قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نبود منابع عایداتی رسانه‌ها، عامل مسدود شدن ۴ رسانه‌ در بغلان

نبود منابع عایداتی رسانه‌ها، عامل مسدود شدن ۴ رسانه‌ در بغلان

بغلان

۲۲ اکتوبر و ۳۰ میزان ۱۳۹۸

طی یک سال اخیر ناامنی، وضعیت نامساعد اقتصادی و عدم شریک ساختن اطلاعات به موقع با رسانه‌ها از سوی حکومت از مشکلات خوانده می‌شود که خبرنگاران و رسانه‌ها آن را موانع در برابر کار رسانه‌ای در بغلان عنوان می‌کنند.

شگوفه شینواری یکی از خبرنگاران در ولایت بغلان گفت که یکی از چالش‌های عمده‌ای خبرنگاران که سبب کاهش فعالیت‌ رسانه‌ها در این ولایت گردیده است، عدم دسترسی اطلاعات به خبرنگاران است که حکومت در وقت و زمان معین آن، اطلاعات را به خبرنگاران نمی‌دهد و این چالش رفته رفته سبب دلسردی خبرنگاران و نیز به وجود آمدن عدم اطلاع‌دهی به موقع رسانه‌ها برای مردم می‌گردد.

از سوی هم تعدادی از خبرنگاران، ناامنی و تهدیدهای مخالفان مسلح دولت را عامل اساسی بسته شدن بعضی رسانه‌ها در بغلان می‌دانند.

مژگان احمدی، خبرنگار و فعال مدنی این ولایت از حکومت می‌خواهد تا خبرنگاران را در فعالیت‌های رسانه‌ای شان همکاری نموده و امنیت آنان را نیز در سراسر کشور در هنگام تهیه گزارش تامین کند.

او گفت:« در تمام ولایت‌ها به خصوص در بغلان بیرون شدن خبرنگار زن از خانه و رفتن به ساحه جهت تهیه گزارش و یا اخذ مصاحبه خیلی دشوار است، نیاز است تا حکومت خبرنگاران را حمایت جدی نماید تا کار و فعالیت رسانه‌ها با فعال بودن خبرنگاران، ادامه یابد».

در این حال مرضیه اکبری، معاون شبکه زنان در رسانه‌ها با ابراز نگرانی از موجودیت مشکلات مالی رسانه‌ها که عامل بسته شدن اکثر رسانه‌ها در این ولایت گردیده است، گفت که در این اواخر مشکلات عایداتی رسانه‌ها خیلی زیاد شده است، وی افزود:« عدم تادیه معاشات به موقع برای خبرنگاران به خصوص برای ژورنالیستان زن سبب از دست دادن وظیفه خبرنگاری آنان و نیز به مرور زمان بسته شدن رسانه‌ها هم می‌شود».

مرضیه اکبری بیان داشت که ممکن با بروز بیشتر بحران مالی در رسانه‌ها، کار و پیشرفت رسانه‌ای  هجده ساله زنان افغان به باد فنا سپرده شود.

افزون بر این شماری از فعالان رسانه‌ها، فرهنگیان، ژورنالیستان زن و استادان پوهنتون در ولایت بغلان، کار و فعالیت مطبوعات را یکی از دستآوردهای نزدیک به دو دهه اخیر در کشور عنوان نموده، بیان داشتند که مطبوعات پل ارتباطی میان دولت و ملت است.

همایون رستمی آمر اطلاعات، ریاست اطلاعات و فرهنگ بغلان طی مصاحبه‌ای به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت که مطبوعات و رسانه‌ها به عنوان منابع اطلاح‌رسانی و آگاهی‌دهی به باشندگان این ولایت است، وی افزود:« با وجودی که در این ولایت شمار زیادی از رسانه‌ها از جمله ده شبکه رادیویی، ۴ دستگاه تلویزیونی و ۷ نشریه چاپی فعالیت دارند، اما نگرانی این جا است که از یک سال بدینسو نبود منبع عایداتی در رسانه‌ها باعث شده که شماری از رسانه‌های شنیداری موج  اف.ام از جمله رادیوی« تراجمیر» که در سال ۲۰۰۳ فعالیت خود را در بغلان آغاز کرده بود، حدود هفت ماه قبل مسدود گردد همچنان ۳ رسانه‌ای چاپی دیگر نیز روی مشکلات اقتصادی مدتی است که ار کار و فعالیت رسانه‌ای دور مانده و بسته شده‌اند».

اما این سخنان در حالی مطرح می‌گردد که ملک‌خالد صدیقی، سرپرست فاکولته ژورنالیزم پوهنتون  بغلان با انتقاد از ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت نامبرده گفت که در این ولایت کار به اهل کار سپرده نشده است روی این ناکارایی در حالیکه باید ریاست اطلاعات و فرهنگ بررسی و نظارت از کارکردهای رسانه‌ها داشته باشد، برعکس در برابر این همه مسوولیت‌هایش خاموشی را اختیار کرده است. 

ملک‌خالد صدیقی همچنان از وجود افراد غیر مسلکی در ریاست اطلاعات و فرهنگ بغلان شاکی بوده و تاکید دارد:« نیاز مبرم است تا ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان بر نقش موثر کارمندان مسلکی در این ریاست توجه کند».

این گفته‌ها در حالی از سوی فعالان رسانه‌ای و فرهنگیان ارایه می‌گردد که با گذشت چند سال از تحولات جدید و گسترش فعالیت رسانه‌ها در بغلان هنوز هم خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن با چالش‌ها و مشکلات فراوانی روبرو هستند.

به گفته وزارت اطلاعات و فرهنگ که امروزه افغانستان دارای یک گستره وسیع رسانه‌ای است که بیش از ۳۱۰۰ رسانه دیداری، شنیداری، چاپی و الکترونیکی در سرتاسر کشور فعالیت دارد، اما برخی از این رسانه‌ها در سال‌های اخیر مسدود شده و یا در معرض تعطیلی قرار دارند که دلیل اصلی آن هم بیشتر ناامنی نه بلکه نبود منابع مالی و یا کاهش کمک‌های بین‌المللی است.

بنا به اظهارات اکثر خبرنگاران در بغلان که نپرداختن معاشات از سوی مسوولان رسانه‌ها به کارمندان شان، توهین تحقیر و اخطار از سوی افراد مسلح و زورمندان نیز از مشکلات عمده خبرنگاران در این ولایت به شمار می‌رود.

روزیه وقار خبرنگار در بغلان، گفت:«وقتی معاش نباشد، دلیلی برای ادامه کار خبرنگاری هم وجود ندارد».

آمنه وردگ

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *