قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / نگرانی از افزایش خشونت ها علیه خبرنگاران زن در هرات

نگرانی از افزایش خشونت ها علیه خبرنگاران زن در هرات

هرات

۶ نوامبر / ۱۵ عقرب ۱۳۹۸

خبرنگاران زن در هرات به دلیل حفظ آبرو و اخراج نشدن شان از رسانه، از ثبت شکایت در برابر خشونت ابا می‌ورزند، در حالیکه نهاد های حامی خبرنگاران، بیان می‌دارند، اگر این خبرنگاران شکایت های شان را رسمی درج کنند، خشونت در این زمینه کاهش خواهد یافت.

نگرانی‌ خبرنگاران زن در هرات در حالی بیان می‌شود که در این اواخر فرهنگ سنتی جامعه، ناامنی و خشونت علیه خبرنگاران در این ولایت سد راه کار و فعالیت‌های چشمگیر آنان شده است.

ملکه محمودزاده خبرنگار در هرات اظهار داشت:« مشکلات و چالش‎‌های فراوانی در مقابل خبرنگاران زن در این ولایت وجود دارد که می‌توان از مشکلات امنیتی، جامعه سنتی و عدم قرارداد کاری مناسب از سوی مسوولان رسانه‌ها را یاد کرد».

به گفته خانم محمودزاده که جامعه سنتی در هرات باعث شده  زنان ژورنالیست بار خشونت را تحمل کنند، ولی شکایتی مبنی بر خشونت‌های صورت گرفته علیه خود را ثبت نکنند.

او می‌افزاید از اینکه به دوسیه‌های خبرنگاران از سوی مسوولان قضایی رسیدگی به وقت صورت نمی‌گیرد، ژورنالیستان متضرر نمی‌خواهند شکایت‌های خود را به نهادهای قضایی برسانند.

وی بیان داشت:« اگر خبرنگاران زن شکایت‌های خود را به ثبت هم برسانند به آن رسیدگی نخواهد شد مخصوصا اگر این شکایت‌ها‌ها امنیتی باشد».

این زنان رسانه‌ای می‌گویند که تبعیض‌های جنسیتی نیز از دیگر مشکلات پیش روی خبرنگاران زن است.

فریبا آرام خبرنگار محلی هرات، گفت که دختران خبرنگار از فضای موجود کاری در داخل بعضی از رسانه‌ها، تبعیضات جنسیتی و برخورد همکاران مرد راضی نیستند. او افزود:« زنان ژورنالیست برای ادامه کار و حفظ نام و شخصیت خود بنا بر سنتی بودن جامعه از ابراز مشکلات و خشونت‌های پیشآمده، خودداری می‌کنند».

به گفته فریبا که در فضای کاری رسانه‌ای، دید مردان نسبت به زنان کارمند جنسیتی بوده و سکوت زنان ژورنالیست باعث شده که این روند همچنان ادامه داشته باشد.

وی از زنان رسانه‌ای خواست که مشکلات و خشونت‌های صورت گرفته علیه خود شان را علنی کنند تا مصوونیت بیشتری در جریان کار و فعالیت خبرنگاری داشته باشند.

در این حال مسوولان در دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان ( نی ) خشونت علیه خبرنگاران زن در ولایت هرات را نگران‌کننده می‌خوانند.

محسن کریمی نماینده دفتر«نی» در ولایت هرات، گفت نهادهای حمایت‌کننده خبرنگاران به خصوص دفتر «نی» دادخواهی‌های لازم را در قبال شکایت‌های که برای این نهادها رسیده، انجام است، ولی ضرورت است تا حکومت گام‌های عملی و جدی‌تر را در مورد برداشته و قضایایی خشونت علیه خبرنگاران را بیشتر پی‌گیری کند.

محسن کریمی می‌گوید:« دفتر« نی» در نظر دارد برنامه‌های آموزشی را جهت آگاهی‌دهی خبرنگاران زن برگزار کند تا آنها با اطمینان کامل خشونت‌های صورت گرفته را درج کنند».

 در همین حال مسوولان کمیته مصوونیت خبرنگاران در هرات نیز خشونت‌ها علیه خبرنگارن زن را نگران‌کننده می‌خوانند.

همایون نظری، مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در این ولایت گفت:« خبرنگاران رسانه‌ای به دلیل عدم اعتماد به پی‌گیری قضایایی خشونت علیه خبرنگاران از سوی دولت، از درج و بیان خشونت‌های صورت گرفته علیه خود شکایت نمی‌کنند».

وی می‌افزاید بررسی و پی‌گیری نشدن قضایایی خشونت علیه خبرنگاران از سوی دولت، نهادهای حمایت‌کننده خبرنگاران را نیز بی اعتبار نموده است و روی همین دلیل خبرنگاران زن مشکلات و چالش‌های فراراه شان را به شکل رسمی ثبت نمی‌کنند.

این گفته ها در حالی بیان می‌شود که شماری از خبرنگاران زن در این اواخر به دلیل خشونت‌های فراوان علیه آنان، فعالیت‌های رسانه‌ای شان را ترک نموده‌اند که این عمل سبب کم‌ر‌نگی حضور آنها در رسانه‌های هرات شده است.

گزارش: معصومه حیدری

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *