قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ۲۳ زن ژورنالیست، مصروف فعالیت‌های رسانه‌ای در کندز می‌باشند

۲۳ زن ژورنالیست، مصروف فعالیت‌های رسانه‌ای در کندز می‌باشند

کندز

۱۹ نوامبر/۲۸ عقرب  

هر چند در این اواخر فعالیت‌های زنان در بخش‌های مختلف کندز کمرنگ‌تر از گذشته شده است، اما زنان در بخش‌های رسانه‌ای و فعالیت‌های مدنی بیشتر فعال اند.

در ولایت کندز از سال ۲۰۰۴ به بعد رسانه‌های زیادی عرض وجود نموده که حالا ۳ تلویزیون خصوصی و یک تلویزیون دولتی، ۱۴ رادیو خصوصی و ۴ رسانه‌ای چاپی فعالیت دارند. در این تعداد رسانه‌ها ۲۳ تن از زنان در بخش‌های مختلف مصروف کار رسانه‌ای هستند. ولی بیشتر آنها ژورنالیستان غیرمسلکی می‌باشند.

لیدا همدرد، خبرنگار محلی در کندز می‌گوید که وی از چند سال به این سو در رسانه‌ای کار می‌کند و به مسلک‌‌اش خیلی علاقه دارد، ولی همیشه کار رسانه‌ای را با دلهره و تشویش انجام می‌دهد.

او گفت:« رسانه‌ها در کندز با وضعیت بد مالی فعالیت دارند و مسوولان این نهادها یک مقدار پولی را که به دست می‌آورند صرف مالیات، کرایه مکان و سایر ضروریات رسانه‌ای خود می‌کنند روی همین دلیل، برای کارمندان معاش خوب و حتا به موقع داده نمی‌توانند ».

خانم همدرد از دولت و حامیان رسانه‌ها می‌خواهد که به کارمندان رسانه‌ای این ولایت توجه جدی نموده و برای دخترانی که علاقمندی زیاد به کار خبرنگاری دارند‌، زمینه‌های آموزشی و کارعملی را مساعد کنند تا کندز بیشتر کارمندان رسانه‌ای زن را داشته باشد.

از سویی هم زمزم نبی‌زاده، یکی دیگر از خبرنگاران محلی کندز از نبود امنیت، امکانات مالی ناچیز و توجه نداشن به فعالیت خبرنگاران زن در این ولایت نگرانی خویش را بیان می‌دارد.

به گفته او انجام کار خبرنگاری زنان در شرایط کنونی خیلی مهم است، ولی به سبب اینکه امنیت در کندز برقرار نیست و هم به علت عدم پرداخت معاشات خبرنگاران در وقت و زمان معین آن، حضور و نقش خبرنگاران زن را در این ولایت کمرنگ‌ کرده است.

او در ادامه افزود:« در کنار مشکلات امنیتی و مالی رسانه‌ها، پایین بودن ظرفیت مسلکی خبرنگاران زن باعث شده که حتا نهادهای خبرنگاری در کندز ما را دست‌کم بگیرند و در هیچ جلسه‌ای، خبرنگاران زن را دعوت نکنند».

در کنار اینکه زنان در بخش رسانه‌ها مصروف کار اند، عده‌ای هم منحیث فعالان مدنی با وجود مشکلات در این ولایت به فعالیت‌های مدنی شان نیز ادامه می‌دهند.

حبیبه گلستانی، یک تن از زنانی که در بیشتر از یک دهه فعالیت‌های بیشمار مدنی را در کندز انجام داده است، می‌گوید:« متاسفانه فعالان مدنی زن در این ولایت نه تنها با مشکل ناامنی و موجودیت نیروهای مخالف منحیث یک عنصر تخریب‌گر مواجه اند بلکه با کمبود نهادهای حمایت‌کننده نیز رو به رو هستند.

خانم گلستانی گفت:« قومندان‌سالاری، مردسالاری و موجودیت گروه‌های مسلح غیر مسوول نیز مشکلات خاص دیگری را برای فعالان مدنی به خصوص برای فعالان مدنی زن در کندز به وجود آورده است».

او برای حمایت از زنان، خبرنگاران و فعالان مدنی، طرح تدویر برنامه‌های آموزشی را از سوی نهادهای ملی و بین‌المللی برای زنان در کندز مهم دانسته و بیان می‌دارد:« باید نهادهای ملی و بین المللی بودجه خاص را برای آموزش زنان فعال مدنی و رسانه‌ای در نظر بگیرند تا سرمایه گذاری برای داشتن زنان فعال در جامعه صورت بگیرد».

در این حال شهباز صابری، مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در ولایت کندز، نبود امنیت کلی در این ولایت را تایید نموده، گفت:« در این اواخر حضور زنان در رسانه‌های محلی کمتر شده و دلیل آن هم نبود امنیت، عدم امکانات مالی و آموزش‌های مسلکی خبرنگاری همچنان مروج بودن رسوم وعنعنات ناپسند در کندز است».

صابری می‌افزاید، در حال حاضر رسانه‌های زیادی در کندز فعالیت دارند، اما بیشتر فعالیت‌ها مردانه است. زنان در محدوده‌ای یک رسانه با ارایه برنامه‌های اندک فعالیت دارند و به اساس کار و فعالیت و نیز مسلکی بودن کار شان کمتر توجه می‌شود».

او راه حل این معضل را چنین ارایه نمود:« ما بارها به نهادهای رسانه‌ای پیشنهاد کرده‌ایم که توجه جدی به تدویر برنامه‌های ظرفیت‌سازی زنان و تقویت مالی رسانه‌های شان داشته‌ باشند تا بتواند زنان زیاد را در رسانه‌ها استخدام نمایند، ولی تا این دم هیچ نوع توجهی صورت نگرفته است».

افزون بر این محسن احمدی، معاون اتحادیه رسانه‌های آزاد کندز می‌گوید که فعالیت‌های خبرنگاران زن و فعالان مدنی درشرایط ناامن کندز با دشواری‌های زیاد همراه است. نبود وسایل محافظتی برای خبرنگاران زن به خاطر پوشش گزارشات خبری، مشکل عدم دسترسی به اطلاعات، برخورد سلیقه‌ای با زنان ژورنالیست، رسم و عنعنات ناپسند در جامعه و ناامنی از مواردی اند که زنان درجریان فعالیت‌های خبرنگاری به آنان مواجه اند.

او افزود:« حق زنان خبرنگار و فعالان مدنی است تا از سوی دولت و نهادهای حامی زنان مورد حمایت قرار بگیرند تا صدای نیمی از قشر جامعه خاموش نماند».

در ادامه فدامحمد ارزښت، رییس اطلاعات و فرهنگ کندز گفت هر چند وضعیت امنیتی ولایت کندز نسبتآ ناامن است با آنهم زنان خبرنگار به فعالیت‌های شان ادامه می‌دهند.

رییس اطلاعات و فرهنگ کندز با بیان این مطلب افزود:« هم‌اکنون ۲۳ زن در رسانه‌های خصوصی کندز  فعالیت‌ دارند».
به گفته‌ آقای ارزښت که خبرنگاران زن از سوی برخی افراد و اشخاص استفاده جو نیز مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند، روی همین دلیل خانواده‌های شان اجازه کار و فعالیت رسانه‌ای را برای آنان نمی‌دهند.

ارزښت در باره عدم مسلکی بودن این تعداد خبرنگاران زن، گفت:« اکثر ژورنالیستان که در رسانه‌های کندز کار می‌نمایند، مسلکی نیستند و ما با نهادهای مختلف نشست‌های داشتیم تا بتوانیم برنامه‌های آموزشی را دایر نماییم».

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌گردد که مسوولان دولتی این ولایت، ایجاد و فعالیت رسانه‌های محلی و کار و فعالیت زنان را در عرصه‌های رسانه‌ای و مدنی، پیشرفت چشم‌گیر برای زنان کندز دانسته و هشدار می‌دهند که اگر این همه مشکلات حل نگردد، دستآوردهای هفده ساله زنان به باد فنا سپرده خواهد شد.

فدامحمد ارزښت، رییس اطلاعات و فرهنگ کندز گفت باید به حل مشکلات رسانه‌ها و خبرنگاران زن  در کندز پایان داده شود در غیر این صورت ممکن کار و فعالیت زنان ژورنالیست با سکوت مواجه گردد.

گزارش: صدیقه  شیرزی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران زن در رسانه‌های غزنی را خانه‌نشین کرده است

غزنی ۲۸ اپریل/ ۹ ثور۱۲۹۹ افزایش بیماری کووید ۱۹ درغزنی تاثیرات منفی را بالای کار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *