قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / عفیفه: برای آیندۀ بهتر دخترانم رای می‌دهم

عفیفه: برای آیندۀ بهتر دخترانم رای می‌دهم

پروان

۹ اکتوبر/ ۱۷ میزان ۱۳۹۸

يكی از سطوح و عرصه‌های مهم مشاركت سياسی، شركت مردم يک جامعه در انتخابات است و مشاركت سياسی اين نكته را روشن می‌سازد كه با وجود راه‌های گوناگون مشاركت و مداخله در سياست، انتخابات، مشاركت انتخاباتی و حقوق مردم در انتخابات، می‌تواند اساس این مشارکت را به همایش بگذارد و عفیفه زنی ۵۷ ساله‌ای که باشنده ولسوالی بگرام ولایت پروان می‌باشد، در روز انتخابات جهت رای دادن به کاندیدا دلخواه خود به یکی از مراکز رای‌دهی این ولسوالی آمده است، می‌گوید:” رای می‌دهم تا آینده دخترانم و دیگر زنان بهتر شود.”

۶ میزان ۱۳۹۸، ساعت نزدیک به ۷ و ۳۰ صبح است که هنوز آفتاب به صورت کامل ولسوالی بگرام را روشن نکرده، عفیفه نفس‌زنان به سوی مرکز رای‌دهی مسجد جامع یورچی روان است. از وی پرسیدم:” خانم کجا می‌روید؟” وی به صورت خسته گویا که کوه‌ها را درنورده است، ولی با لبخند گفت:” مگر نمی‌فهمی که امروز، روز رای‌دهی است”.

همینطور شروع کردم به حرف زدن و پرسیدم:” خاله جان! من یک خبرنگار هستم، می‌شود همراه شما یک مصاحبه داشته باشم؟”

وی با لبخند آرام گفت که چی باید بگوید، ولی باز هم جرأت کرده گفت:” ها چرا نی؟ چی بگویم؟”

پرسیدم:” می‌شود کمی در مورد خود حرف بزنید همچنان بگویید که امروز به چی هدف اینجا آمده‌اید؟”

او پس از یک لحظه خاموشی، گفت:” نامم عفیفه است، ۵۶ یا ۵۷ ساله هستم، ۸ اولاد دارم. ۵ دختر و ۳ بچه، پدر اولادهایم در جنگ‌ها شهید شده و بچه‌هایم کار می‌کنند و امروز اینجا آمدم که برای آینده خوبتر دخترهایم و دیگر زنان رای بدهم.”

با ابراز خرسندی از وی پرسیدم:” می‌خواهید چگونه شخص رییس جمهور شود؟”

عفیفه گفت:” کسی باشد که دیگه هیج زنی بیوه و هیچ کودکی یتیم نشوه و ای جنگ خلاص شوه و ما بتوانم آرام زندگی کنیم. دختران ما مکتب بروند و مثل شما درس بخوانند.”

همچنان زهرا خانم خانه که برای اشتراک در پروسه رای‌دهی آمده است از نهادهای دولتی و امنیتی می‌خواهد که تنها در روز انتخابات نه بلکه همیشه امنیت را تامین نمایند. به گفته وی:” اگر امنیت خوب باشد و هیچ حادثه‌ای انتحاری و انفجاری نشود، همگی هم در انتخابات شرکت می‌کنند و هم با دل جمع به زندگی خود ادامه می‌دهند”.

از سوی هم بنفشه علی‌زاده که کارمند مرکز رای‌دهی لیسه شهرک مهاجرین باریک آب در ولسوالی بگرام می‌باشد ضمن ابراز امیدواری از حضور پررنگ زنان در این سایت گفت که اشتراک زنان در این انتخابات نسبت به انتخابات های سال های قبلی پررنگ است. وی افزود:” تازه سایت فعال شده است، ولی قبل از آغاز کار رای‌دهی، زنان زیاد پشت دروازه بسته منتظر بودند تا به کاندیدا دلخواه خود رای بدهند.”

در جوامعی مثل افغانستان که نابرابری جنسیتی و نظام مردسالاری‌ هنوز هم حاکم است و موانع اجتماعی، خانوادگی و فرهنگی بیشماری فرا‌‌راه حضور اجتماعی و فعالیت زنان قرار دارد، انتخابات فرصت خوبی است که زنان افغان بتوانند توسط آن آرمان‌ها و خواست‌های حقوقی و سیاسی خویش را تبارز دهند.

در همین حال شاه‌ جهان یزدان ‌پرست، رییس امور زنان ولایت پروان می‌گوید که اشتراک زنان و مردان با رعایت ارزش‌های دینی در انتخابات به حیث رای‌دهنده و کاندیدا مورد تایید ارزش‌های اسلامی و قانون اساسی کشور قرار دارد.

وی از زنان ولایت پروان خواست که مسوولیت دینی و ملی خود را ادا نموده در جهت بازسازی و تامین صلح در کشور نیاز است تا همه به روند انتخابات سهیم شده و رای بدهند.

مسوولان دفتر ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات ولایت پروان می‌گویند که در ایام انتخابات در این ولایت ۱۸ مرکزرای دهی مسدود و ۱۰ مرکز رای‌دهی دیگر در تهدیدات امنیتی بلند قرار دارند، ولی بسته ماندن این مراکز نتوانست جلو پروسه‌ رای‌دهی مردم را در این ولایت بگیرد.

عبدالقاهر وهاب صافی رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات ولایت پروان گفت: “این مراکز در ولسوالی‌های دوردست و ناامن پروان قراردارد”.

ازسوی هم مل پاسوال محمد محفوظ ولی‌زاده قوماندان امنیه ولایت پروان از اتخاذ تدابیر امنیتی شدید و گماشتن نیروهای امنیتی در مراکز رای‌دهی به همه باشندگان پروان اطمینان داده، گفت:” هموطنان عزیز پروانی ما با اطمینان خاطر به سوی صندوق‌های رای بروند”.

به گفته دفترساحوی کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت پروان که در این ولایت ۱۵۴ مرکز رای‌دهی به همکاری ۴۷۲۰ تن از کارمندان موقت برای برگزاری انتخابات، فعالیت کردند.

این در حالی است که انتخابات یکی از مولفه‌های دیموکراسی است و چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری با حضور مردم به خصوص زنان در تمام ولایت‌ها به شمول پروان در کنار چالش‌ها و مشکلات موجود باز هم با رعایت همه اصول و راهکارهای قانونی برگزار شد.

از سوی هم رییس کمیسیون انتخابات ضمن ابراز خرسندی از مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری گفت که گرچه حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری کمرنگ بود، ولی زنان توانستند با اشتراک در این روند از حق خود استفاده کنند.

سوسن حمیدی استاد پوهنتنون و فعال جامعه مدنی گفت، همینکه زنان خواستند رای بدهند و در این پروسه ملی اشتراک نمایند، راهی را برای اعاده حقوق شان باز کرده و یک قدم استوارتر را برای زندگی بهتر انتخاب کردند.

تصویر: کاپی

گزارش: نبیله شریفی

مطلب پیشنهادی

حمایت خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی از فرا خوان مرکز حمایت از زنان ژورنالیست

کابل ۶ سپتمبر/ ۱۶ سنبله ۱۳۹۹ به تعداد ده تن از خبرنگاران و اعضای جامعه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *