قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن در فراه از نبود قراردادهای معیاری در رسانه‌ها شاکی اند

خبرنگاران زن در فراه از نبود قراردادهای معیاری در رسانه‌ها شاکی اند

فراه

۲۹ اکتوبر و ۷ عقرب ۱۳۹۸   

شماری از خبرنگاران زن در فراه از نداشتن قراردادهای معیاری در رسانه‌های که مصروف کار هستند، شاکی بوده و می‌گویند که در رسانه‌ها با هیچ کارمندی قرارداد رسمی و معیاری صورت نمی‌گیرد و هر زمانی که مسوولان بخواهند کارمند را اخراج می‌کنند و یا به عنوان دوره آزمایشی هیچ امتیازی به وی قایل نمی‌شوند.

مهسا محمدی، یک تن از خبرنگاران زن در فراه ضمن تایید این مشکل می‌گوید که اکثرا سند قرارداد خبرنگاران در اختیار آنان قرار داده نمی‌شود و ندانستن موارد ذکر شده در قرارداد سبب می‌شود که هر وقت مسوولان رسانه‌ها بخواهند آنان را اخراج ‌کنند.

به گفته بانو محمدی:« عدم قرار دادهای معیاری با کارمندان رسانه‌ای باعث گردیده که تعداد خبرنگاران زن در فراه کاهش یابد و کمتر زنان علاقمند شوند تا کار رسانه‌ای را پیش ببرند».

همچنان شگوفه سرور، خبرنگار در فراه گفت که مشکل عدم پرداخت معاشات، به وقت و زمان معیین آن سبب گردیده تا تعدادی از خبرنگاران زن وظایف رسانه‌ای شان را ترک و به کسب و کار دیگری رو بیاورند.

او افزود که نیاز است جهت حل و بررسی این مشکلات، کمیته یا کمیسیون با صلاحیتی ایجاد گردد تا از کارکردهای رسانه‌ها در عرصه حقوق کارمندان شان بررسی‌های منظم را به طور دایمی انجام بدهد.

فرحناز عظیمی، مسوول آژانس باختر در فراه گفت:« دلایل مختلفی از جمله عدم تطبیق قانون کار توسط رسانه‌ها و عدم آگاهی خود خبرنگاران زن از قانون کار و مقرره طرز تاسیس رسانه‌ها سبب گردیده است تا این مشکل در رسانه‌ها وجود داشته باشد.

به گفته خانم عظیمی که در بسیاری از مواقع، حقوق خبرنگاران از سوی مسوولان رسانه‌ها تامین نمی‌شود، چون خبرنگاران در این موارد آگاهی لازم  ندارند و در برابر اخراج شان ساکت می‌مانند.

از سوی هم فاضل فیاض، امر ریاست اطلاعات و فرهنگ فراه، یکی از دلایل این مشکل را عدم آگاهی خبرنگاران و کارکنان زن در رسانه‌ها از قوانین عنوان نموده، گفت:« اکثر خبرنگاران زن درباره مسایل حقوق کاری شان بی‌خبر هستند و هیچگاه به خاطر به دست آوردن حق شان، دادخواهی هم نمی‌کنند ».

همچنان آقای فیاض افزود که برای بیرون رفت از این مشکل باید برای خبرنگاران برنامه‌های آموزشی دایر گردد تا آنها از قوانین آگاه شوند.

این در حالی است که در مقرره طرز تاسیس رسانه‌های همگانی ذکر است هیچ رسانه‌ای نمی‌تواند از مجبوریت خبرنگاران سو استفاده کند و مالکان رسانه‌ها نیز نمی‌تواند قرار‌دادهای ظالمانه را با خبرنگاران امضا کنند.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *