قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / فرهنگ معافیت، مانع مجازات عاملان خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان

فرهنگ معافیت، مانع مجازات عاملان خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان

 کابل

۳ نوامبر و ۱۲ عقرب ۱۳۹۸

کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان، نشستی را به مناسبت ۲ نوامبر “روز بین المللی ختم معافیت جرایم علیه خبرنگاران”، به تاریخ ۱۲ عقرب در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت برگزار کرد.
در این نشست افزون بر کمیته مصوونیت، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ، رییس یونسکو در افغانستان، رییس حقوق بشر یوناما، خبرنگاران و مسوولان رسانه‌ها حضور داشتند .
به گفته مسوولان کمیته مصوونیت، هدف این نشست شناسایی راه‌های عملی تحکیم ارتباطات کاری بین خبرنگاران، حکومت و جامعه جهانی در راستای تقویت اقدامات مصوونیتی برای خبرنگاران ورسانه‌ها؛ تحلیل وضعیت معافیت جرایم علیه خبرنگاران و پیشنهاد راهکارهای عملی برای ختم آن و بحث روی جایگاه آزادی بیان وآزادی رسانه‌ها در مذاکرات صلح با طالبان، عنوان شد .
صدیق‌الله توحیدی، رییس امور دادخواهی کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان گفت که این برنامه در چهار بخش و تحت عناوین “پروسه صلح و جایگاه خبرنگاران ورسانه‌های افغانستان درآن، وضعیت فعلی رسانه‌های کشور وچالش‌های عمده مصوونیتی فرا راه خبرنگاران، اقدامات بعدی و پلان اجرایی در خصوص ایجاد مشارک موثر بین رسانه‌ها، حکومت و جامعه جهانی پیرامون مصوونیت خبرنگاران مورد بحث قرار می‌گیرد .

سیدآقا حسین فاضل سانچارکی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در این نشست گفت که حکومت وحدت ملی در چند سال گذشته بیش از یک هزار دوسیه خشونت علیه خبرنگاران را با جدیت مورد رسیدگی قرار داده است .
وی افزود:« در حال حاضر در چوکات کمیته مشترک حکومت ورسانه‌ها، سیستمی به وجود آمده است که به رویدادهای خشونت علیه خبرنگاران در اسرع وقت رسیدگی صورت می‌گیرد».
پاتریشیا مک فلیپس، مسوول یونسکو در افغانستان نیز با ابراز نگرانی از اینکه از هر ۱۰ قضیه خشونت علیه خبرنگاران در جهان، به ۹ قضیه آن رسیدگی نشده است، گفت:« با ایجاد سیستم‌های موثر، میزان رسیدگی به خشونت‌ها علیه خبرنگاران افزایش خواهد یافت».
در همین حال هاجره امیر‌کریمی خبرنگار و فعال مدنی به خبرنگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت از اینکه افغانستان خطرناک‌ترین کشور برای کار و فعالیت خبرنگاران است و با وجودی که آدرس‌های مختلف برای مصوونیت خبرنگاران کار می‌کنند، اما خبرنگاران افغان تا هنوز به هیج نوع مصوونیتی که حق اساسی آنها است نرسیده اند.

او تآکید کرد که خبرنگاران از حکومت و نهادهای حامی آنان می‌خواهند تا قضایایی خشونت علیه ژورنالیستان هر چه عاجل به ارگان‌های قضایی سپرده شده و نهاد‌های قضایی نیز با یک تعهد و بی‌طرفی کامل به عاملان این خشونت‌ها جزا تعین نمایند تا حق به حق‌دار برسد.

از سویی هم لیلما نوین خبرنگار آزاد، از خبرنگاران متضرر خواست که برای اعاده حقوق شان و نیز مهار خشونت علیه خبرنگاران، ادامه تحقیق قضیه خشونت شان را رها نکرده و برای پیگیری عاملان آن در همکاری با نهادهای مریوط تلاش کنند.

او افزود:« خانواده‌های قربانیان از ادامه بررسی‌ها در قبال قتل ژورنالیستان، اجتناب نکرده و به طور جدی به عاملان قتل‌های خبرنگاران فرصت آرامش و آزادی را ندهند».  

بهشته خبرنگار کلیدگروپ به گزارشگر مرکز بیان داشت که خبرنگاران و فعالان جامعه مدنی و حقوق بشر، از شمار افراد ملکی به حساب می‌آیند و باید مورد حمایت حکومت، نهادهای حامی خبرنگاران و جامعه مدنی قرار گیرند، او گفت:« در کنار نهاد‌های دولتی، مخالفان حکومت نیز در مورد کار و فعالیت آگاهی‌دهی و نیز مصوونیت جان خبرنگاران توجه و احتیاط کامل را در نظر داشته باشند».
این گفته ها در حالی مطرح می‌گردد که دوم نوامبر، روز جهانی ختم معافیت جرایم علیه خبرنگاران، به هدف دریافت راه حل‌ها برای کاهش خشونت علیه خبرنگاران، همه ساله در افغانستان تجلیل می‌شود و جامعه خبرنگاران طی نشست‌ها و ارایه اعلامیه‌ها از دولت می‌خواهند تا دوسیه‌های قتل خبرنگاران را پیگیری و برنامه‌های منظمی را برای جلوگیری از تکرار جنایات علیه خبرنگاران روی دست بگیرند.

گزارش : بهشته ایوبی تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست درافغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *