قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / عدم دسترسی به اطلاعات مشکل اساسی خبرنگاران

عدم دسترسی به اطلاعات مشکل اساسی خبرنگاران

میدان وردک

۲۸ نوامبر/۷ عقرب  ۱۳۹۸

قانون دسترسی به اطلاعات در دنیای رسانه یی و قوانین از جمله قوانین جامع و برتر به شمار می رود، که به کمک آن خبرنگاران می توانند از منابع مختلف معلومات به دست آورده و با جهانیان شریک سازند.

برای بار نخست این قانون در افغانستان در سال ۱۳۹۳ هجری شمسی از طرف اعضای ولسی جرگه تصویب و از سوی رییس جمهور توشیح گردید. این قانون دارای شش فصل و در کل ۳۲ ماده می باشد. 

در حالی که این قانون چندی بعد از توشیح، از جمله قوانین برگزیدۀ دنیا به حساب آمد ، ولی در افغانستان در برابر تطبیق آن هنوز هم مشکلاتی وجود دارد.

قانون دسترسی به اطلاعات در تقویت و پیشرفت آزادی بیان یک عنصر اساسی پنداشته می شود، اما با وجود فرصت های موجود ، هنوز هم خبرنگاران در افغانستان در دسترسی به اطلاعات مشکل دارند و گاه گاهی از معلومات مورد نیاز محروم و بی بهره می مانند.

میدان وردک از ولایاتی به شمار می رود که در تطبیق قانون حق دسترسی به اطلاعات ضعیف به نظر می رسد. در این ولایت زنان خبرنگار از مشکلات عدم دسترسی به اطلاعات شکوه دارند و می گویند که این مشکل سد راه فعالیت های شان شده و آن را به تعویق انداخته است.

در رابطه به این که در حال حاضر وضعیت دسترسی خبرنگاران به اطلاعات چگونه است؟ بشیر محمدی رییس اطلاعات و فرهنگ این ولایت به خبرنگار مرکز حمایت از خبرنگاران زن ، گفت:” در میدان وردک نیز مانند ولایات دیگر در قسمت دسترسی به اطلاعات مشکلاتی وجود دارد.”

این قانون که چندی قبل نافذ شده و یکی از دست آورد های مهم دولت افغانستان به شمار می رود ، عنقریب در این ولایت بالای همه یکسان تطبیق خواهد شد.

آقای محمدی همچنان می افزاید که، ما سعی می کنیم ، هر چه زودتر در این ولایت بخش ولایتی کمسیون مرکزی حق دسترسی به اطلاعات را نیز ایجاد نماییم، تا در تطبیق قانون حق دسترسی به اطلاعات ، برنامه های لازم و برنامه های آگاهی عامه را تدویر نماییم.

دسترسی به معلومات حق همه است و ما متعهد استیم که در این بخش با همکاری مقام ولایت تغییرات قابل ملاحظه ای را به وجود آوریم.

شریفه هوتک خبرنگار آزاد می گوید:” نهاد های دولتی از قانون یاد شده هیچگونه معلومات ندارند. حتا نهاد هایی هم وجود دارند که از موجودیت همچو قانونی اطلاع ندارند و اداراتی که آگاهی هم دارند، به خاطر حفظ منافع شخصی نمی خواهند به رسانه ها معلومات بدهند.”

همچنان خواستیم در رابطه به موضوع نظر سرپرست ریاست امور زنان میدان وردک را نیز بپرسیم، اما با گرفتن تماس های مکرر نتوانستیم با ایشان تماس برقرار کنیم که این خود یکی از موارد شریک نساختن معلومات با رسانه ها می باشد.

پلوشه وردک محصل پوهنزی ژورنالیزم نیز می گوید که به سبب عوامل مختلف ، نهاد های غیر دولتی و در کنار آن در میدان وردک نهاد ها و ادارات دولتی نیز از دادن اطلاعات به خبرنگاران به خصوص بانوان خبرنگار خود داری می نمایند و برای تکمیل گزارش های رسانه یی و دادن معلومات به مردم همکاری نمی کنند.

بانو وردک می افزاید:” تبعیض جنسیتی از جمله مشکلاتی است که دسترسی به اطلاعات برای خبرنگاران زن را کم یا صفر ساخته و همچنان از سوی تعدادی از نهاد ها با بانوان خبرنگار، برخورد دوگانه یا تبعیض جنسیتی صورت می گیرد.”

در همین حال خواستیم نظر خبرنگار قبلی یکی از رسانه های محلی، بانو کریمه مرادی را نیز داشته باشیم که خانم مرادی در مورد گفت:” چندی قبل بنابر مشکلات ، وظیفه ام را ترک نمودم که یکی از این مشکلات عدم دسترسی به اطلاعات بود.”

بانو مرادی گفت که جامعۀ افغانی یک جامعه مرد سالار بوده و در اکثریت ادارات هم مرد ها به کار گماشته می شوند و مسوولان دولتی هم به شایستگی بانوان خبرنگار بی باور اند.

بانو مرادی از حکومت و رسانه ها می خواهد که قانون دسترسی به اطلاعات را باید ملی بسازند تا خبرنگاران در آینده با همچو مشکلات رو به رو نگردند.

خبرنگاران میدان وردک می گویند که به سبب به دست نه آوردن معلومات به وقت ، همیشه کار های شان به تعویق افتاده و بسیاری اوقات گزارش های شان ناتمام می ماند.

این در حالی است که مسوولان محلی همیشه در حل این مشکل وعده کرده اند، اما در عملی ساختن حل این مشکل هنوز هم اقدامات عملی روی کار نگردیده.

خبرنگاران میدان وردک از کمسیون دسترسی به اطلاعات می خواهند که با مسوولان این ولایت در این رابطه صحبت نموده و همچنان در آگاهی قانون دسترسی به اطلاعات به نهاد های مطبوعاتی این ادارات آگاهی عامه داده شود.

راپور : آسیه وردک

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *