قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / ۳ خبرنگار زن در رسانه‌های محلی دایکندی فعالیت دارند

۳ خبرنگار زن در رسانه‌های محلی دایکندی فعالیت دارند

دایکندی

۱۷ اکتوبر/ ۲۵ میزان ۱۳۹۸

بنابر معلومات که ریاست اطلاعات و فرهنگ دایکندی ارایه نموده است، در حال حاضر در دایکندی ۵ رادیو و تلویزیون خصوصی و یک رسانه‌‌ای دولتی فعالیت دارد که حضور خبرنگاران زن در این رسانه‌ها طی دو سال اخیر نسبت به هر زمان دیگر کاهش یافته است و گفته می‌شود که حالا بیش از ۳ زن در این رسانه‌ها فعالیت ندارند.

۱۵ سال از عمر فعالیت رسانه‌های محلی دایکندی می‌گذرد و حضور زنان در یک دهه آن در بخش‌های کار رسانه‌ای پررنگ بوده است، اما در جریان دو سال اخیر بنا بر دلایل نبود امکانات مناسب، اندک بودن معاش و پرداخت نشدن به موقع آن، برخورد نا مناسب جامعه نسبت به حضور زنان در رسانه‌ها و نبود امنیت شغلی و جانی از دلایل اند که حضور زنان در رسانه‌های محلی دایکندی به شدت کاهش یافته است.

معصومه سیرت که مدت ۵ سال است به عنوان خبرنگار در رادیوی دایکندی فعالیت دارد، گفت:« دلایل کاهش حضور زنان در این رسانه‌ها نداشتن وسایط نقلیه از سوی ادارات رسانه‌ها، اندک بودن معاش و پرداخت نشدن به موقع آن همچنان برخورد دوگانه میان خبرنگاران زن و مرد از سوی مدیرمسوولان رسانه‌ها می‌باشد».

موصوف می‌گوید که نداشتن مصوونیت شغلی و جانی از عمده‌ترین عوامل دیگر کاهش حضور زنان خبرنگار در رسانه‌های محلی دایکندی است .

فاطمه وطن‌دوست یکی دیگر از خبرنگاران که مدت سه ماه در یکی از رسانه‌های محلی وظیفه انجام داده، اما به دلیل نبود معاش کار رسانه‌ای را ترک کرده است، می‌گوید:« دختران دایکندی علاقمندی زیاد به کار خبرنگاری دارند، لیکن عدم حمایت حکومت از روزنامه‌نگاران به خصوص خبرنگاران زن باعث شده که دختران کمتر با رسانه‌ها همکاری کنند».

از سوی هم نیکبخت نیکزاد دیگر خانم خبرنگار از حکومت و مدیر مسوولان رسانه‌ها انتقاد کرده، گفت: « حکومت همواره از حمایت آزادی بیان و رسانه‌ها حرف می‌زند، اما در عمل هیچ توجهی به خبرنگاران زن ندارد».

خانم نیکزاد گفت که زنان خبرنگار در دایکندی با اندک‌ترین امتیاز و بدون تایم مشخص کاری، فعالیت می‌کنند اما هیچ امتیازی از سوی مسوولان رسانه‌ها برای آنان در نظر گرفته نمی‌شود.

موصوف افزود با آنکه وی به دلیل علاقمندی به خبرنگاری، فاکولته ژورنالیزم را خوانده است، اما متوجه گردیده که در رسانه‌های دایکندی به خبرنگاران زن هیچ امکانات و امتیازاتی در نظر گرفته نمی‌شود، گفت:« من مدت چهار ماه در یک رسانه کار کردم، چون بدون قرارداد کار را آغاز نمودم و هیچ امتیازی هم نداشتم، بعد از از چند ماه استعفا دادم ».

در همین‌ حال محمد رجا، فعال رسانه‌ای در دایکندی مشکلات عمده فراراه خبرنگاران دایکندی را عدم دسترسی به موقع اطلاعات، نداشتن مصوونیت شغلی از سوی رسانه‌ها، عدم پیگیری قضایایی خشونت علیه خبرنگاران و در کل، عدم تامین حقوق و امتیازات کارکنان رسانه‌های همگانی و نهادهای رسانه‌ای که در مقرره طرز تاسیس و فعالیت‌ رسانه‌های همگانی خصوصی درج شده است و هیچ جنبه عملی و تطبیقی پیدا نکرده عنوان نموده، گفت:« اکثر خبرنگاران دایکندی فاقد قرار دادهای کاری اند که زنان ژورنالیست بیشتر از این مشکلات رنج می‌برند.»

با این حال محمد انور شهاب، مدیر مسوول رادیو صدای قریه، گفت که رسانه‌ها در دایکندی دچار کمبود بودجه هستند و به سختی فعالیت می‌کنند و توان پرداخت امتیازات را برای خبرنگاران ندارند.

طبق آمار ریاست اطلاعات و فرهنگ دایکندی در مدت ۱۰ سال اخیر، ۱۵ تن از زنان به منظور فعالیت های خبرنگاری در رسانه‌های این ولایت قدم گذاشته‌اند، اما بعد از چند ماه کار و فعالیت رسانه‌ای، ترک وظیفه نموده اند.

محمد حسین سیرت رییس اطلاعات و فرهنگ دایکندی، گفت:« اکنون 3 زن خبرنگار مصروف کارهای رسانه‌ای در این ولایت می‌باشند و نهادهای حمایت از خبرنگاارن به خصوص نهادهای حمایت‌کننده روزنامه‌نگاران زن از حقوق آنان پشتیبانی کرده و زمینه تدویر آموزش‌های مسلکی را برای آنان در نظر دارند».

قابل ذکر است که مدت ۱۰ سال می‌شود در دایکندی ۵ رسانه صوتی به شمول رادیو تلویزیون ملی فعالیت دارند، اما در کنار آن چند روزنامه و هفته‌نامه‌ نیز فعالیت می‌کنند که به دلیل نبود بودجه و حمایت نهادهای مشخص، فعالیت‌های شان را متوقف کرده‌اند.

گزارش: رحیمه خاوری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

عدم علاقمندی زنان نسبت به کار رسانه‌ای در فراه

فراه ۱۱ فبروری و ۲۲ دلو ۱۳۹۸ با وجود همه چالش‌های موجود سد راه خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *