قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / تقدیر از نجوا عالمی جهت دریافت جایزه پرانگر ۲۰۱۹ سویدن، از سوی وزارت امور زنان

تقدیر از نجوا عالمی جهت دریافت جایزه پرانگر ۲۰۱۹ سویدن، از سوی وزارت امور زنان

کابل

۲۲ اکتوبر/ ۳۰ میزان ۱۳۹۸

نجوا عالمی، خبرنگار افغان بنا بر تهیه گزارشات در رابطه به  مشکلات اجتماعی، فقر، اعتیاد و حقوق زنان، به عنوان گزارشگر شجاع در میان خبرنگاران دیگر افغان از سوی حکومت سویدن و انجمن« تاریخ زنده » مفتخر به دریافت جایزه پرانگر پرایز ۲۰۱۹ شناخته شد. وزارت امور زنان و دیگر نهادهای رسانه‌ای، روز سه‌شنبه ( ۳۰ میزان ۱۳۹۸) طی کنفرانس مطبوعاتی از وی به مناسبت این موفقیت بزرگش تقدیر نمودند.

پرانگر پرایز، یک جایزه بین‌المللی مربوط به حکومت سویدن است که از سوی انجمن« تاریخ زنده » برای فعالیت در مورد حقوق بشر و دیموکراسی اهدا می‌شود.

خانم عالمی ضمن سخنانش در این کنفرانس مطبوعاتی، گفت: « من با کار و فعالیت در تلویزیونی، می‌خواهم به همه ثابت کنم که زنان افغان می‌توانند در نهادهای کار کنند که در جامعه‌ای سنتی مثل افغانستان، گناه دانسته می‌شود.»

صدای خاموش زنان، خشونت‌ها، نقض حقوق زنان و بسیاری از چالش‌های دیگر در برابر زنان افغان، نجوا عالمی را به عالم خبرنگاری کشاند. سوژه‌های اصلی کار خبرنگاری نجوا را نیز بیشتر موضوعات مربوط به حقوق بشر به ویژه زنان تشکیل می‌دهد. پرداختن به این موضوعات، سرانجام نجوا عالمی را تا بالای استیج بزرگ جایزه معتبر سالانه پرانگر سویدن آورد. جایزه امسال پرانگر را این خبرنگار از کشور جنگ‌زده افغانستان، به نام خودش رقم زده است.

نجوا عالمی، ضمن تقدیم جایزه پرانگر برای تمام زنان افغان، گفت:« جایزه پرانگر وسیله‌ای جهت رسیدن به اهداف مهم زندگی‌ام خواهد بود. من با دریافت این جایزه نشان می‌دهم مسیری را که انتخاب کرده‌ام، بازتاب صدای هزاران زن افغان است».

از سوی هم نبیله مصلح، معیین وزارت امور زنان ضمن تبریکی این جایزه برای خانم عالمی گفت که وی در حالی جایزه حقوق بشری پرانگر را دریافت کرده است که اکثریت زنان افغان نمی‌توانند از حقوق بشری و انسانی خود مستفید شوند.

همچنان خانم فریده نیکزاد، مسوول مرکز زنان ژورنالیست در افغانستان، ضمن ابراز تهنیت این جایزه برای هیات رهبری تلویزیون زن و خانم عالمی، افزود که زنان در رسانه‌ها هنوز هم نیاز به حمایت دارند.

خانم نیکزاد در رابطه به چالش‌ها و مشکلات سد راه خبرنگاران زن گفت که آزارگری‌ها، تبعیض جنسیتی و عدم باورمندی مسوولان رسانه‌ها به کار و فعالیت خبرنگاران زن، همواره مانع حضور فعال زنان در عرصه گزارشگری شده است، او افزود:« در کنار مشکلات امنیتی، سنت‌های ناپسند جامعه، افکار منفی در قبال رسانه‌ها و عدم حمایت مسوولان رسانه‌ها باعث گردیده تا بیشتر زنان، فعالیت‌های خبرنگاری را ترک کنند».

در ادامه مجیب خلوتگر، رییس اجرایی دفتر حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) طی سخنانش در این کنفرانس گفت که در مجموع رسانه‌های داخلی و حکومت مسوولیت خود دانسته همچو برنامه‌های تقدیر و تحسین از جوانان خبرنگار را زمینه‌سازی نمایند تا استعدادهای خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست رشد داده شود، وی گفت:« وقتی برای خبرنگاران زمینه رشد استعدادهای شان مهیا گردد، کار و فعالیت خبرنگاری نیز پیضرفت چشمگیری می‌نماید».

رییس اجرایی دفتر حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، از وزارت امور زنان خواست تا با برگزاری چنین برنامه‌های تشویقی، جهت بلند بردن ظرفیت‌های کاری ژورنالیستان، در کنار خانواده رسانه‌ها باشند.

یلدا درویش خبرنگار شبکه  تلویزونی « یک » به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت که نهادهای رسانه‌ای و رسانه‌ها همچو زمینه‌های تشویقی و آموزشی را برای خبرنگاران مهیا سازند تا نجواهای دیگر نیز عرض اندام کرده باعث افتخار کشور شوند.

جایزه «پرانگر» برای نخستین بار در سال ۲۰۰۴ میلادی، به پاس کارهای یک دیپلمات سویدنی به نام پر‍انگر که در جنگ جهانی دوم جان باخت، بنیاد نهاده شده است و همه ساله این جایزه از سوی انجمن تاریخ زنده سویدن، به کسانی داده می‌شود که در بخش حقوق بشر و دیموکراسی کارهای ارزنده‌ای را انجام بدهند.

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *