قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / در فراه صرف یک رسانه چاپی فعالیت دارد

در فراه صرف یک رسانه چاپی فعالیت دارد

فراه

۱۵ دسامبر و ۲۴ قوس ۱۳۹۸

حدود سه سال قبل، ۴ رسانه چاپی در فراه فعالیت داشتند که علاقمندان و خوانندگان زیادی را هم جلب توجه کرده بودند، اما طی سال‌های اخیر تعدادی از این رسانه‌ها با کمبود بودجه رو به رو شده و فعالیت خود را متوقف نموده‌اند.

مسوولان رسانه‌های چاپی در این ولایت می‌گویند که در نتیجه نبود منابع عایداتی؛ رسانه‌های شان را متوقف نموده‌اند که همزمان با توقف رسانه‌های چاپی شمار زیادی از خبرنگاران نیز در این ولایت بیکار شده‌اند.

خوشحال زلاند، مدیر مسوول مجله« آز نگه » می‌گوید:« آنان از طریق مجلات با وجود نشر اطلاعات جدید خبری، اطلاعات علمی، اسلامی،فر هنگی و ادبی دیگر معلومات دلچسپ و مفید را نیز به نشر می‌رساندند، ولی بدبختانه طی‌سال های اخیر این رسانه‌ها با کمبود بودجه رو به رو شده و در حال حاضر تعداد زیاد این مجلات از نشر و چاپ باز مانده‌اند».

شکیبا سحر خبرنگار در فراه با ابراز نگرانی از موجودیت مشکلات مالی رسانه‌ها که عامل مسدود شدن رسانه‌های چاپی در این ولایت هم گردیده است، گفت:« بسته شدن رسانه‌های چاپی که بیانگر اطلاعات و اخبار برای خوانندگان است در ولایت فراه یک بحران جدی به شمار می‌رود».

از سویی هم به گفته وی اگر به این موضوع رسیدگی نشود ممکن با بروز بیشتر بحران مالی در رسانه‌های این ولایت، تعدادی از رسانه‌های شنیداری نیز در فراه، فعالیت خود را متوقف نمایند.

در این حال استاد حمیدالله رحمانی فعال مدنی در فراه، وجود رسانه‌های چاپی را در این ولایت یک نیاز اساسی دانسته و می‌گوید بعد از مسدود شدن شبکه‌های مخابراتی طی چند ماه اخیر در فراه، نیازمندی و ضرورت رسانه‌های چاپی را بیشتر احساس می‌کند.

آقای رحمانی از دولت می‌خواهد تا زمینه را برای چاپ دوباره مجلات و اخبار علمی و خبری در ولایت فراه مساعد سازد.

در همین حال ریاست اطلاعات و فرهنگ فراه نیز می پذیرد که بیشترین رسانه‌های چاپی در این ولایت از نشر باز مانده‌اند.

بنیامین بارز رییس اطلاعات و فرهنگ این ولایت، گفت:« از سه سال به این سو رسانه‌های چاپی این ولایت با کمبود بحران مالی رو به رو اند که این مشکل سبب گردیده تا فعالیت و چاپ مجلات متوقف گردد».

به گفته وی آنها اخبار سیستان را با گذشت هر ماه یک بار چاپ می‌کنند تا یگانه رسانه‌ای چاپی این ولایت هم بسته نشود.

این در حالی است که نبود منابع عایداتی در رسانه‌های فراه سبب شده تا نهادهای رسانه‌ای از جمله نشرات چاپی در این ولایت فعالیت خود را متوقف سازند.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر نخستین ورکشاپ آموزشی« همه گیری کرونا، چالش ها و نگرانی های خبرنگاران زن» از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 کابل ۱۱ جدی ۱۳۹۹ و ۳۱ دسمبر ۲۰۲۰ ورکشاپ آموزشی« همه گیری کرونا، چالش ها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *