصوص خبرنگاران زن هر از گاهی مورد خشونت و آزار و اذیت در این ولایت قرار می‌گیرند از جمله خبرنگارانی که در بیرون از مکان رسانه‌ای غرض تهیه گزارش مصروف کار اند بیشتر از سوی مردان مورد خشونت و آزار و اذیت قرار می‌گیرند».

فریبا می‌افزاید که دلیل عمده خشونت علیه زنان ژورنالیست در این ولایت نابرابری اجتماعی موجود در جامعه است که  ایجاد تساوی حقوق میان زنان و مردان، برقراری عدالت اجتماعی و همچنان آگاهی‌دهی در مورد حقوق برابر میان زنان و مردان از سوی رسانه‌ها در کاهش خشونت علیه خبرنگاران زن، تاثیرگزار است.

این خبرنگاران می‌گویند که اگر زنان متضرر می‌خواهند تا سطح خشونت و آزار و اذیت جنسیتی علیه آنان به خصوص زنان ژورنالیست کاهش یابد، نیاز است تا آنها خشونت‌های صورت گرفته بالای هریک شان را ثبت نهادهای حامی خبرنگاران نمایند تا بدین وسیله بتوانند برای کاهش انواع خشونت علیه زنان، کار مثبتی کرده باشند.

حسینا عظیمی، خبرنگار دیگر در هرات که خودش تا کنون با خشونت و یا آزار و اذیتی مواجه نشده است، ولی وجود خشونت در ساحات کاری علیه خبرنگاران زن را رد هم نمی‌کند، می‌گوید:« عدم اعتماد خبرنگاران زن به نهادهای حامی رسانه‌ها و نهادهای قضایی دولت باعث شده که آنان شکایات شان را ثبت نکنند و این خود عامل دوام روزافزون آزار و اذیت آنها شده می‌تواند».

به بیان وی که اگر زنان متضرر دنبال قضایایی خشونت بر علیه خود شان را پی‌گیری نموده و عامل خشونت را آرام نگذارند، هیچ‌گاه دامنه خشونت و آزار و اذیت آنان در بیرون و حتا در داخل محیط کار رخنه نمی‌کند.

این در حالی است که تعدادی از مسوولان رسانه‌های محلی در هرات، خشونت علیه خبرنگاران زن را نپذیرفته و می‌گویند هیچکس حق خشونت علیه خبرنگاران زن را در هیچ موقعیت کاری ندارد.

قاسم سادات مدیر مسوول یکی از تلویزیون‌ها درهرات که مدت ده سال است در رسانه‌های مختلف فعالیت دارد، گفت:« در مدت زمانی که من فعال رسانه‌ای هستم با کدام مورد خشونت علیه خبرنگاران زن مواجه نشده‌ام».

به گفته آقای سادات در رسانه‌ای که او وظیفه انجام می‌دهد، اگر کدام کارمندی بخواهد خشونت یا آزار و اذیتی علیه همکاران زن انجام دهد با وی برخورد جدی و قانونی صورت می‌گیرد و این چنین فردی  بی‌درنگ از رسانه اخراج خواهد شد.

به گفته وی:« ممکن در رسانه‌های محدودی خشونت علیه خبرنگاران زن وجود داشته باشد، اما با این حال هیچ فردی حق ندارد که رسانه‌ها و مسوولان رسانه‌ها را متهم به خشونت علیه خبرنگاران زن کند».

این در حالی است که مسوولان محلی هرات می‌‌گویند اگر در اداره‌ای خشونت علیه زنی صورت گیرد به طور جدی از سوی ادارات مربوط دولتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

جیلانی فرهاد سخنگوی مقام ولایت هرات، گفت:« نگرانی‌های از سوی نهادهای حامی رسانه‌ها به دلیل خشونت علیه خبرنگاران زن به اداره محلی هرات به شکل غیر رسمی و بدون ثبت رسیده، اما کدام شکایتی که گواه کدام ادعای جدی باشد، رسما تا حال ثبت نگردیده است».

فرهاد می‌گوید، در اداره محلی هرات کمیسیونی به نام رسیدگی به خشونت‌ها علیه زنان ایجاد گردیده و زنانی که مورد آزار و اذیت و خشونت قرار گرفته‌اند، می‌توانند به این کمیسیون شکایات شان را ثبت کنند که اداره محلی هرات به زودترین فرصت به شکایات شان رسیدگی نماید.

به گفته وی:« مقام ولایت هرات به تمام اداره‌های دولتی و غیر دولتی این ولایت هدایت داده که هیچ رفتار غیرقانونی و غیر اخلاقی در مقابل زنان و به خصوص خبرنگاران زن پذیرفتنی نیست و اگر کسی چنین رفتاری انجام دهد با وی به صورت قانونی برخورد خواهد شد».

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که عامل خشونت علیه زنان در ساحات کار طبق ماده 670، کد جزای کشور به مجازات جریمه نقدی از ده تا بیست هزار افغانی و یا حبس قصیر شش ماه محکوم می‌گردد.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

یگانه خبرنگار زن در زابل ، خواهان سهم بیشتر بانوان خبرنگار در این ولایت شد

زابل ۲۲ جولای/ اول اسد ۱۳۹۹ گلالی کریمی تنها خبرنگار زن که در رسانه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *