قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / تبعیض جنسیتی، چالش برای خبرنگاران زن در هرات

تبعیض جنسیتی، چالش برای خبرنگاران زن در هرات

هرات

۱۶ نوامبر و ۲۵ عقرب ۱۳۹۸

شماری از خبرنگاران زن در هرات از تبعیض جنسیتی در رسانه‌های محلی این ولایت شکایت نموده می گویند، در این اواخر نگاه تبعیض‌آمیز مسوولان رسانه‌ها به خبرنگاران زن نگران‌کننده است.

آنان می‌افزایند مسوولان رسانه‌ها در این ولایت، سوژه‌های مهم خبری را به خبرنگاران زن نمی‌دهند همچنان میزان معاش خبرنگاران زن با مردان خبرنگار متفاوت است. در ضمن  زنان خبرنگار از سفرهای آموزشی مستفید نشده و هیچ ضمانت شغلی در رسانه‌های محلی هرات برای خبرنگاران زن وجود ندارد.

سیمین صدف، خبرنگاران در ولایت هرات می‌گوید که از چند سال به این سو هیچ تغییر مثبتی در وضعیت خبرنگاران زن در این ولایت به مشاهده نمی‌رسد و هنوز خبرنگاران زن از امتیازات کمی برخوردار هستند.

به گفته او:« مهم‌ترین چالش فرا راه ژورنالیستان زن در هرات این است که در رسانه‌های این ولایت هیچ ضمانت کاری برای آنها وجود ندارد».

سیمین صدف در ادامه در نظر نداشتن مدت زمان کاری خبرنگاران زن را به عنوان تجربه کاری برای ایفای وظیفه در ادارات دولتی از دیگر چالش‌های موجود سد راه خبرنگاران زن در هرات عنوان کرد.

او گفت:« وقتی زنان در هر رسانه‌ای جهت دریافت کار مراجعه می‌کنند، به آنها گفته می‌شود که چون تجربه کاری ندارند، نمی‌توانند شامل کار خبرنگاری شوند».

این زنان از نابرابری معاشات بین زنان و مردان خبرنگار در رسانه‎‌های محلی این ولایت نیز شکایت نموده، خواهان حل این معضل شدند.

فایزه ابراهیمی، خبرنگار دیگر در هرات می‌گوید مسوولان رسانه‌ها به خبرنگاران زن هنوز باورمندی کامل نداشته و گزارش‌های مهم خبری را به آنان نمی‌سپارند.

به گفته او در بخش امتیازات از جمله معاش و سفرهای آموزشی نیز دید مساوی و برابر بین مردان و زنان خبرنگار وجود ندارد و بیشتر مردان رسانه‌ای، برای اخذ معاش بلند و سفر به خارج ترجیح داده می‌شوند.

وی در ادامه افزود:« به دلیل عدم باورمندی به توانایی‌های خبرنگاران زن، پست‌های مدیریتی و بلند رسانه‌ای نیز به آنان سپرده نمی‌شود».

مسوولان رسانه‌های محلی در ولایت هرات می‌گویند، نهادهای رسانه‌ای کوشش می‌کنند که تساوی حقوق بین کارمندان زن و مرد را رعایت کنند، اما تعداد کثیری از زنان علاقه‌ای همکاری با رسانه‌ها را ندارند.

حبیب‌الله فراهی، مدیرمسوول تلویزیون«عصر» در هرات تبعیض بین کارمندان مرد و زن در رسانه‌‌ها را رد نمی‌کند و این عمل را وابسته به پالیسی رسانه‌ها می‌داند.

او می‌افزاید:« زنان به دلیل ممانعت خانواده‌ها و عدم علاقمندی به کارهای بیرون از خانه، کمتر در رسانه‌ها فعالیت دارند و به همین دلیل حضور شان هم پررنگ نیست».

به گفته فراهی، اگر زنان رشته ژورنالیزم را خوانده و ظرفیت کار حرفه‌ای در رسانه‌ها را داشته باشند تبعیض در مقابل این چنین فردی یک کار غیر منطقی است.

مسوولان در مرکز خبرنگاران حوزه غرب نیز تبعیض بین کارمندان در رسانه‌ها را رد نکرده و آن را نگران‌کننده می‌خوانند.

عبدالقیوم پدرام قاضی‌زاده، نماینده مرکز خبرنگاران درحوزه غرب، تبعیض بین کارمندان مرد و زن در رسانه‌های محلی را می‌پذیرد و می‌گوید که رسانه‌ها ادعا می‌کنند که شرایط جامعه هرات برای کار خبرنگاران زن در بیرون از خانه آماده نیست.

قاضی‌زاده گفت که نهادهای حامی خبرنگاران بارها شاهد تبعیض علیه زنان در رسانه‌های محلی بوده‌اند و زنان ژورنالیست نیز از تبعیض جنسیتی بین کارمندان در رسانه‌های محلی این ولایت شکایت نموده‌اند، وی در ادامه بیان داشت:« با وجود تلاش‌های فراوان نهادهای حامی خبرنگاران، هنوز هم مشکلات تبعیض جنسیتی بین زنان و مردان پا برجا است».

او در ادامه گفت، کشورهای که سفرهای آموزشی را برای خبرنگاران در نظر می‌گیرند به دلیل عنعنات و رسم و رواج‌های موجود در کشور بیشتر خبرنگاران مرد را دعوت می‌کنند، ولی با آن هم خبرنگاران زن در سفرهای خارجی نقش داشته و دست‌آوردهایی نیز با خود آورده‌اند.

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که هم اکنون با فراهم‌ شدن زمینه‌های تحصیلی برای زنان در هرات، خبرنگاران زن در حوزه‌های رسانه‌ای کار و فعالیت قابل توجهی دارند، ولی با تفاوت اینکه در مقابل تعداد مردان رسانه‌ای، زنان محدودی خبرنگار در رسانه‌ها استخدام و مصروف کار رسانه‌ای هستند، مشکلی که خبرنگاران زن از آن هم اکنون نیز شاکی اند.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران زن در رسانه‌های غزنی را خانه‌نشین کرده است

غزنی ۲۸ اپریل/ ۹ ثور۱۲۹۹ افزایش بیماری کووید ۱۹ درغزنی تاثیرات منفی را بالای کار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *