قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / ۱۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای زن در رسانه‌های فاریاب فعالیت دارند

۱۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای زن در رسانه‌های فاریاب فعالیت دارند

فاریاب

۲۷ اکتوبر و ۵ عقرب ۱۳۹۸

فاریاب یکی از ولایت‌های شمال کشور است که فعلا ۱۷رسانه تصویری، صوتی و چاپی در این ولایت فعالیت دارند و به گفته ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت که تعدادی از خبرنگاران به شمول ۱۰ خبرنگار زن، فعالیت‌های چشمگیری را در راستای اطلاع‌رسانی در ولسوالی‌های مختلف فاریاب انجام می‌دهند.

با وجود آنکه رییس جمهور غنی در آخرین سفرش در فاریاب، این ولایت را از لحاظ اداری به ولایت درجه اول ارتقا داد، ولی موجودیت چالش‌ها در برابر رسانه‌ها و خبرنگاران، کار و فعالیت خبرنگاری را در فاریاب با مشکلات همراه نموده است.

به گفته زهره رسولی خبرنگار آزاد در فاریاب، وجود تهدیدات امنیتی علیه کارمندان رسانه‌ها، سنتی بودن جامعه و نبود درآمد کافی ادارات مطبوعاتی، مانع فعالیت‌های بهتر رسانه‌ای زنان در این ولایت شده است.

خانم رسولی افزود:« بیشترین کارمندان رسانه‌ها را در این ولایت، مردان تشکیل می‌دهد و جامعه فاریاب به تازگی آغوش خود را برای راه یافتن زنان در فعالیت‌های رسانه‌ای باز کرده است».

از سوی هم با وجود علاقمندی زنان به خبرنگاری و تهیه گزارش، عواملی چون نبود زمینه‌های مطمین و امن و عدم همکاری نهادهای حکومتی برای تهیه گزارش از رویدادها، زمینه کار و فعالیت خبرنگاری را برای زنان رسانه‌ای در فاریاب کاهش داده است.

فرزانه محسوس کارمند یکی از رسانه‌های خصوصی در ولایت فاریاب، می گوید:

« مشکلات و موانع بیشماری در امر اطلاع‌رسانی و تهیه گزارشات از رویدادها برای زنان وجود دارد و این مشکلات، خبرنگاران زن را مجبور نموده تا در استدیوهای داخل رسانه‌ها، مصروف کار  رسانه‌ای باشند.».

او در ادامه بیان داشت ممانعت فامیل‌ها و مشکلات اجتماعی از جمله چالش‌های دیگری می‌باشد که مانع رشد و پیشرفت کار خبرنگاری زنان در فاریاب گردیده است.

در این حال غلام‌محمد کریمی، آمر اطلاعات و فرهنگ ولایت فاریاب، گفت:« در این ولایت به دلیل نبود امنیت کافی، فعالیت رسانه‌ها نسبت به سال‌های قبل کمرنگ گردیده، اما علاقمندی باشندگان فاریاب به رسانه‌ها و کار و فعالیت ژورنالیستان زن بیشتر شده است».

کریمی افزود، خبرنگاران در بعضی مواقع در هنگام تهیه گزارش از سوی افراد و یا نیروهای امنیتی مورد تهدید و لت و کوب قرار گرفته‌اند که موضوع آنان را از طرف کمیته مصوونیت خبرنگاران به مقام ولایت فاریاب رسانده‌ایم، او گفت:« کمیته مصوونیت خبرنگاران همیشه به مشکلات کارمندان رسانه‌ای فاریاب از طریق معاونیت مقام ولایت رسیدگی نموده است».

اما زلمی عزیزی، مسوول جامعه مدنی ولسوالی‌های چهارگانه فاریاب به خبرنگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت هر چند زنانی هستند که فعالیت‌های رسانه‌ای را در این ولایت به شکل بهتر و خوبتر آن انجام می‌دهند، مگر حضور ۱۰ زن ژورنالیست در سطح فاریاب خیلی اندک است.

او افزود:« نیاز است تا در ولایت فاریاب، خبرنگاران زن بیشتر حضور یابند و در کنار گزارش‌دهی از موضوعات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به  مسایل مختلفی از زندگی زنان فاریابی نیز بپردازند تا روزی شاهد زندگی مرفه و عاری از خشونت زنان در این ولایت باشیم».

به گفته غلام‌محمد کریمی، آمر اطلاعات و فرهنگ  فاریاب در این ولایت حدود شش سال قبل رسانه‌های بیشتری فعالیت داشتند که به دلیل نبود امنیت و ضعف اقتصادی از نشرات باز ماندند، او در مورد تعداد رسانه‌های که فعلا فعالیت نشراتی در فاریاب دارند، می‌گوید:

« در حال حاضر تلویزیون ملی فاریاب، هشت رسانه صوتی شامل رادیوی ملی، رادیوهای خصوصی ممتاز، تمنا، قویاش، صحت، میمنه، ترکستان، ایثار، چهار نشریه چاپی جریده فاریاب دولتی همچنان ماهنامه همدم، جریده رستگاران، هفته نامه ایشانچ و یک خبر گزاری نشرات دارند.

قطب‌الدین کوهی، مسوول انجمن خبرنگاران در فاریاب گفت که با وجود تهدیدات امنیتی و عدم دسترسی به موقع به اطلاعات و نبود امکانات مالی رسانه‌ها باز هم خبرنگاران در این ولایت به کار و فعالیت شان با علاقمندی زیاد ادامه می‌دهند، وی افزود:« ژورنالیستان قهرمان در فاریاب به خصوص خبرنگاران زن با وجودی که از سوی بعضی مقامات حکومتی، زورمندان محلی و گروه‌های مخالف حکومت مورد تحقیر قرار می‌گیرند، ولی باز هم مسوولیت اساسی شان را که اطلاع‌رسانی است با بهترین وجه آن انجام می‌دهند».

در این حال مسوول انجمن خبرنگاران فاریاب، چالش حق دسترسی به اطلاعات را در شماری از نهادهای دولتی یکی از مشکلات عمده خبرنگاران و رسانه‌ها در این ولایت عنوان می‌نماید.

با در نظرداشت گفته‌های ارایه شده، سنت‌های محیطی، ناامنی، خشونت‌های فامیلی و عدم راهکارهای جامع و متناسب با اوضاع از جانب حکومت برای رفع مشکلات موجود سد راه خبرنگاران به خصوص روزنامه‌نگاران زن در بخش خبرنگاری، مواردی اند که زنان را با چالش‌های بزرگ مواجه کرده است.

گزارش: گیتا رستگار

تصحیح: مرکز زنان ژورنالیست در افغانستان

تصویر: کاپی

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *