قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نگرانی خبرنگاران زن در فراه از محدود شدن فضایی کاری

نگرانی خبرنگاران زن در فراه از محدود شدن فضایی کاری

فراه

۲۷ نوامبر و ۶ قوس ۱۳۹۸

شماری از خبرنگاران زن در فراه از محدود شدن فضای کاری در این ولایت شکایت دارند. خبرنگاران زن در این ولایت می‌گویند که بنا بر تهدیدهای امنیتی، آنان نمی‌توانند به هدف تهیه گزارش به بیرون از دفتر کاری شان بروند.

مینه مروت، یکی از خبرنگاران محلی در فراه گفت که تداوم جنگ و ناامنی در این ولایت، چالش‌های زیادی را برای خبرنگاران زن به وجود آورده است.

خانم مروت افزود که در کنار ناامنی، عدم توجه دولت و عدم مصوونیت شغلی خبرنگاران به ویژه‌  خبرنگاران زن، یکی از چالش‌های دیگر برای محدود شدن فضای کاری در ساحه است. او گفت:« خود سانسوری، مشکلات اجتماعی، عدم تامین حقوق و امتیازات کارمندان زن و نیز عدم دسترسی به اطلاعات از جمله چالش‌های اساسی خبرنگاران زن در فراه می‌باشد».

با این حال شکیبا سحر، خبرنگار در یکی از رسانه‌های محلی فراه می‌گوید که مشکلات اجتماعی و فرهنگی همچنین عدم معیاری بودن قراردادهای کاری سبب شده تا برخی از زنان، کار و فعالیت خبرنگاری را ترک کنند.

به گفته خانم سحر، وقتی زنان خبرنگار می‌خواهند به ساحه بروند و گزارش تهیه کنند به دلیل دیدگاه‌های جنسیتی با آزار و اذیت کلامی و جسمی از سوی مردم مواجه می‌شوند. وی در رابطه به این موضوع افزود:« خبرنگاران زن در هنگام تهیه گزارش در بیرون از مکان رسانه‌ای شان مصوونیت جانی ندارند. از طرف مردم به مسلک شان هم احترام گذاشته نمی‌شود که این امر در این اواخر باعث دلسردی زنان به مسلک خبرنگاری شده است».

وحید سکوت، مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در فراه می‌گوید:« این واضح و اشکار است که در جامعه سنتی چون افغانستان کار کردن برای زنان در مطبوعات دور از چالش و مشکلات نیست خصوصا در ولایت ناامنی همچو فراه که شرایط کار کردن برای زنان در رسانه‌ها بسیار دشوار است».

همچنان آقای سکوت افزود که در فراه در کنار تطبیق همه قوانین؛ در خصوص حل مشکلات در مواردی چون حق دسترسی به اطلاعات، نبود مصوونیت شغلی و خود سانسوری خبرنگاران تلاش‌های از سوی نهادهای حامی خبرنگاران به طور مشخص در قبال زنان ژورنالیست صورت گرفته است. سکوت بیان داشت:« به دلیل تهدید و ترس از عواقب نشر حقایق و چالش‌های حقوقی بعضا خبرنگاران با احتیاط کامل گزارش شان را تهیه و نشر می‌کنند».

در این حال بنیامین بارز، رییس اطلاعات و فرهنگ  فراه گفت که جنگ و ناامنی و مشکلات جنسیتی در برابر خبرنگاران زن، چالش‌های زیادی را سد راه کار و فعالیت آنان به وجود آورده است.

او افزود:”به دلیل سنتی بدون جامعه اگر زنی با مایکی در دست برای تهیه گزارشی به بیرون از رسانه برود، اهالی منطقه او را حلقه کرده و برایش مشکل خلق می‌کنند که این خود یک مشکل جدی در کار و فعالیت خبرنگاری وی است».

آقای بارز طرح تدویر برنامه‌های آموزشی را از سوی نهادهای حمایت‌کننده خبرنگاران برای زنان ژورنالیست مهم دانسته و گفت:« نیاز است تا برای زنان خبرنگار، برنامه‌های آموزشی و کار عملی مساعد گردد تا از حقوق خود با خبر شوند و در این زمینه ضرورت است  نهادهای حمایت‌کننده خبرنگار، توجه جدی کنند تا نقش و فعالیت موثر زنان خبرنگار در رسانه‌های فراه بیشتر گردد».

با در نظرداشت گفته‌های ارائه شده، سنت‌های محیطی، مشکلات امنیتی، عدم حمایت جدی حکومت از خبرنگاران، نپرداختن امتیاز کارمندان به موقع و عدم پیگیری قضایایی خشونت علیه خبرنگاران مواردی اند که کار و فعالیت زنان خبرنگار را با چالش‌های بزرگ مواجه کرده است، مشکلاتی که بیشتر رسانه‌های نو پا در کشور و زنان خبرنگار با آن درگیر اند.

گزارش: پریسا زمانی

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا و قرنطینه سراسری عامل بیکار شدن خبرنگاران زن در بغلان

بغلان ۲۷ اپریل/۸ ثور۱۳۹۹ گسترش ویروس کرونا و وضع محدودیت‌های سرتاسری از سوی وزارت داخله …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *