قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / زنان و خبرنگاران زن با امیدهای متفاوت به پای صندوق‌های رای رفتند

زنان و خبرنگاران زن با امیدهای متفاوت به پای صندوق‌های رای رفتند

کابل

۱۳ اکتوبر/ ۲۱ میزان ۱۳۹۸

چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری و روند رای‌دهی انتخابات تحت تدابیر شدید امنیتی، به تاریخ ۶ میزان ۱۳۹۸ خورشیدی برابر با ۲۸ سپتمبر ۲۰۱۹ برگزار گردید.

این انتخابات با وجود مشکلات و چالش‌های موجود، باز هم نشان داد که مردم اعم از زن و مرد با رفتن به پای صندوق‌های رای ثابت کردند که آنان دیگر افغان‌های بیست سال قبل نیستند و با اراده قوی و استوار دیگر به عقب بر نمی‌گردند و این‌ها مردمانی هستند که بیست سال تجربه دیموکراسی را در عمل پیاده نموده و خواستند زعیم ملی کشور را خود شان انتخاب کنند .

برای مقام ریاست جمهوری، ۱۸ تن خود را نامزده کردند که ۴ تن از این نامزدان به نفع یکی از نامزدان دیگر از نامزدی شان منصرف شده و محمد حنیف اتمر نیز مبارزات انتخاباتی خود را متوقف کرد که در نتیجه ۱۴ تن براى احراز کرسی رياست جمهورى باهم رقابت نمودند.

فهیمه، باشنده ولایت میدان وردگ که با وجود مشکلات امنیتی باز هم خود را از ولسوالی‌ حصه اول بهسود به مرکز رای‌‌دهی رسانده به خبرنگار مرکز، گفت:« هر چند طالبان به همه مردم اخطار داده بودند که رای ندهند، ولی من همراه با خواهر و خانم برادر شوهرم، توانستم رای بدهم».

همچنان بسته ماندن بعضی مراکز رای‌دهی و یا هم نبود لیست رای‌دهندگان در مرکز و ولایت‌ها سبب شد تا تعدادی از افراد (زن و مرد) که ثبت این پروسه بودند، از استعمال رای محروم شوند.

رعنا عزیز که به مرکز رأی‌دهی لیسه زرغونه مربوط ناحیه دهم شهر کابل آمده‌، ادعا دارد در همین محل ثبت نام کرده بود، اما نامش در فهرست رأی دهندگان نیست تا بتواند رای بدهد، گفت:« من با وجود مشکلات خانوادگی و ناامنی به مرکز رأی‌دهی آمدم، اما نام من در لیست نیست تا رای بدهم».

به گفته کمیسیون مستقل انتخابات که در این دور انتخابات و در سراسر کشور حدود سه و نیم میلیون زن ثبت نام کردند، اما آنانی که از این جمله رأی‌شان را به کار بردند، تعداد آنها خیلی اندک بود.

انیسه اسلمی، فعال جامعه مدنی که در روز انتخابات ریاست جمهوری به مرکز رای‌دهی مدرسه بی‌بی رقیه واقع سرک میدان هوایی کابل اشتراک نموده است، بیان داشت:« هر چند اشتراک زنان کم بود، ولی سهم کمرنگ زنان هم می‌تواند یک تغییر مثبت و گام موثر را برای زندگی زنان افغان، نشان دهد».

به گفته وی، در جامعه‌ مرد‌سالار افغانستان که در بسیاری از خانواده‌ها به زن با دید حقارت نگریسته می‌شود و کمتر کسی حاضر است به زنان اجازه بیرون شدن از خانه را غرض رای دادن بدهد، حتا اشتراک زنان در این روند، یک دستآورد بزرگ است.

او افزود:« زنان توقع دارند تا در مقابل رای که به کاندیدا دلخواه شان داده‌اند، رییس جمهور آینده نیز جهت اعاده حقوق و تامین امنیت آنان، توجه جدی نماید».

افزون بر این مشکلات، خبرنگاران زن نیز در کنار پوشش خبری این روند ملی با استعمال رای شان، از رییس جمهور آینده خواستند تا از این قشر فعال و اطلاع‌رسان نیز حمایت نموده، در مورد بالا بردن ظرفیت‌های علمی و مسلکی آنان همچنان رفع هر نوع تبعیض و آزار و اذیت خبرنگاران زن در محیط کار و بیرون از کار، تلاش‌های بیشتری را روی دست بگیرد .

یلدا درویش خبرنگار تلویزیون میوند، گفت:« ما از رییس جمهور آینده توقع داریم در مورد حل مشکلات مالی رسانه‌ها توجه کند تا خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست بتوانند بدون کدام مشکل، اطلاع رسانی کنند و مشکلات مردم را به گوش مسوولان برسانند».

همچنان سارا خبرنگار هشت صبح، از رییس جمهور آینده خواست در صورت کامیابی، حمایت از جامعه خبرنگاران به خصوص از خبرنگاران زن را فراموش نکند.

او گفت:« رییس جمهور آینده باید از زنان ژورنالیست حمایت جدی کند تا باشد که روزنامه‌نگاران زن، نقش بارز و مهم شان را برای رفاه ملت و برقراری صلح به اثبات برسانند». به گفته وی که با وجود تمام این مشکلات، تعدادی از زنان توانستند در انتخابات شرکت نموده و رای بدهند.

ماری اکرمی، مسوول شبکه زنان افغان، اشتراک اندک زنان در انتخابات را هم قدردانی نموده، گفت همینکه زنان و به خصوص خبرنگاران زن جراات کردند در انتخابات اشتراک کرده، هم رای بدهند و هم پوشش خبری بکنند، جای بس افتخار است. وی در مورد، افزود:« اینکه زنان افغان با وجود همه مشکلات و تهدیدهای فراوان به پای صندوق های رای رفتند و رای دادند، توانستند حمایت راستین شان را از یک روند دیموکراتیک ادا نمایند».

از سوی هم که نهادهای ناظر بر انتخابات، نارسایی‌های فنی در بخش‌های عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات، ناامنی و کمرنگ بودن پیکارهای انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری را از علت‌های اصلی نرفتن مردم به پای صتدوق‌های رای می‌دانند .

محمد‌نعیم ایوب‌زاده، مسوول بنیاد انتخابات شفاف افغانستان( تیفا)، گفت:« مشکلات تخنیکی، بی‌باوری مردم و تهدیدهای امنیتی هر کدام به نوبه خود مانع رفتن مردم برای رای دادن شد».

این در حالی است که عبدالعزیز ابراهیمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت از مجموع ۵ هزار و ۳۷۳ مرکز رای‌دهی که در سراسر کشور ایجاد گردید بود، تعداد کمی از آنها به دلیل مشکلات امنیتی بسته ماندند.

به گفته کمیسیون مستقل انتخابات قرار بود تقریباً ۹،۷ میلیون رأی‌دهنده واجد شرایط  پای صندوق‌های رای بروند تا رییس جمهور جدید کشور را انتخاب کنند، ولی تهدیدات امنیتی و چالش‌های تقلب باعث شد تا ۲،۷ میلیون در این روند اشتراک نمایند.

حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات، بیان داشت که در این انتخابات، ۹۸ در صد مراکر رای‌دهی باز شدند همچنان ۹۲ در صد کارمندان آن مراکز حضور به موقع در سایت‌ها را داشتند و ۹۶ در صد، روند رای‌دهی به صورت نورمال در مراکز انجام شد .

او در مورد اشتراک زنان در این پروسه، گفت:« زنان در طول تاریخ در حل منازعات دست بالا داشته و همیشه محرک سازندگی و رفاه در جامعه خود بوده‌اند، روی این دلیل اشتراک زنان در پروسه انتخابات به هر پیمانه‌ای که بود، یک دستآورد برای موقف بهتر زنان است».

در نهایت باید گفت، برای تمام مردان جامعه لازم است تا زنان‌ و دختران خانواده‌های شان را بگذارند که در انتخابات شرکت نموده و به خواست خود‌ شان رای بدهند.

روبینا شینواری فعال حقوق زن، گفت:« نیاز است تا زنان تحصیل کرده، فعالان حقوق زن و نهادهای مدافع حقوق زنان، برای سهم‌گیری بیشتر زنان در مسایل ملی، تلاش های مؤثر داشته باشند تا زنان افغان به حاشیه نمانده و در مسایل کلان ملی جایگاه واقعی خود را هرچه بیشتر داشته باشند.»

این در حالی است که در انتخابات های گذشته چالش‌های موجود از جمله ناامنی و دید مردسالانه، مانع حضور زنان در این پروسه شده بود، ولی باز هم در انتخابات ریاست جمهور امسال، زنان به سوی صندوق‌های رای رفتند و با تحمل همه چالش‌ها، به کاندیدا منتخب خود رای دادند که این اشتراک زنان را می‌توان از جمله دستآوردها و تغییرات مثبت در زندگی آنان عنوان کرد.

گزارش: محبوبه کریمی

مطلب پیشنهادی

عدم علاقمندی زنان نسبت به کار رسانه‌ای در فراه

فراه ۱۱ فبروری و ۲۲ دلو ۱۳۹۸ با وجود همه چالش‌های موجود سد راه خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *