قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / ۵۰ در صد رای دهندگان انتخابات ریاست جمهوری را در جوزجان، زنان تشکیل می‌داد

۵۰ در صد رای دهندگان انتخابات ریاست جمهوری را در جوزجان، زنان تشکیل می‌داد

جوزجان

۷ اکتوبر و ۱۵ میزان ۱۳۹۸

به اساس گفته های کمیسیون مستقل انتخابات از مجموع ۳۷ هزار تن اشتراک‌کننده در انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان ۱۳۹۸ در جوزجان،۵۰ در صد آن را زنان تشکیل می‌داد.

انتخابات برای زنان افغانستان فرصت خوبی است که می‌بایستی زنان فعال کشور برای خواست‌های سیاسی و تغییر و‌ضعیت عمومی زندگی و اشتراک‌شان در تصمیم‌گیری‌های بزرگ سیاسی مثل انتخابات، بهره ببرند. آن‌گونه که دیده شد، با توجه به این‌ که نقش زنان به عنوان رای‌دهنده در انتخابات ریاست جمهوری امسال چشم‌گیر بود، خبرنگاران زن نیز توانستند شجاعانه در این روز تاریخی اطلاع‌رسانی کنند و صادقانه فعالیت نمایند.

با در نظرداشت اینکه نفوس ولايت جوزجان برمبنای نفوس شماری سال ۲۰۱۰ ميلادى بيش از۴۷۰ هزار تن گفته شده و با توجه به برگزاری انتخابات ۶ میزان ۱۳۹۸ در ولایت جوزجان، حدود ۳۷ هزار تن درانتخابات اشتراک نمودند.

رحیمه نورزاده، باشنده شهر شبرغان که در روز انتخابات جهت رای دادن به یکی از مراکز رای‌دهی اشتراک کرده است، می‌گوید که در این دور انتخابات ریاست جمهوری طیف وسیعی از زنان غرض رای دادن به محلات رای‌دهی حضور پیدا کردند و اشتراک وسیع آنان، امید را برای بهتر شدن آینده زنان جوزجان مژده می‌دهد.

او افزود:« ما زنان جوزجانی با شور و اشتیاق کامل به سوی صندوق‌های رای آمده‌ایم و می‌خواهیم با اراده محکم و تصمیم قاطع خود، به کاندیدا دلخواه ما رای بدهیم».

از سوی هم فریبا خمآبی، فعال مدنی در ولایت جوزجان، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در فضای امن و  اشتراک گسترده‌ای زنان این ولایت را در پروسه رای‌دهی قدردانی نموده، گفت:« با دیدن سهم بیشتر زنان در بخش رای‌دهی و نیز در عرصه اطلاع‌رسانی که خبرنگاران زن در کنار مردان خبرنگار، رای دادند و خبررسانی کردند، به این مساله یقین حاصل نمودم که زن امروز افغانستان، زن هجده سال قبل نیست. او دیگر آگاه و متین است و می‌خواهد از تلاطم ظلم و ستم دوران گذشته، خود را با اشتراک در پروسه‌های ملی و اجتماعی، رهایی بخشد».

نادیه صادقیار که خبرنگار محلی در جوزجان است نیز اشتراک خبرنگاران زن را در این روند مردمی ستایش نموده،، گفت:« زنان رسانه‌ای نیز با شور و شوق زیاد به فعالیت‌های خبرنگاری شان در جوزجان پرداختند».

به گفته مولوی لطف‌الله عزیزی، والی جوزجان، قرار بود ۵۵ مرکز رای‌دهی درسطح این ولایت به روی رای دهندگان گشایش یابد، اما نسبت تهدیدهای امنیتی و درگیری بین مخالفان دولت و نیروهای امنیتی صرف یک مرکز در ولسوالی درزاب و یک مرکز در ولسوالی قرقین به روی رای‌دهندگان بسته ماند،  ولی در متباقی مراکز همه با علاقمندی زیاد به سوی صندوق‌های رای رفتند و از حق رای شان استفاده کردند.

والی جوزجان همچنان افزود که مرکز رای‌دهی در ولسوالی مُردیان بعد از ساعاتی به روی رای دهندگان باز شد که تعداد زیادی از هموطنان ما به خصوص زنان در آنجا رای خود را استعمال کردند.

بنا به گفته والی جوزجان در مجموع انتخابات در۴۹ مرکز رای‌دهی در سطح این ولایت برگزار شد که در آن ۳۷ هزار تن شرکت نمودند و از این رقم، ۵۰ در صد آن را زنان تشکیل می‌داد. این در حالی است که در انتخابات پارلمانی۱۳۹۷ در ولایت جوزجان ۵۷ هزار تن از باشندگان این ولایت اعم  اززن  و مرد به پای صندوق‌های رای رفتند و نمایندگان پارلمانی شان را انتخاب نمودند.

گزارش: گیتا رستگار

.

مطلب پیشنهادی

یگانه خبرنگار زن در زابل ، خواهان سهم بیشتر بانوان خبرنگار در این ولایت شد

زابل ۲۲ جولای/ اول اسد ۱۳۹۹ گلالی کریمی تنها خبرنگار زن که در رسانه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *