قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / بانوان خبرنگار با وجود مشکلات ، در راه نگهداشت آزادی بیان متعهد استند

بانوان خبرنگار با وجود مشکلات ، در راه نگهداشت آزادی بیان متعهد استند


میدان وردک

۶ نوامبر / ۱۵ عقرب ۱۳۹۸

عدم مصوونیت جانی یکی از مشکلاتی شمرده می شود  که فعالیت های خبرنگاران بسیاری از کشور ها را محدود ساخته است. از این جمله کشورها یکی هم افغانستان است که هنوز هم مشکلات و چالش های زیادی در برابر کار خبرنگاران وجود دارد.

در کشور ما به استثای شهر ها در قرا و قصبات فعالیت خبرنگاران خیلی کم و محدود بوده حتی در بعضی نقاط اصلا وجود ندارد.

میدان وردک از جمله ولایت هایی است که به سبب نبود امنیت ، در آن تعداد رسانه ها کم و فعالیت خبرنگاران اعم از زن و مرد کم است.

خبرنگاران زن این ولایت می گویند که با وجود مشکلات ، آن ها فعالیت های خبرنگاری خود را ادامه می دهند که بدین ترتیب در راه تقویت آزادی بیان در کشور کمک می کنند.

آسیه وردک ، نماینده ولایتی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان می گوید:” مشکلات امنیتی، محدودیت های فرهنگی و موجودیت فرهنگ مرد سالاری در جامعه، از جمله مشکلاتی اند که بانوان خبرنگار را با چالش های زیاد رو به رو نموده است.

نامبرده برعلاوه موجودیت این همه مشکلات ، بر افزایش بانوان خبرنگار خوشبین است و می گوید که در این ولایت فعالیت های بانوان خبرنگار روز به روز افزایش می یابد و به خاطر حل مشکلاتی که در برابر کار آنان وجود دارد، مبارزه جدی را آغاز نموده اند.

بانو وردک می افزاید که ارتباطات آن ها با مرکز حمایت از زنان ژورنالیست و موجودیت هماهنگی بین خبرنگاران سبب شده که مشکلات شناسایی و در ارتباط به حل آن با نهاد های مربوط شریک ساخته شود.

مرکز حمایت از خبرنگاران زن در افغانستان در ماه مارچ سال 2017 میلادی، ایجاد و اکنون در 16 ولایت فعالیت دارد. این مرکز در تامین امنیت و بلند بردن ظرفیت بانوان خبرنگار کار می کند.

در همین حال در رابطه به موضوع نظر بانو معصومه طاهری سرپرست ریاست زنان میدان وردک را نیز گرفتیم که خانم طاهری در مورد گفتند:” رسانه ها پل بین دولت و مردم استند که به واسطۀ آن مردم می توانند صدای خود را به مسوولان برسانند. رسانه ها به خصوص زنان خبرنگار به خوبی می توانند صدای زنانی را که در دور دست ها ، قرا و قصبات زندگی می کنند ، بلند کنند و به خوبی می توانند در از بین بردن فاصله ها بین حکومت و مردم نقش موثر را داشته باشند.”

بانو طاهری یادآور شد که ریاست زنان در نظر دارد برای خواهران خبرنگار سهولت های لازم را فراهم ساخته و با رسانه های محلی در رابطه به بلند بردن امتیازات بانوان خبرنگار همکاری نماید. وی افزود که در کنار این ، درنظر داریم که با تقدیر نمودن خواهران خبرنگار، از کارکرد های آنان قدردانی نموده و این پروسه را وسعت دهیم.

بانو طاهری از خواهران علاقمند عرصۀ رسانه ای خواست تا در این بخش کار نموده و صدای زنان را خودشان بلند و خواسته های شان را به گوش مسوولان برسانند.

همچنان بانو شیلا خبرنگار دیگر هم از همچو مشکلات یادآوری نموده ، می افزاید که در میدان وردک رفتار و روش مردم به خصوص مردم عام با خبرنگاران زن خوب و پسندیده نمی باشد. از همین سبب است که زنان خبرنگار نمی توانند گزارش هایی را که محتوای آن روی موضوعات مربوط به زندگی و مشکلات زنان و مسایل مردم عام و روستا نشین باشد ، تهیه نمایند.

وی می گوید که در این ولایت زندگی زنان خیلی محدود بوده و تعداد کمی از زنان حاضر می شوند که با رسانه ها صحبت نمایند و به روی پرده تلویزیون ظاهر شوند.

این خبرنگاران می گویند که ما می خواهیم در این ولایت در بخش ژورنالیزم تحقیقی کار نماییم ، اما نا امنی ها ، محدودیت های فرهنگی و موجودیت فرهنگ مرد سالاری، سد راه کار ما می باشد.

خبرنگار آزاد خالصه جلیلزی می گوید که ما در بخش ژورنالیزم تحقیقی حالا هم زیاد کار نموده ایم. ما به صورت غیر مستقیم با زنان صحبت می کنیم ، به گونۀ انفرادی مشکلات شان را شنیده و ریکارد نموده ایم. از راه تلیفون و مجالس خصوصی با زنان تماس گرفته ایم تا مشکلات شان را بشنویم و از طریق تهیه گزارش ها و مقاله ها به مسوولان برسانیم.

این در حالی است که فعلا در میدان وردک چند رسانۀ شنیداری هم فعالیت دارد که در آن بانوان خبرنگار هم بعضی برنامه ها را پیش می برند.

مسوولان محلی هم این را می پزیرند که شاید در بعضی نقاط فعالیت های افراد مسلح غیر مسوول وجود داشته باشد اما آن ها فعالیت خبرنگاران به خصوص خواهران خبرنگار را می ستایند و آن ها را قهرمانان عنوان می کنند و در هر بخش همرایشان ابراز آمادگی می نمایند. قرار گفته های آن ها اداره محلی میدان وردک ، به آزادی بیان متعهد بوده و به فعالیت رسانه ها و مصوونیت زندگی خبرنگاران در هر زمان اولویت می دهد.

گزارش: آسیه وردکمطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *