قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / کاهش ۳۰ درصدی خبرنگاران زن در بغلان

کاهش ۳۰ درصدی خبرنگاران زن در بغلان

بغلان

۸ دسمبر و ۱۷ قوس ۱۳۹۸

بنا بر یافته‌های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، در نزدیک به دو سال گذشته نزدیک به ۳۰ در صد حضور خبرنگاران زن در بغلان کاهش یافته است.

طی گزارشی که مرکز در مارچ ۲۰۱۸ نشر کرده بود، تعداد خبرنگاران زن در بغلان به ۳۵ تن می‌رسید که بنا برمشکلات امنیتی و اقتصادی در رسانه‌ها، تعداد این خبرنگاران به ۲۵ تن کاهش یافته است.

فعالان حقوق زنان و خبرنگاران زن در بغلان می‌گویند که در چند سال اخیر حضور و فعالیت زنان در ادارات مختلف به خصوص رسانه‌ها در بغلان گسترده‌تر از سال‌های اخیر شده است اما وجود مشکلات متعدد ممکن در آینده نزدیک سبب کاهش سهم و نقش خبرنگاران زن در بغلان گردد.

خبرنگاران زن در این ولایت می‌گویند با آنکه خبرنگاران زن در بغلان با معاش ناچیز و تعداد زیادی شان هم با وجودی که مسلکی از این رشته فارغ هستند، بدون معاش در رسانه‌ها کار می‌کنند ولی باز هم با قبول کردن این همه چالش‌ها در ۱۵ رسانه ولایت بغلان، ۲۵ زن مصروف کار رسانه‌ای هستند.

آنان دلیل حضور بیشتر زنان در ادارات، نهادهای مدافع حقوق زنان و رسانه‌ها را بلند بردن آگاهی‌، دسترسی به حقوقی که قانون اساسی برای شان در نظر گرفته، شکستاندن بافت‌های سنتی خانواده‌ها، فعالیت نهادهای مدافع حقوق زنان و همچنان کاربرد پروژه‌ها در بخش ارتقاء ظرفیت زنان عنوان کرده‌اند.

فروزان یعقوبی که رشته ژورنالیزم را با شوق و علاقه زیاد تمام کرده، می‌گوید که خبرنگاران زن در این ولایت با چالش‌های زیادی رو به رو هستند. به گفته وی:« خبرنگاران زن در کنار اینکه در برابر کار و فعالیت رسانه‌ای شان امتیاز ناچیز دریافت می‌کنند، تهدیدات امنیتی، عرف وعنعنات ناپسند جامعه و برخورد جنسیتی مقامات از دیگر مشکلاتی است که مانع کار و فعالیت رسانه‌ای آنان در بعضی اوقات می‌گردد.

فتانه متوکل گوینده خبر در یکی از رسانه‌های بغلان نیز طی مصاحبه‌ای به خبرنگار مرکز گفت که  هرچند وی در برابر خبر خواندن، امتیازی را به دست نمی‌آورد، اما علاقه دارد از طریق این کار و فعالیت برای زنان افغان دادخواهی کند و صدای زن افغان را بلند نگهدار.

او می‌افزاید در ولایت بغلان برای خبرنگاران زن، معاش کافی در نظر گرفته نمی‌شود و به اندازه‌ای برای شان امتیاز قایل نیستند که مشکلات زندگی آنان حل گردد، ولی باز هم خبرنگاران زن  می‌خواهند در کنار مردان کار و فعالیت رسانه‌ای داشته باشند. وی گفت« جامعه ما نیاز دارد تا صدای مظلومیت و محرومیت زنان افغان را به گوش جهانیان برسانیم، فلهذا فعالیت‌های رسانه‌ای ما در برآورده شدن این هدف خیلی ارزشمند است».

حلیمه وردگ مسوول انجمن زنان ژورنالیست افغان می‌گویند که باید نهادهای مدافع از حقوق خبرنگاران زن از زنان ژورنالیست حمایت جدی کنند تا آنها پیشرفت‌های بیشتر در عرصه خبرنگاری داشته باشند.

از سویی هم نبود برنامه‌های آموزشی برای زنان تازه کار رسانه‌ای، یکی دیگر از مشکلاتی است که زنان ژورنالیست در بغلان نیاز به آموختن آن دارند تا بتوانند کار رسانه‌ای خود را به شکل مسلکی آن انجام دهند

انجیلا اشرفی گزارشگر رادیو رویان در بغلان می‌گوید که درسال‌های گذشته نهادهای مختلف برای خبرنگاران زن، برنامه‌های آموزشی را برگزار می‌کردند، اما اکنون هیچ برنامه‌ای برای آنان در نظر گرفته نمی‌شود.

خانم اشرفی افزود:« دخترانی که تازه کار خبرنگاری را آغاز کرده‌اند در مورد معیارهای خبرنگاری نوین و تهیه گزارش‌های تحقیقی چیزی نمی‌دانند که ضرورت است نهادهای حامی خبرنگاران زن در این قسمت توجه جدی نمایند، چون ژورنالیستان زن در بغلان نیاز مبرم به ظرفیت‌سازی دارند».

در این حال فهیم نیکزاد مسوول تلویزیون پاسبان که مسوولیت کمیته مصوونیت خبرنگاران را نیز در بغلان دارد، تایید می‌کند که به دلیل نبود بودجه آنان نمی‌توانند برنامه‌های آموزشی را برای خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن برگزار کنند.

صالحه گلراز، فعال مدنی در بغلان گفت که ما زنان فعال مدنی از نهادهای حمایت‌کننده رسانه‌ها خواهش می‌کنیم که بودجۀ را برای رسانه‌های محلی بغلان در نظر بگیرند تا فعالیت این رسانه‌ها متوقف نشده و زنان ژورنالیست از کارهای رسانه‌ای دور نمانند.

نورگل اندروال، مسوول مرکز هماهنگی خبرنگاران گفت که اکنون هیچ نهاد بین‌المللی حمایت مالی را برای ظرفیت‌سازی خبرنگاران زن در نظر ندارد، روی همین دلیل نهادهای مدافع خبرنگاران هم بودجه کافی ندارند که برنامه آموزشی را راه اندازی کنند. او گفت:« با توجه به وضعیت کنونی باید همه خبرنگاران و گزارشگران به خصوص زنان ژورنالیست ظرفیت‌سازی شوند، چون در شرایط امروزی، کار و مسوولیت رسانه‌ها خیلی مهم است و باید همه کارمندان رسانه‌ای به شکل مسلکی آن کار و فعالیت نمایند».

ذکریا ناصری، رییس اطلاعات و فرهنگ بغلان علت بی‌علاقه‌گی زنان نسبت به کار و انجام وظیفه در رسانه‌ها را در این اواخر نبود بودجه و امکانات در رسانه‌ها و هم تشویق نکردن خبرنگاران زن عنوان نموده از نهاد‌های حامی رسانه‌ها خواست که به این چالش بزرگ رسید‌گی کنند در غیر این صورت ممکن تعدادی زیادی از زنان خبرنگار نیز دست از کار خواهند برداشت.

به گفتۀ رییس اطلاعات و فرهنگ بغلان:« در حال حاضر در کنار دیگر چالش‌ها بیشتر کارکنان رسانه‌ها به گونۀ افتخاری و بدون قرارداد کار می‌کنند و این مشکل سبب شده که زنان در رسانه‌ها کمتر حضور یابند».

با آنکه بغلان یکی از ولایت‌های مهم زون شمال به شمار می‌رود و از لحاظ موقعیت جغرافیایی، ۹ ولایت شمال را به کابل و دیگر ولایت‌ها وصل می‌کند، اما به دلیل ناامنی، کم توجهی مسوولان ادارات دولتی در عرصه دفاع از حقوق زنان، نبود بودجه در رسانه‌ها و ممانعت خانواده به غرض کار و فعالیت‌های رسانه‌ای باعث شده که در این اواخر حضور زنان در رسانه‌های بغلان آنگونه که جامعه و زنان انتظار دارند، دیده نشود.

قابل ذکر است که در حال حاضر صرف از مجموع ۲۵ زنی رسانه‌ای، صرف ۶ زن خبرنگار با امتیاز بالاتر از 5 هزار افغانی در رسانه‌های محلی بغلان کار می‌کنند و در این ولایت، ۴ رسانه‌ای تصویری، ۹ رادیوی خصوصی و جریده اتحاد همچنان هفته نامه شهر بانو که تازه به فعالیت أغاز کرده است، فعالیت‌های رسانه‌ای دارند.

گزارش: آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

حمایت خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی از فرا خوان مرکز حمایت از زنان ژورنالیست

کابل ۶ سپتمبر/ ۱۶ سنبله ۱۳۹۹ به تعداد ده تن از خبرنگاران و اعضای جامعه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *