قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / در حال حاضر ۶ زن در ۳ رسانه غور مصروف کار رسانه‌ای هستند

در حال حاضر ۶ زن در ۳ رسانه غور مصروف کار رسانه‌ای هستند

 غور

۱۳ نوامبر و ۲۲ عقرب ۱۳۹۸

در حالیکه در پنج سال اخیر حضور زنان در رسانه‌های غور پررنگ‌تر از گذشته گفته شده و دلیل آن هم سهم بیشتر تعدادی از زنان با سپری نمودن برنامه‌های آموزشی پروموت ( توانمندسازی زنان) و معرفی آنان به نهادهای مختلف محلی این ولایت منحیث کارآموز و کارمند صورت گرفته است، آنها کار و فعالیت شان را در بخش‌های مختلف از جمله رسانه‌ها به شکل بهتر آن ایفا نمودند.

در حال حاضر ۶ زن در ۳ رسانه ولایت غور مصروف کار رسانه‌ای هستند. آنان می‌گویند با آنکه امتیاز ناچیز از سوی مسوولان رسانه‌های محلی دریافت می‌کنند، اما با شور و علاقه زیاد برای زنان از طریق رسانه‌ها خدمت می‌کنند.

به گفته این خبرنگاران زن در پهلوی اینکه امتیاز ناچیز دریافت می‌کنند تهدیدات امنیتی، عرف وعنعنات ناپسند جامعه و برخورد جنسیتی مقامات از دیگر مشکلات آنان در کار رسانه‌ای شان است.

ملکه امیری که به تازگی به صفت گزارشگر در رسانه صوتی « صدای غور» به فعالیت آغاز کرده است، می‌گوید هرچند امتیازی که به دست می‌آورد ناچیز است، اما علاقه دارد از طریق کار در رسانه برای زنان افغان دادخواهی کند.

او می‌افزاید در ولایت غور برای خبرنگاران زن، معاش کافی در نظر گرفته نمی‌شود و به اندازه‌ای برای شان امتیاز قایل نیستند که مشکلات زندگی آنان حل گردد، ولی باز هم خبرنگاران زن  می‌خواهند در کنار مردان کار و فعالیت رسانه‌ای داشته باشند. وی گفت« جامعه ما نیاز دارد که صدای مظلومیت و محرومیت زنان افغان را به گوش جهانیان برسانیم فلهذا فعالیت‌های رسانه‌ای ما در برآورده شدن این هدف خیلی ارزشمند است».

ملکه امیری می‌گوید که باید نهادهای مدافع از حقوق خبرنگاران زن از زنان ژورنالیست حمایت جدی کنند تا آنها پیشرفت‌های بیشتر در عرصه خبرنگاری داشته باشند.

از سویی هم نبود برنامه‌های آموزشی برای زنان تازه کار رسانه‌ای، یکی دیگر از مشکلاتی است که زنان ژورنالیست در غور نیاز به آموختن آن دارند تا بتوانند کار رسانه‌ای خود را به شکل مسلکی آن انجام دهند.

لیلا ناطقی گزارشگر رادیو و تلویزیون ملی در ولایت غور می‌گوید که درسال‌های گذشته نهادهای مختلف برای زنان خبرنگار، برنامه‌های آموزشی را برگزار می‌کردند، اما اکنون هیچ برنامه‌ای برای آنان در نظر گرفته نمی‌شود.

خانم ناطقی افزود:« دخترانی که تازه کار خبرنگاری را آغاز کرده‌اند در مورد معیارهای خبرنگاری نوین و تهیه گزارش‌های تحقیقی چیزی نمی‌دانند که ضرورت است نهادهای حامی خبرنگاران زن در این قسمت توجه جدی نمایند، چون ژورنالیستان زن در غور نیاز مبرم به ظرفیت‌سازی دارند» .

در این حال مسوولان نهادهای مدافع از حقوق خبرنگاران در غور تایید می‌کنند که به دلیل نبود بودجه نمی‌توانند برنامه‌های آموزشی را برای خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن برگزار کنند.

بلقیس صالح، فعال مدنی در غور گفت که ما زنان فعال مدنی از نهادهای حمایت‌کننده رسانه‌ها خواهش می‌کنیم که بودجۀ را برای رسانه‌های محلی غور در نظر بگیرند تا فعالیت این رسانه‌ها متوقف نشده و زنان خبرنگار نیز از کارهای رسانه‌ای دور نمانند.

معروف سعیدی، مسوول مرکز خبرنگاران افغانستان در دفتر ولایتی غور می‌گوید که اکنون هیچ نهاد بین‌المللی حمایت مالی را برای ظرفیت‌سازی خبرنگاران زن در نظر ندارد، روی همین دلیل نهادهای مدافع خبرنگاران هم بودجه کافی ندارند که برنامه آموزشی را راه اندازی کنند. او گفت:« با توجه به وضعیت کنونی باید همه خبرنگاران و گزارشگران به خصوص زنان ژورنالیست ظرفیت‌سازی شوند، چون در شرایط امروزی، کار و مسوولیت رسانه‌ها خیلی مهم است و باید همه کارمندان رسانه‌ای به شکل مسلکی آن کار و فعالیت نمایند».

آقای سعیدی روی حمایت از این زنان خبرنگار تاکید کرده، افزود اگر زنان خبرنگار مورد توجه و حمایت نهادهای حامی رسانه‌ها و حکومت قرار نگیرند به دلیل دید سنتی جامعه، تهدید‌های امنیتی و تادیه حقوق ناچیز به آنان، نقش مثبت و فعالیت زنان خبرنگاران کمرنگ خواهد شد. او گفت:« اگر زنان ژورنالیست در غور مورد حمایت قرار نگیرند رفته رفته دست آنان از کار و فعالیت رسانه‌ای دور خواهد شد».

فخرالدین آریاپور، رییس اطلاعات و فرهنگ غور، علت بی‌علاقه‌گی زنان نسبت به کار و انجام وظیفه در رسانه‌های غور را در این اواخر نبود بودجه و امکانات تخنیکی عنوان نموده از نهاد‌های حامی رسانه‌ها خواست که به این چالش بزرگ رسید‌گی کنند در غیر این، دیگر زنان خبرنگار نیز دست از کار خواهند برداشت.

به گفتۀ رییس اطلاعات و فرهنگ غور، در حال حاضر بیشتر کارکنان رسانه‌ها به گونۀ افتخاری بدون مزد کار می‌کنند و این مشکل سبب شده که زنان در رسانه‌ها کمتر حضور یابند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌گردد که در این اواخر حضور زنان در رسانه‌های غور آنگونه که جامعه انتظار دارد، دیده نمی‌شود و دلیل آن هم ندادن معاش کافی برای زنان خبرنگار می‌باشد.

در حال حاضر ۶ زن خبرنگار با امتیاز کمتر از 5 هزار افغانی در رسانه‌های محلی غور کار می‌کنند و در این ولایت یک رسانۀ تصویری دولتی، ۶ رادیوی خصوصی و 18 نشریه چاپی به دلیل نداشتن امکانات مالی از نشر و چاپ باز مانده‌اند .

گزارش: جمیله کریمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *