قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / آزارگری خبرنگاران زن در بغلان؛ عامل اساسی عدم سهمگیری بهتر آنان در کار و فعالیت‌های رسانه‌ای

آزارگری خبرنگاران زن در بغلان؛ عامل اساسی عدم سهمگیری بهتر آنان در کار و فعالیت‌های رسانه‌ای

بغلان

‎۵ نوامبر و ۱۴ عقرب ۱۳۹۸

آزار و اذیت زنان و خبرنگاران زن در بیرون از منزل باعث حضور کم‌رنگ آنان در بخش‌‌های مختلف شده است. این خبرنگاران می‌گویند کنایه گفتن، رایج‌ترین شکل آزارگری در بیرون از منزل است که بسیاری زنان به خصوص خبرنگاران زن از آن به ستوه آمده و باعث شده در جامعه سهم فعال نداشته باشند. 
آزارگری در بیرون از منزل یک عمل خشونت‌آمیزی که نه تنها باعث به وجود آمدن احساس خطر و آسیب‌پذیری در زنان می‌شود بلکه می‌تواند عامل بروز مشکلات و خشونت‌های خانوادگی نیز شود. بی‌تردید این رفتار یکی از تجربه‌های تلخ تاریخ ظلم و ستم بر حقوق و امنیت زنان در بیرون از منزل است، مشکلی که تا هنوز از سوی حکومت جدی گرفته نشده است.
عزیزه محمدی مدیر نشرات رادیو چونغر در بغلان می‌گوید، آزارگری در بیرون از منزل به یک فرهنگ ناپسند در میان شماری از جوانان مبدل شده است که این عمل سبب حضور کمرنگ زنان در بخش‌های مختلف جامعه نیز گردیده است.

خانم محمدی عوامل فرهنگ بد آزارگری در بیرون از منزل را برخواسته از اجتماعی نامناسب، فقر، احتیاج جوانان به مواد مخدر، بیکاری و عدم کنترول خانواده‌ها از رفتار و عادات فرزندان شان عنوان می‌کند.
مژگان محمدی خبرنگار و یکی از محصلان پوهنتون بغلان، دیدگاه‌های منفی مردان در مقابل زنان، عدم سواد کافی و سنتی بودن ذهنیت مردان را از دلایل اساسی آزار و آذیت زنان در بیرون از منزل دانسته، گفت:« با وجودی که زنان با چادری و حجاب از خانه بیرون می‌روند، اما باز هم از آزارگری کوچه و بازار مصوون نمی‌باشند به خصوص خبرنگاران زن که باید در ساحه بروند و گزارش تهیه نمایند».

خانم محمدی گفت:« خبرنگاران زن به حمایت و مصوونیت کامل نیاز مبرم دارند، ولی آزارگری در بیرون از منزل سبب می‌شود که آنها به شکل بهتر آن فعالیت‌های خبرنگاری را انجام داده نتوانند».

از سویی هم فروزان سادات مدیر نشرات رادیو ادیب در بغلان گفت، افزایش آزارگری در بیرون از منزل سبب شده تا

خبرنگاران زن نتوانند با اطمینان کامل به وظیفه و کار بروند.

خانم سادات افزود:« سال‌ها است که زنان به خصوص خبرنگاران زن مورد اذیت و آزار مردان در بیرون از منزل قرار می‌گیرند و این مشکل ناشی از عدم آگاهی کسانیکه به شخصیت زن و حقوق زن احترام ندارند سرچشمه می‌گیرد». 
وحیدالله صالحی یک تن از باشندگان این ولایت می‌گوید که آزار و اذیت زنان در کوچه و بازار، یک عمل ناپسند و زشت است و جوانانی که مرتکب این عمل می‌شوند باید بدانند احترام به دیگر زنان، احترام گذاشتن به خواهر و مادر خود شان است.
در این حال فرخنده اسیر باشنده این ولایت، دلیل افزایش آزارگری در بیرون از منزل را تطبیق نشدن قانون در مقابل اینگونه اشخاص دانسته، اضافه می‌کند:« اگر قانون در مقابل اینگونه اشخاص تطبیق گردد این عمل سبب عبرت به دیگران شده و هیچکس جرعت نمی‌کند که در مقابل زنان بی احترامی کرده، حرف‌های زشت را نثار آنان کند».
افزون بر این عبدالقیوم شریعتی استاد در یکی از پوهنتون‌های خصوصی در بغلان در رابطه به محو این عمل ناپسند اجتماعی گفت:« نیاز است به خاطر محو این رفتار ناشایسته، از طریق رسانه‌ها، مکاتب و مساجد آگاهی‌دهی لازم به همه مردم داده شود تا جلو افزایش آن گرفته شود و زنان هم بتوانند با خیال راحت از خانه بیرون شده، سهم فعال خود را در جامعه ایفا نمایند».
در مورد خدیجه یقین رییس امور زنان ولایت بغلان با ابراز نگرانی از افزایش آزارگری در بیرون از منزل در این ولایت به خبرنگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، گفت:« چند مورد شکایت به این ریاست گزارش شده که این خود نشان‌دهنده ادامه و افزایش این عمل زشت اجتماعی است».
وی در ادامه بیان داشت که در طول شش ماه اول امسال، ۳ مورد شکایت به این ریاست مواصلت نموده که بعد از پیگیری حل گردیده است، اما خانم یقین در سخنانش اضافه کرد که شمار زیادی از زنانی که مورد آزارگری در بیرون از منزل قرار می‌گیرند به دلیل سنتی بودن جامعه و طرز تفکر منفی، نمی‌توانند به مراجع عدلی و قضایی مراجعه کنند.
قابل ذکر است که آزارگری در بیرون از منزل، یکی از ناهنجاری‌های اجتماعی فرا راه زنان خبرنگار در کشور به ویژه در بغلان می‌باشد که این مشکل از ادوار دور تا به حال نه تنها باعث عقبمانی زنان در همه عرصه‌های زندگی بلکه یکی از دلایل اصلی عدم پیشترفت جامعه نیز گردیده است.

گزارش: آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

   

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *