قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / آیا زنان قهرمانان انتخابات اند؟

آیا زنان قهرمانان انتخابات اند؟

کابل

۷ اکتوبر و ۱۵ میزان ۱۳۹۸

برای رسیدن به انتخاباتی که در آن نمایندگان مردم به خواست و اراده همان ملت گزیده شوند، قانون انتخابات تدوین گردیده است. بر اساس قانون انتخابات هر فرد (زن و مرد) تابع آن کشور که به سن تعین شده در قانون انتخابات رسیده باشد، حق این را دارد که یک رأی بدهد یا این که خود را کاندیدای انتخابات کند.

زنان افغان که در طول دوره‌های تاریخ بدون دسترسی به کوچکترین حقوق قانونی شان که آزادی اندیشه و تصمیم بر زندگی، کار و آموزش است، محروم بوده اند همچنان موجودیت جامعه سنتی، سطح پایین سواد، فقر وعدم آگاهی بیشتر مردان ازجایگاه زنان از نظر اسلام باعث شده تا جامعه با دید مردانه بیشترین آزادی‌های طبیعی زنان افغان را سلب کند در حالیکه حق ابراز نظر و حضور در مسایل سیاسی، اجتماعی و ملی، پدیده‌های طبیعی و قانونی هرانسان از جمله زنان نیز است.

انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان ۱۳۹۸ در کشور که همراه با چالش‌های فراراه سهم‌گیری زنان در این روند بود در فضای امن، ولی همراه با تهدید‌ها و مشکلات از جمله ثبت عکس زنان و عدم آگاهی بیشتر زنان افغان از روند انتخابات در سرتا سر کشور برگزار شد.  

مسوولان نهادهای نظارت‌کننده از روند انتخابات می‌گویند که بر اساس تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات، گرفتن عکس زنان توسط دستگاه‌های بایومتریک درمحلات رای‌دهی در روز انتخابات به شکل اجباری سبب عدم اشتراک بیشتر زنان در پروسه انتخابات گردید.

از سوی دیگر علت‌ کمرنگ بودن حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری را می‌توان در تهدیدهای طالبان برشمرد چون زنان افغان تصور نمودند ممکن با حضور یافتن آنان در پروسه انتخابات برای شان آسیبی برسد و از جانب دیگر تعداد افراد دیگر وجود دارند که اشتراک مدنی زنان در چنین فعالیت‌ها را تقبیح نموده و این امر یکی از موارد آسیب‌پذیری زنان خاصتاً در روز انتخابات را به وجود آورد.

بعضی زنان رویدادهای فجیع در پیوند با کشتن و به قتل رسیدن زنان در محلات مختلف را در جریان انتخابات گذشته که موجب هراس آنان جهت رأی‌دهی گردیده است نیز یاد آوری نمودند و بعضی دیگر تحمیل نظرات مردان خانواده بالای آنان را نیز از چالش‌های موجود سد راه شان جهت رای‌‌دهی عنوان کردند.

سعیده، باشنده منطقه تایمنی، خانمی که مادر چهار فرزند است، در روز انتخابات شوهرش به وی گفته است که باید به کاندیدای مورد نظر وی رای بدهد و اگر این کار را انجام ندهد، به وی اجازه رای دادن را نخواهد داد.

به گفته خانم سعیده که او می‌دانست رای وی محرم است روی این دلیل حرف همسرش را قبول کرد، اما رای خود را به کاندیدا مورد نظر خود داد.

او افزود:« به شوهرم گفتم که مرا اجازه بدهد به مرکز رای‌دهی بروم و مطابق خواست او به کاندیدا دلخوا‌ه‌اش رای بدهم. همینکه به محل رای‌دهی رسیدم در داخل اتاق رای‌دهی، رای خود را به کاندیدا دلخواه خودم که از گذشته‌ها در باره او از زبان زنان خویش و همسایه‌ چیزهای شنیده بودم، رای دادم».

سعیده گفت:« خواهران ما در باره هر نوع حق خود باید آگاه باشند، مخصوصا در باره انتخابات و رای دادن ضرور است تا از حق خود دفاع کنند».

در همین حال تهمینه محصل طب دندان، می‌گوید که وی در مورد انتخابات هیچ آگاهی نداشت روی همین دلیل نتوانست در پروسه انتخابات اشتراک کند و رای بدهد.

تعداد زیادی از زنان اظهار نمودند از تجارب قبلی شان آموخته‌اند که دیگر به وعده‌های کاندیداها باور ندارند روی همین مشکل و ناباوری با وجود آگاهی و علاقه داشتن به رای دادن نخواستند به کاندیداهای وعده خلاف، رای بدهند

 زرمینه وطن‌دوست، معلم در یکی از مکاتب شهر کابل، گفت:« من چون معلم هستم و در مورد انتخابات و مسایل انتخاباتی معلومات کافی هم دارم، ولی از اینکه نسبت به  کاندیداها بی باور می‌باشم، نخواستم در انتخابات سهم بگیرم و رای بدهم».

اما در مقابل مریم حبیبی، خبرنگار آزاد در کابل گفت که حضور خبرنگاران زن در مراکز رای‌دهی خیلی پررنگ بود و آنان با شور و شوق فراوان از هر نوع تخطی و چالش در ضمن از روند منظم و درست ایام انتخابات گزارش‌دهی کردند.

مریم افزود:« شخصا خودم الی ساعت ۵ عصر در مراکز رای‌دهی ‌مختلف رفتم و با زنانی که برای رای دادن ‌آمدند صحبت ‌کردم همچنان به طور مستقیم با رسانه‌های تصویری و شنیداری که همکاری دارم در کنار دیگر خبرنگاران زن، گزارش‌دهی خیلی عالی و خوب را انجام دادم».

با این حال انیسه رازق، رییس محل رای‌دهی بخش زنان در شهرنو کابل، گفت:« مشارکت زنان و نیز سهم خبرنگاران زن در این روند خیلی وسیع است و در لیستی که نزد اعضای محل رای‌دهی ما وجود دارد، تعدادی کثیری از زنان برای رای دادن حاضر شده‌اند و به طور گروهی سهم‌ شان را در این پروسه ادا نمودند».

به باور اشتراک کنندگان زن در پروسه انتخابات، آنان به خاطر دسترسی به حق مساوی شهروندی، حاضر اند بارها در پروسه‌های ملی مشارکت نموده و چهره‌ای از زنان قهرمان را در روند دیموکراسی به نمایش بگذارند.

گزارش: نازیلا بیکزاد

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

یگانه خبرنگار زن در زابل ، خواهان سهم بیشتر بانوان خبرنگار در این ولایت شد

زابل ۲۲ جولای/ اول اسد ۱۳۹۹ گلالی کریمی تنها خبرنگار زن که در رسانه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *