قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ۳۰ خبرنگار زن در کندهار فعالیت دارد

۳۰ خبرنگار زن در کندهار فعالیت دارد

کندهار

۵ دسمبر/ ۱۴ قوس ۱۳۹۸

در این اواخر رسانه های کندهار پیشرفت قابل ملاحظه ای نموده اند. سمیع غیرتمل مسوول محلی اداره حمایت کننده رسانه های آزاد (نی) می گوید:” در این ولایت ۲۲ رسانه فعالیت دارد که ۱۴ رادیوی محلی، ۳ تلویزیون، ۴ هفته نامه ، روزنامه و یک ماهنامه است.”

به گفتۀ آقای غیرتمل در کندهار حدود ۲۵۰ تن خبرنگار با رسانه های مختلف مانند، رادیو ، تلویزیون ، روزنامه ها و مجله ها کار می کنند، که تقریبا ۲۵ الی ۳۰ تن خبرنگار زن در آن مصروف فعالیت استند. در ولایت یاد شده به نمایندگی از بانوان خبرنگار طاهره می گوید:” بانوان خبرنگار در کندهار با امکانات بسیار کم کار می کنند و مشکلات زنان را انعکاس می دهند ، اما هنوز هم به آن ها توجه خاصی مبذول نگردیده است.”

 در این اواخر علاقمندی زنان به رسانه ها افزایش یافته و خواهان آموزش مسلکی در این بخش استند. اما سهم اشتراک شان در ورکشاپ های ولایات و کشور های دیگر کمرنگ گردیده است.

با افزایش فعالیت های پوهنزی ژورنالیزم و ایجاد ورکشاپ ها ، خبرنگاران مسلکی شده اند و جهت هر چه بیشتر مسلکی شدن شان تلاش ها جریان دارد.

در رابطه به موضوع با جمیل ناصری سرپرست ریاست پوهنزی ژورنالیزم کندهار صحبت نموده ایم که آقای ناصری در رابطه گفت:” در پوهنتون کندهار ۸ بانوی خبرنگار مصروف کسب آموزش های مسلکی استند که این تعداد قناعت بخش نیست. یک تعداد خبرنگاران هنوز هم مسلکی نیستند ، که از جمله آن ها میتوان از بانوان خبرنگار یاد کرد. با وجود این که همه ساله بانوان خبرنگار مسلکی از پوهنزی ژورنالیزم فارغ می گردند، اما بنابر نبود امکانات کار عملی و موجودیت مشکلات فرهنگی در جامعه در رسانه ها فعالیت کرده نمی توانند ، که در این اواخر نهاد های حمایت از خبرنگاران به خاطر حل مشکلات شان تریننگ های مسلکی را برای شان ایجاد نموده است.”

با وجود این که در این ولایت در برابر بانوان خبرنگار و فعالان مدنی مشکلات فرهنگی و کلتوری وجود دارد، اما با آن هم فعالیت های خبرنگاران و فعالان جامعه مدنی افزایش یافته و نیز در حال پیشرفت است.

موضوع ذکر شده را رییس اطلاعات و فرهنگ کندهار آقای حکمت افغان بیان داشت. قرار گفتۀ او که اکنون فعالیت های خبرنگاران زن و فعالان جامعه مدنی تا حدی دیده می شود و این فعالیت ها به طرف مثبت روان است:” خبرنگاران زن و فعالان مدنی در کندهار، جهت حل مشکلات زنان ، مهیا نمودن زمینه های کاری او آماده ساختن شرایط پیشرفت تعلیم زنان سعی و تلاش زیاد نموده اند که این تلاش ها قابل ستایش است. کار و فعالیت خبرنگاران و فعالان مدنی تاثیرات مثبت بر جامعه دارد.”

این در حالی است که در این اواخر مشکلات زنان رو به افزایش است ، اما جهت بلند نمودن صدای شان تعداد خبرنگاران موجود کافی نیست.

گزارش: رنگینه انوری

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *