قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / چالش‌های موجود انتخاباتی از نظر فعالان رسانه‌ای

چالش‌های موجود انتخاباتی از نظر فعالان رسانه‌ای

بغلان

۵ اکتوبر/۱۳ میزان ۲۰۱۹

شماری از فعالان رسانه‌ای و فعالان حقوق زن، عدم امنیت و اخذ و ثبت اجباری عکس زنان در محلات رای‌دهی در روز انتخابات را، بزرگترین چالش و مانع حضور زنان در این پروسه عنوان کرده، ابراز داشتند که سیستم ثبت عکس اجباری زنان که برای جلوگیری از تقلب انتخاباتی از سوی کمیسیون مدنظر گرفته شده بود، سهم اشتراک زنان را در سراسر کشور به چالش کشاند.

فروزان سادات مدیر مسوول رادیو فرحت و یک تن از ناظرین دیده‌بان برگزاری شفافیت انتخابات (تیفا)،عوامل عدم حضور مردم و به خصوص زنان را در انتخابات ۱۳۹۸، عدم باورمندی کامل به برگزاری یک انتخابات سالم، شفاف و عاری از تقلب، سطح بالای تهدیدات امنیتی، اخطار گروه طالبان به رای‌دهندگان، عدم آگاهی‌دهی و انگیزه‌دهی برای مردم توسط نهادهای زیربط انتخاباتی به خصوص کمیسیون‌های مستقل انتخاباتی در ولایت‌ها و ولسوالی‌های کشور به نفع یک تیم مشخص عنوان نموده، اضافه کرد که این عوامل باعث شد که مردم از اشتراک در پروسه رای‌دهی خود داری کنند.

اورانوس عاطفی، از فعالان حقوق زن در این ولایت گفت که با توجه به محدودیت‌های اجتماعی، فرهنگی و امنیتی، اجباری بودن ثبت عکس زنان در روز رای‌دهی، چالش جدی و سد راه اشتراک زنان در انتخابات بوده، می‌تواند.

او گفت:« اخذ عکس حین رای‌دهی در بعضی مناطقی که ایجاب می‌کرد، باید اختیاری باشد تا سطح مشارکت زنان در پروسه وسیع گردد، حق قانونی و رای زنان را از آنها سلب کرد و سبب شد تا بیشتر زنان در روند رای‌دهی حضور نیابند.

ګل‌رخ پوپل‌زی، مسوول شبکه زنان در رسانه‌های ولایت بغلان تاکید کرد که در بعضی مناطق دور‌دست، بیشتر خانواده‌ها به دلیل اجباری بودن اخذ عکس در زمان رای‌دهی، به زنان اجازۀ اشتراک در انتخابات را ندادند و شمار زیادی از زنان به دلیل سنت‌های اجتماعی، از رای دادن منصرف شدند.

شمیلا حسینی، فعال جامعه مدنی، گفت:” اکثر زنان از بابت ثبت عکس شان، نگرانی‌های خود را با ما شریک کرده‌ و گفته اند که این سیستم در بعضی مناطق کشور برای زنان جهت رای‌دهی مشکل‌ساز خواهد بود».

از اینکه کمیسیون مستقل انتخابات در انتخابات پارلمانی سال گذشته، اخذ و ثبت عکس زنان در محلات رای‌دهی را اختیاری قرار داده بود، ولی این بار به دلیل شفافیت هرچه بیشتر و هم جلوگیری از آراء خیالی که در گذشته به نام رای زنان حساب می‌شد، کمیسیون تصمیم گرفت که اخذ تصاویر زنان را به شکل اجباری فیصله کند، اما از سوی یک تعداد از فعالان مدنی و رسانه‌ای این فیصله کمیسیون مورد نقد قرار گرفت.

شماری از زنان رسانه‌ای می‌ گویند که این کار بر حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۶ میزان، تاثیر منفی گذاشت.

حلیمه وردگ فعال رسانه‌ای و حقوق زن در ولایت بغلان در گفتگو به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، افزود:« این کار در نقاط دوردست و ناامن تاثیر منفی بر جا گذاشت، چون جامعه افغانی سنتی است و در بعضی از ولسوالی‌های ناامن، خانواده‌ها اجازه ندادند که عکس زنان اجباراً گرفته شود به این خاطر حضور زنان  کمرنگ بود.

نورالله پیغام ، رییس کمیسیون انتخابات بغلان می‌گوید، ۱۸۷هزار تن در پروسه انتخابات این ولایت برای رأی دادن شرکت کردند.

در همین حال، کمیسیون شکایات انتخاباتی بغلان می‌گوید که تاکنون تنها ۴۲ شکایت از پلخمری در چندین بخش ثبت شده است.

    مسوولان کمیسیون انتخابات بغلان می‌فزوایند که صندوق‌آرا از بعضی مناطق توسط هلیکوپترها به مرکز بغلان، پلخمری فرستاده شده و ممکن تعداد آراء قابل تغییر باشد.

گزارش: آمنه وردگ

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *