قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / آغاز کمپاین ۱۶ روزه محو خشونت علیه زنان در کابل

آغاز کمپاین ۱۶ روزه محو خشونت علیه زنان در کابل

کابل

۲۵ نوامبر/ ۴ قوس ۱۳۹۸

شبکه زنان افغان، کمپاین ۱۶ روزه را به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان با شعار «مصوونیت زنان، مصوونیت جامعه است» و با نشر اعلامیه که در آن پیشنهادات مشخص زنان برای کاهش خشونت درج گردیده است، طی کنفرانس مطبوعاتی آغاز کرد .

این کنفرانس با اشتراک هیات مدیره و اعضای شبکه، زنان از سکتورهای مختلف دولتی، اعضای شورای ملی، نمایندگان جامعه مدنی و خبر نگاران تدویر یافت.

ماری اکرمی رییس اجرایی شبکه زنان افغان، هدف از راه اندازی این کمپاین را تعهد به نه گفتن به فرهنگ خشونت و ترویج فرهنگ صلح، محبت و شفقت عنوان نمود. همچنان شرکت کنندگان با ابراز نگرانی از افزایش خشونت‌ها علیه زنان از نهادهای عدلی و قضایی خواهان پیگرد جدی قضایایی خشونت شدند و پیشنهادات مشخصی را به منظور کاهش خشونت‌ها علیه زنان ارایه نمودند.

همچنان روشن مشعل مسوول دادخواهی شبکه زنان افغان، ضمن خوانش اعلامیه، گفت:«ما به این باوریم که مصوونیت زنان – مصوونیت جامعه را به بار می‌آورد. زنان به عنوان بیشتر از نصف نفوس در سطح کشور و جهان باید همانند مردان از احترام کامل به کرامت انسانی، حقوق بشری و حقوق شهروندی مساوی برخوردار باشد».

از سوی هم محمد شفق رییس نهاد حمایوی جوانان، ضمن سپاسگذاری از شبکه زنان افغان تاکید بیشتر بر تطبیق همه جانبه قوانین و خواستار حمایه همه جانبه مردم گردید.

در این حال تعداد از خبرنگاران زن و فعالان جامعه مدنی که در این کنفرانس شرکت داشتند ضمن قدردانی از این کمپاین 16 روزه گفتند که نهادهای فعال در عرصه زنان باید راه حل‌های پایدار را برای کاهش این پدیده، روی دست گیرند. در این زمینه لیلا نورانی خبرنگار رادیو کلید گفت که شبکه زنان افغان و دیگر نهادهای فعال در عرصه حقوق زنان باید برای زنان بی سرپناهی که از لحاظ روانی آسیب دیده‌اند نیز مراکز صحی و یا خانه‌های امن ایجاد نمایند تا قضیه ریزه گل( زن بی سرپناه و روانی که در کندز از اثر سرما جان باخت) دوباره تکرار نشود.

همچنان بیانی سلیمی یکی از فعالان جامعه مدنی گفت که راه حل برای کاهش خشونت‌های خانوادگی ایجاد مراکز سواد آموزی در قریه‌های دور دست و خود کفا شدن زنان از لحاظ اقتصادی می‌باشد که همه زنان باید در برآورده شدن این هدف دست به دست هم بدهند.

این در حالی است که کمپاین ۱۶ روزه مبارزه برای محو خشونت علیه زنان، همه ساله از ۲۵ نوامبر تا ۱۰ دسامبر به هدف محو و کاهش انواع خشونت علیه زنان و برای نابود سازی آن در سطح جهان راه اندازی می‌گردد تا همه دولت‌ها، نهادهای مدنی، فعالان حقوق بشری و حقوق زن یک جا در برابر این پدیده شوم اجتماعی، صدا بلند کرده و مبارزه کنند.

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران زن در رسانه‌های غزنی را خانه‌نشین کرده است

غزنی ۲۸ اپریل/ ۹ ثور۱۲۹۹ افزایش بیماری کووید ۱۹ درغزنی تاثیرات منفی را بالای کار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *