قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / از روز جهانی دسترسی به اطلاعات، تجلیل شد

از روز جهانی دسترسی به اطلاعات، تجلیل شد

کابل

۱۰ اکتوبر/۱۷ میزان ۱۳۹۸

کمیسیون دسترسی به اطلاعات به همکاری سازمان یونسکو، از روز جهانی دسترسی به اطلاعات، با حضور مقام‌های حکومتی، مسوولان رسانه‌ها ونها دهای جامعه مدنی، روز ( چهارشنبه ۱۷ میزان ۱۳۹۸) در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت بزرگ‌داشت نمود.

عین‌الدین بهادری، رییس کمیسیون دسترسی به اطلاعات ضمن قدردانی از حمایت رییس جمهور و معاون دوم ریاست جمهوری از این قانون گفت که حاکمیت قانون، حکومت‌داری خوب و مبارزه علیه فساد اداری بدون تقویت و ترویج فرهنگ دسترسی به اطلاعات ناممکن است.
بهادری از انکشاف تشکیل کمیسیون دسترسی به اطلاعات، راه اندازی چندین برنامه آگاهی‌دهی در زمینه چگونگی دسترسی مردم به اطلاعات و تدوین هشت طرزالعمل کاری کمیسیون؛ به عنوان کار کردهای عمده این کمیسیون یاد کرد، افزود که تلاش برای ایجاد استراتیژی ۵ ساله دسترسی به اطلاعات، جریان دارد.

در همین حال سید آقاحسین فاضل سانچارکی، معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در مورد فعالیت‌های این وزارت در زمینه ترویج حق دسترسی به اطلاعات گفت که حکومت در ۵ سال گذشته قدم‌های اساسی در زمینه دسترسی به اطلاعات را برداشته و در راستای دفاع از حقوق ژورنالیستان و رسیدگی به دوسیه‌های خشونت علیه خبرنگاران، سهولت‌هایی را ایجاد کرده است.

وی همچنان افزود:« کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها، در کنار کمیسیون دسترسی به اطلاعات توانسته است در طول دو سال گذشته تمام دوسیه‌های خشونت علیه خبرنگاران را که از ۱۶ سال به اینسو باقی مانده بود، بررسی و نهایی سازد.

محمد نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز با تأکید بر اهمیت دسترسی مردم به اطلاعات گفت که مردم باید اطلاعات کافی از فعالیت‌های ادارات و مسوولان داشته باشند تا براساس آن از حقوق شهروندی شان در عرصه‌های مشارکت سیاسی، تصمیم‌های آگاهانه بگیرند.
ناصر تیموری، معاون سازمان دیدبان شفافیت افغانستان در این نشست از دستاوردها در زمینه دسترسی به اطلاعات ابراز خوشبینی کرده، گفت که بررسی آنان نشان می‌دهد که میزان دسترسی به اطلاعات به خصوص در زمینه نظارت از پروژه‌های ساختمانی، اکنون به ۹۹ در صد رسیده است.
توبی لنزر، معاون نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان هم با قدردانی از کارکرد کمیسیون دسترسی به اطلاعات، تعهد نمود که دفتر یوناما به فراهم سازی همکاری‌های تخنیکی‌اش در زمینه دسترسی به اطلاعات، ادامه می‌دهد.
 ۲۸ سپتمبر، روز جهانی دسترسی به اطلاعات، هرسال از سوی کشورهای مختلف از جمله افغانستان به هدف حکومت‌داری خوب، شفافیت، مبارزه با فساد و تقویت فرهنگ حساب‌دهی؛ برگزار می‌شود.

از سوی دیگر اکثریت خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن، عدم دسترسی به اطلاعات را یکی از چالش‌های عمده سد راه کار خبرنگاری خوانده، می‌گویند که شماری از نهادهای حکومتی و سایر نهادها در مرکز و ولایت‌ها، بنابر دلایل مختلف مانع تطبیق قانون حق دسترسی به اطلاعات می‌شوند.

مرضیه نایل، خبرنگار در غزنی می‌گوید که تعدادی از ادارات دولتی به قانون حق دسترسی به اطلاعات، شکل اجرایی نمی‌دهند، روی همین دلیل در بسا مواقع ما شاهد آن بوده‌ایم که خیلی از ادارات دولتی از دادن اطلاعات با آنکه معلومات بر نفع منافع ملی و مردم می‌باشد، باز هم با خبرنگاران شریک نمی‌کنند.

فروزان سادات خبرنگار در یکی از رسانه‌های خصوصی نیز ابراز داشت که با وجود مشکلات زیاد در این عرصه باز هم تلاش می ورزد مطابق به قانون حق دسترسی به اطلاعات، فعالیت رسانه‌ای خود را ادامه داده و با تحمیل هر نوع مشکلات باز هم بتواند معلومات ضروری را از منابع دولتی جهت تهیه گزارشات خود به دست بیآورد. وی گفت:” اکثر ادارت دولتی پابند اصول و قواعد نبوده از بیان اطلاعات خودداری کرده و حتا در بعضی موارد که ادارات طرف واقع باشند، حقایق را کتمان نیز می‌کند.”

اگرچه قانون دسترسی به اطلاعات در سال ۱۳۹۳ خورشیدی توشیح شده است، اما بیشتر شکایت‌ها از سخنگویان حکومت وجود دارد که در زمان معین معلومات را به دسترس رسانه‌ها قرار نمی‌دهند، نگرانی که خبرنگاران را از تهیه گزارشات به موقع شان مانع شده و سبب پنهان‌کاری حقایق در ادارات دولتی از موجودیت فساد اداری می‌گردد.

مطلب پیشنهادی

یگانه خبرنگار زن در زابل ، خواهان سهم بیشتر بانوان خبرنگار در این ولایت شد

زابل ۲۲ جولای/ اول اسد ۱۳۹۹ گلالی کریمی تنها خبرنگار زن که در رسانه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *