قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / حضور خبرنگاران زن در پروان، پررنگ شده است

حضور خبرنگاران زن در پروان، پررنگ شده است

پروان

۱۰ اکتوبر/ ۱۸ میزان

شماری از فعالان رسانه ای و خبرنگاران ضمن ابراز امیدواری به نماینده مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، گفتند که حضور زنان در رسانه‌های پروان نظر به سال‌های گذشته افزایش یافته و زنان می‌توانند مانند مردان در این رسانه‌ها فعالیت چشم‌گیر نمایند.

از اینکه زنان نیم از نفوس جامعه را تشکیل می‌دهند و مانند مردان می‌توانند در جامعه نقش موثر و ارزشمند خود را ایفا نمایند، نیاز است تا در همه عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به خصوص در بخش  اطلاع‌رسانی و مطبوعاتی توانمندی‌های خود را به کار انداخته و شجاعانه مانند مردان مصدر خدمت به وطن و مردم واقع شوند.

وحیده شهکار، سخنگوی والی پروان در مورد نقش زنان در رسانه‌های پروان گفت که در مقایسه به چند سال قبل، نقش زنان در رسانه‌های این ولایت بیشتر شده است:” نسبت به پنج سال قبل، نقش و سهم زنان خبرنگار در پروان پررنگ‌تر شده است، چون در گذشته در بخش خبرنگاری یک تعداد بسیار محدودی از زنان کار و فعالیت رسانه‌ای داشتند. واقعیت سخن هم این است که در گذشته علاقمندی به کار خبرنگاری در میان زنان پروان آنقدر چشم‌گیر نبود و هم عدم رضایت خانواده‌ها به کار خبرنگاری زنان عامل دور بودن زنان پروانی از مسلک خبرنگاری شده بود”.

همچنان عصمت‌الله یعقوبی، استاد پوهنتون در باره نقش زنان در رسانه‌ها و جامعه، گفت: ” از اینکه زنان نصفی از پیکر جامعه را تشکیل می‌دهند، طبیعی است که در راستای همه امور اعم از مسایل خانوادگی، اجتماعی، رسانه‌ای، معارف و سایر بخش‌ها نیمی از پیکر جامعه را تشکیل می‌دهند.”

او افزود که نقش زنان در رسانه‌ها خیلی ارزنده و مهم است یعنی به همان پیمانه‌ای که مردان می‌توانند با کار و فعالیت شان در اجتماع، تاثیر پذیری شان را داشته باشند، زنان نیز می‌توانند نقش خود را ایفا کنند.

در همین حال سحر سیدخیلی، یکی دیگر از خبرنگاران محلی پروان، از مشکلاتی که خبرنگاران زن در پروان دارند، چنین یاد کرد:” من به صفت یک خبرنگار زن با چالش‌هایی مختلف در این ولایت مواجه هستم که یکی از آن جمله مشکلات، ناامنی است.”

 خانم سیدخیلی گفت:” ما خبرنگاران زن به طور مطمین نمی‌توانیم  به کار و فعالیت خود در بیرون از منزل بپردازیم چون در قدم نخست آزار و اذیت روی سرک و کوچه و در قدم دوم ناامنی ما را با مشکل روبرو نموده است”.

او افزود که برای زنی که در یک رسانه کار می‌کند و در مقابل مشکلات و چالش‌های که این خبرنگار زن متحمل می‌شود، از سوی مسوولان آن رسانه برایش حق‌الزحمه کافی پرداخت نمی‌شود که این پیشآمد می‌تواند سبب دلسردی زنان ژورنالیست شده و سرانجام آنان را به ترک مسلک خبرنگاری وا بدارد.

رحمت الله رحیمی، آمر ریاست اطلاعات و فرهنگ پروان طی مصاحبه اختصاصی به خبرنگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت:” نقش خبرنگاران زن در اطلاع‌رسانی و روشنگری اذهان عامه خیلی برازنده است و باید برای آنان فرصت و زمینه فعالیت بهتر مهیا گردد”.

آقای رحیمی افزود که این وزارت متعهد است تا در زمینه ایجاد فرصت‌های مسلکی برای خبرنگاران زن و همچنان برای افزایش نقش و حضور آنان در رسانه‌های این ولایت، کارکرد های عملی را انجام دهد.

این در حالی است که در ولایت پروان نزدیک به ۱۰ استیشن رادیویی و ۴ شبکه تلویزیونی فعالیت دارد و زنان خبرنگار در این ولایت نقش پررنگ و فعالی را در رسانه‌ها ایفا می‌کنند.

سعیده نوری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

برگزاری برنامه رسانه‌ها و گزارشگری صلح در ننگرهار

ننگرهار ۱۸ جولای و ۲۸ سرطان ۱۳۹۹ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *